Penktadienis, 2024.11.15
Reklama

Medus: saldi kosulio gydymo alternatyva(1)

vlmedicina.lt | 2012-10-30 00:01:58

Medus žinomas kaip puikus maisto priedas ir pagalbininkas susirgus. Tačiau medus, kaip puikus vaistas, gali konkuruoti ir su cheminiais preparatais. Tyrimai rodo, kad medus, nekenkdamas organizmui, efektyviau gydo vaikų kvėpavimo takų uždegimus nei tradicinės mikstūros ir vaistai.

Medus
Redakcijos archyvo nuotr.

Medus geriau nei placebas

Dar 2004 metais Pensilvanijos universiteto mokslininkai įrodė, jog cheminiai kosulį slopinantys preparatai yra visiškai neveiksmingi. Todėl nevertėtų vaikams iki 6 metų duoti kosulį slopinančių vaistų dėl jų menko efektyvumo ir galimų šalutinių poveikių (spazmai, nevalingi raumenų susitraukimai ir t. t.).

Pasaulio sveikatos organizacija vaikams, sergantiems viršutinių kvėpavimo takų infekcija, naktiniam kosuliui gydyti rekomenduoja medų. Jis daug efektyvesnis nei placebas ar sirupai nuo kosulio (įrodyta kitomis studijomis).

Buvo atliktas randomizuotas dvigubai aklas placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas, kurio metu atrinkta 300 vaikų, sergančių viršutinių kvėpavimo takų infekcija, nuo 1 iki 5 metų amžiaus. Jie buvo gydomi bendrose pediatrijos klinikose nuo 2009 sausio ir 2009 gruodžio mėnesio dėl naktinio kosulio. Vaikai, kurie turėjo į bronchinę astmą, plaučių uždegimą panašius simptomus, laringotracheobronchitą, sinusitą, alerginį rinitą bei vartojo medikamentus ir medų nuo kosulio ar temperatūros 24 valandų laikotarpiu, į tyrimą įtraukti nebuvo.

Vaikai 30 minučių prieš miegą gaudavo 10 g skirtingų medaus produktų: eukalipto, citrusinio, mišraus medaus ar placebą (iš viso 4 grupės). Poveikis: kosulio sunkumas, dažnumas, miego kokybė prieš ir po medaus, taip pat jo nevartojant -  buvo vertinamas apklausiant tėvus.

Iš 300 vaikų 270 (89,7 proc.) užbaigė studiją. Vidutinis vaikų amžius sudarė 29 mėnesius (12-71 mėnuo). Palyginus simptomus kiekvienoje tiriamųjų grupėje, paaiškėjo, jog  pacientai daug geriau jautėsi vartodami medų nei placebą. Skirtumų vartojant skirtingas medaus rūšis, nustatyta nebuvo. 5 pacientams pasireiškė pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, kurie grupėse nesiskyrė.

Tyrimo rezultatai parodė, kad medus gali būti siūlomas kaip alternatyvaus gydymo priemonė nuo naktinio kosulio vaikams, vyresniems nei 1 metų amžiaus ir sergantiems viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

Medus tinka ne visiems

Vaikų ligų gydytoja Indrė Būtienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ pabrėžė, jog kosulio priežasčių yra be galo daug, tad trumpai pasakyti, kokiais preparatais ar medikamentais jį gydyti geriausia, neįmanoma.

„Įprastą viršutinių kvėpavimo takų infekciją (vadinamąjį peršalimą) reikėtų gydyti kuo natūralesniais preparatais – nėra prasmės duoti stiprius cheminius preparatus. Tokiu atveju tinka gydyti ir medumi. Medus nuo senovės vartojamas ligos simptomams palengvinti. Tad jei daugelis žmonių kartų jį vartojo ir tebevartoja, manau, negalima teigti, kad jis yra neefektyvus. Tik, aišku, jei liga yra rimtesnė, gresia komplikacijomis, vien medumi apsiriboti nereikėtų“, - sakė I. Būtienė.

Ji taip pat akcentavo, jog  kosulį slopinantys preparatai nerekomenduoji bet kuriuo amžiaus periodu: „Kosulys, kaip refleksas, yra labai naudingas. Kosulio metu pašalinami tiek ligų sukėlėjai, tiek susikaupęs sekretas, valosi kvėpavimo takai, tad užslopinus jį galima pacientui dar labiau pakenkti.

Dažniausiai iki 6 mėnesių amžiaus

kūdikis kosėja dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ar bronchito, o šių ligų metu kosulio slopinti tikrai nereikėtų.“

Kokias dar natūralias priemones vartoti gydant vaikų kosulį?  Gydytoja rekomenduotų  inhaliacijas su vandens garais (arba su mineraliniu vandeniu), gerti daug arbatų, kt. skysčių (tinka ir liepžiedžių, ir ramunėlių, ir čiobrelių arbatos), jei neprovokuoja kosulio - ir preparatus su eukalipto aliejumi.

O medus, sakė gydytoja, kartais gali būti ne tik vaistas, bet ir  „nuodas“ – pavyzdžiui, jei vaikas ar suaugęs yra alergiškas žiedadulkėms, nereikėtų pamiršti, kad meduje ir begalė žiedadulkių, o tai gali išprovokuoti alergines reakcijas, kurios, nors labai retai, bet gali baigtis ir mirtimi. Taip pat nereikėtų pamiršti ir žolelių arbatų, kuriose tai pat yra žiedadulkių.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Pediatrics. Published online August 6, 2012.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: kosulys, medus
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Lietuvos „Delta Biosciences“ prisijungė prie prestižinės NASA kosmoso sveikatos programos: naujos galimybės
Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ pasiekė svarbų etapą, tapdama pirmąja įmone Europoje, atri...
Kaip išvengti traumų: svarbu ne tik atsargumas, bet ir gyvenimo būdas
Kaip prieš šaltąjį sezoną suskumbame keisti automobilių „batus“, taip turėtume neužmiršti pasirūpinti ir sav...
Aknė – veido odos liga, kurią gydant lengva suklysti: kaip tinkamai ja pasirūpinti?
Aknė – tai lėtinė uždegiminė odos liga, kai dėl padidėjusio sebumo išsiskyrimo ir užsikimšusių porų ant veido, nug...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų