Penktadienis, 2024.11.15
Reklama

Šuns laikymas namuose sustiprina vaikų imunitetą

2012-08-22 00:01:09

Mokslininkai seniai įrodė, kad šunys turi gydomųjų savybių. Bendravimas su šunimis sunormalizuoja širdies ritmą, kraujospūdį, išvaduoja nuo galvos skausmų, depresijos, palengvina kvėpavimą. Tačiau kodėl ir kaip gydo šunys, lieka paslaptimi.

Šuo su vaiku
Živilės Sendrauskienės nuotr.

 Įvairių studijų duomenys apie draugystės su šunimis įtaką kvėpavimo sistemos susirgimams yra prieštaringi: vieni jų byloja apie neabejotinai naudingą efektą, kiti teigia, jog rizika sirgti kvėpavimo sistemos ligomis didėja. Suomių mokslininkai bandė nustatyti šunų laikymo namuose įtaką kvėpavimo takų infekcijomis, kartu atlikti faktorių, veikiančių imuniteto susidarymą vaikystėje, analizę.

 Buvo analizuojami 397 naujagimių ir kūdikių duomenys. Jų tėvai kasdieną, pradedant devintąja gyvenimo savaite, baigiant vieneriais metais, pildė dienynus, kuriuose registravo infekcijos požymius, vartojamus antibiotikus, aprašė vaiko santykį su namie esančiais gyvūnais. Baigiantis studijai tėvai pildė restropektyvinius klausimynus.  

 Per studijos laikotarpį  (bendras laikotarpis -17 124 savaitės) temperatūrą vaikams pažymėjo 71,8 proc. tėvų, vidurinės ausies uždegimą - 39,5 proc., slogą - 96,7 proc., kosulį - 84,4 proc. ir švokštimą - 32,2 proc. tėvų. Antibiotikus vartojo 47,6 proc. tiriamųjų vaikų. 65,2 proc. vaikų neturėjo kontakto su šunimis ir 75,5 proc. - su katėmis. Turintiems augintinius buvo žymimas kontakto su jais laikas: mažiau nei 6 val. per dieną, 6-16 valandų ir daugiau nei 16 valandų per dieną.

 Tyrimų analizė parodė, kad turinčių namie augintinius vaikų bendra sveikata yra geresnė nei tų, kurie namie augintinių neturi. Vaikai, kurių namuose laikomi šunys, rečiau sirgo kvėpavimo sistemos ligomis, ausų uždegimu bei mažiau vartojo antibiotikus už tuos, kurie šunų namie nelaikė. Geriausi rezultatai buvo vaikams, kurių kontaktas su šunimis truko mažiau nei 6 valandas per dieną.

 Manoma, kad teigiamus rezultatus studijoje lėmė galimai ankstyvas imuninio atsako susiformavimas veikiant šunims. Trumpesnio kontakto privalumas paaiškinamas tuo, kad šuo tokiu atveju ilgiau būna lauke, taigi atneša į namus daugiau purvo. „Namų purvo kiekis koreliuoja su bakterijų įvairove gyvenamoje aplinkoje, galimai veikiančia vaiko imunitetą ir jo atsaką kvėpavimo sistemos infekcijai“, - sako tyrėjai.

 Kačių laikymas namuose panašaus efekto neturėjo. Šio reiškinio priežastis lieka nežinoma.

 Studija pateikė preliminarius įrodymus apie tai, kad šuns laikymas namuose turi įtakos ankstyvam imuniteto formavimui ir dalinai kvėpavimo sistemos ligų prevencijai.

Šitokia mokslininkų išvada visai nenustebino  Lietuvos kinologų mėgėjų sąjungos pirmininkės Kornelijos  Butrimovos, kurios šeimoje gyvena net penki šunys. Šalia jų užaugę ir jos vaikai, ir anūkai.

„Manau, kad šuns buvimas vaiko imunitetui yra palanku jau vien todėl, kad tenka daugiau laiko praleisti gryname ore. Be to, imunitetą  juk stiprina ir džiugesio emocijos, kurias suteikia augintinis“, - sakė ji.

vlmedicina.lt

 Šaltinis

Bergroth E, et al "Respiratory tract illnesses during the first year of life: Effect of dog and cat contacts" Pediatrics 2012; DOI: 10.1542/peds.2011-2825.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Lietuvos „Delta Biosciences“ prisijungė prie prestižinės NASA kosmoso sveikatos programos: naujos galimybės
Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ pasiekė svarbų etapą, tapdama pirmąja įmone Europoje, atri...
Kaip išvengti traumų: svarbu ne tik atsargumas, bet ir gyvenimo būdas
Kaip prieš šaltąjį sezoną suskumbame keisti automobilių „batus“, taip turėtume neužmiršti pasirūpinti ir sav...
Aknė – veido odos liga, kurią gydant lengva suklysti: kaip tinkamai ja pasirūpinti?
Aknė – tai lėtinė uždegiminė odos liga, kai dėl padidėjusio sebumo išsiskyrimo ir užsikimšusių porų ant veido, nug...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų