Sveikatos priežiūros įstaigos viešai skelbia išpūstus atlyginimus. Taip tvirtina Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė. Tačiau Valstybinės ligonių kasos (VLK) specialistai ir įstaigų vadovų aiškina - informacija tikrai neiškraipoma.
Išpūstos algos?
VLMEDICINA.LT kalbinama D. Margelienė taip ir įvardijo VLK svetainėje skelbiamą informaciją apie sveikatos priežiūros darbuotojų atlyginimus - „slaugytojų algos išpūstos“. LSSO prezidentė tvirtina, kad į kokią įstaigą benuvažiuojanti susitikti su slaugos specialistais, kai tiktai perskaitanti oficialius VLK duomenis apie jų atlyginimus, nuvilnijanti nepasitenkinimo banga.
„Žinoma, mes - ne ekonomistai, bet kai viešai skelbiama informacija nuo realybės smarkiai skiriasi, tai kelia nerimą, - kalba portalo pašnekovė. - Skirtumas siekia ir 60 eurų. Gal įstaigos pateikia ne tik pagrindinę algą, bet ir priedus, kad skaičiai gražiau atrodytų. O priedai vieną mėnesį yra, kitą - jau nebe“.
D. Margelienė portalui sakė, jog organizacija renka duomenis apie slaugytojų atlyginimus, remdamasi dviem šaltiniais - VLK duomenimis ir darbuotojų apklausomis, kurias šie pagrindžiantys dokumentais.
Pašnekovė pateikė ir konkretų - Šiaulių respublikinės ligoninės atvejį: „Įstaiga viešai skelbė vidutinę slaugytojo algą ligoninėje esant 579 eurus, o žmonės skundėsi gaunantys 468, kai kurie - ir 434 eurus“.
Ar LSSO neketina reikalauti, kad skelbdamos vidutinę algą įstaigos nurodytų ir žemiausią bei didžiausią (šiuo atveju slaugytojų)? „Mes daug ko norime, - šypteli pašnekovė. - Bet džiaugiamės, kad apskritai jau pradėta teikti bent kokia informacija“.
Analizuodama VLK skelbiamus duomenis, D. Margelienė kelia ir kitą problemą - tam, kad uždirbtų bent kiek daugiau, slaugytojai priversti dirbti papildomai. Tą rodąs skirtumas tarp 1 etato ir 1 fizinio asmens gaunamos algos.
Privalo rodyti ir priedus
Tačiau VLK Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Džiužaitė aiškina, kad įstaigos tikrai neklastojančios duomenų: „Kaip gali meluoti viešųjų pinigų naudotojas? Kita vertus, jei darbuotojai įtaria skelbiant neteisingus duomenis, gali kreiptis (net ir anonimiškai) ir į Sveikatos apsaugos ministeriją, ir į pačią ministrę“.
Tiesa, jeigu su panašiu skundu ar bent jau įtarimu kreipsitės į VLK, ši įstaigai nusiųsianti tik formalų paklausimą: „Ar jūsų skelbiami duomenis apie darbuotojų atlyginimus yra tikslūs ir teisingi?“ Ir pasitenkinti VLK turėtų tokio pat lygio atsakymu: „Taip, mūsų pateikti duomenys yra tikslūs ir teisingi“.
Jeigu tokia kontrolė jums kelia abejonių, kreipkitės, kaip jau minėjome, į SAM. Nes VLK nepriklauso kontroliuojančios funkcijos.
O tie slaugytojus gluminantys esą išpūsti skaičiai, svarsto I. Džiužaitė, susidaro dėl to, kad, pavyzdžiui, reanimacijos darbuotojai uždirba daugiau - juk skelbiamas vidurkis. Be to, bruto alga. Taigi, kaip paaiškino specialistė, todėl ir pateikiama ne tik pagrindinis atlyginimas, bet ir priedai.
SAM portalui atsakė, kad dar nėra sulaukę nė vieno skundo dėl galimai neteisingai įstaigų pateiktos informacijos apie slaugytojų atlyginimus.
Pakelia administratorių atlyginimai
Lietuvos rajonų ligoninių valdybos narė Alma Grikšienė portalui sakė, kad greičiausiai vidutinę slaugytojų algą padidina slaugos administratorių atlyginimai.
„Pavyzdžiui, mūsų (Gargždų) ligoninėje jiems pridedamas 300 arba 400 eurų priedas - priklausomai nuo lovų skaičiaus. Administratorius turime 4, iš viso slaugytojų - 76. Slaugytojų vidutinė alga stacionare 1 fiziniam asmeniui - 567,66 euro „popieriuje“, 1 etatui - 557,8 euro, konsultacinėje diagnostikoje be priedų 1 etatui - 440 eurų (priedas - 18 eurų), stacionare - 480 eurų (priedas - 12 eurų)“.
Paprašyta paaiškinti, už ką mokami priedai slaugos specialistams, A. Grikšienė paminėjo pacientų transportavimą, darbo intensyvumą.
Slaugos vadovų vidurkio nežino
Lietuvos slaugos vadovų sąjungos pirmininkė Daiva Zagurskienė, paprašyta nurodyti vidutinį slaugos vadovų atlyginimą, atsakė, kad „jų darbo užmokestis yra skirtingas“, o vidutinio nežinanti.
„Mano žiniomis, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms teikiant duomenis VLK apie vidutinius darbuotojų atlyginimus, įstaigų slaugytojų vadovų atlyginimai priskiriami administracijos kategorijai,o vyresniųjų slaugytojų-slaugos administratorių - slaugos specialistų. Mano nuomone, tai neturėtų daryti įtakos slaugos specialistų darbo užmokesčio vidurkiui, nes vyresniojo slaugytojo-slaugos administratoriaus pareigybė yra skiriama vienam padaliniui, kuriame gali būti įvairus skaičius slaugos specialistų“.