Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Lietuviškoje slaugos praktikoje – dar sovietmetis?(16)

Ligita Sinušienė | 2012-03-28 00:02:01

Gydymo įstaigų „aukso fondas“ – slaugytojai, – stumdomas iš vienos pusės į kitą arba net visai išstumiamas, anaiptol nesidžiaugia skambiu epitetu, išeinančiu iš vyriausiųjų gydytojų burnų. Kaip gražiai apie slaugytojas (Lietuvoje tai kone išskirtinai moteriška profesija) bebūtų kalbama, jos vis dar nesijaučia lygiavertėmis gydytojams kolegėmis. Juk ir besirengdamos šiam darbui nuo pirmųjų dienų buvo pratinamos patarnauti medikams. „Tai posovietinių valstybių palikimas“, - sako ne viena „Vakarų Lietuvos medicinos“ pašnekovė.

Šių dienų slaugytojai dar nesijaučia lygiaverčiais gydytojų kolegomis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Lietuvoje konfliktas užsitęsė

Slauga, kaip atskiras mokslas, nelengvai skynėsi kelią. „Slaugos mokslo pradžia siejama su Florence Nightingale vardu ir 1861 metais, kai ši moteris Londone pradėjo mokyti ne tik slaugos praktikos, bet ir teorinių žinių, - prieš porą savaičių Klaipėdos universitetinėje ligoninėje vykusioje konferencijoje pasakojo slaugos specialistų rengimo vadovė dr. Natalja Istomina. – Slaugytojų ir gydytojų konfliktas prasidėjo tada, kai 1900 m. pradėtas dėstyti slaugos kursas. O Lietuva šiame pereinamajame laikotarpyje užstrigo gan ilgai“.

N. Istomina pabrėžė, kad slaugos specialistams labai reikalingas aukštasis išsilavinimas, tačiau praktika turi sudaryti ne mažiau nei pusę studijų laiko. „Slauga visada turi būti labai arti praktikos. Slaugos mokslas ne vien dėl mokslo reikalingas, o praktikai, - pabrėžė pranešėja. – Įgijęs išsilavinimą slaugytojas turi tapti lygiaverčiu medikų komandos nariu. O tam pasiekti ligoninės turi tapti slaugos tyrimų bazėmis, kad slaugytojai galėtų įgyti tinkamus slaugos įgūdžius, reikia bendradarbiauti per mokslinius tyrimus, kad jie būtų taikomi tiesiogiai praktikoje“.

Jos teigimu, pats už save kalba faktas, jog Lietuvoje 92 proc. slaugytojų sudaro moterys. O, pavyzdžiui, Belgijoje, 30 proc. slaugytojų – vyrai. N. Istominos pastebėjimu, profesijos patrauklumą visuomenėje labai aiškiai atspindi tai, kiek ją renkasi vyrai. Mat jie nedirbs už menkesnį atlygį. „Jei vyrai nesirenka profesijos, vadinasi, ji nepatraukli“, - pabrėžė pranešėja.

Kitas požiūrio į slaugą bei šios profesijos atstovus rodiklis – etatų mažinimas. Mūsų šalyje, - pažymėjo viena iš konferencijos viešnių Mykolo Riomerio universiteto profesorė dr. Danguolė Jankauskienė, - slaugytojų kasmet mažėja, o tuo pat metu kitose Europos šalyse šis skaičius nuolat auga.

Problemos nepasikeitė

Ironiška, kad šiuolaikėje konferencijoje buvo cituojamas daugiau nei dviejų dešimtmečių senumo straipsnis, kuriame gvildenamos slaugos problemos senos, bet, deja, nebuvo pasenusios – sugebėjusios išlaikyti aktualumą. Prieš dvidešimt trejus metus dar tarybinėje „Tiesoje“ išspausdintą straipsnį citavo pati jo autorė – Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vyriausiojo gydytojo pavaduotoja slaugai Ona Mitalienė: „Gydytojai ir slaugytojai tarpusavio santykiais nepatenkinti, menki pastarųjų atlyginimai. Tai kelia visuomenės nepasitenkinimą medicina, o medikų – valstybe...“

Tad nenuostabu, kad ir nebuvusi konferencijoje Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) pirmininkė Danutė Margelienė, kalbėdama apie slaugytojų padėtį nepriklausomybės dvidešimtmetį atšventusioje Lietuvoje, irgi nuklydo į sovietinius laikus. Anot jos, slaugos mokslas mūsų šalyje smarkiai pažengė ir

pasivijo Vakarų valstybes (Lietuvoje baigusios studijas slaugytojos be vargo įsidarbina svetur), bet praktika gerokai sustabarėjusi. D. Margelienės teigimu, su analogiškomis problemomis susiduria ir kitos posovietinės šalys – Bulgarija, Slovėnija.

„Nors šiuo metu slaugytojos nėra atleidžiamos iš darbo, bet išėjus į pensiją atitinkamo amžiaus darbuotojams, į jų vietą nauji nebepriimami – darbo vieta nebeišsaugoma, - kalbėjo LSSO vadovė. – Kadangi gydytojų darbo krūvis didžiulis, jie savo darbu dalinasi ir su slaugytojomis, tad jos kartu su gydytojais užsiima tik ligonių gydymu.“

Regina Meištienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Problema spręstina, anot pašnekovės, pradedant sveikatos politikais. Deja, LSSO „jau atsibodo raštus rašyti“. „Sveikatos apsaugos ministerijoje privalėtų būti koks nors atskiras departamentas, kuris rūpintųsi slauga“, - savo požiūrį dėstė D. Margelienė.

Stumdomas aukso fondas

Kaip pavyzdys šįkart tebūna Mažeikių ligoninė, kurioje sunkiausiu įstaigai finansiniu momentu – 2010-aisiais – buvo atleisti iš darbo 5 slaugytojai. Tiesa, visi – pensinio amžiaus. Be abejo, taupumo sumetimais šie etatai buvo panaikinti. Vis dėlto, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė Mažeikių ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Regina Meištienė, - pradėjus teikti paliatyvios pagalbos paslaugas, pernai buvo įsteigti papildomi trys slaugos darbuotojų etatai. Šiandien įstaigoje yra 246 slaugos  specialistų etatai. Per metus Mažeikių ligoninė aptarnauja 11,37 tūkst. stacionarinių pacientų.

„Vakarų Lietuvos medicina“ kone juokais paklausia, ar per pastaruosius metus buvo atleistas nors vienas gydytojas. „Ne! Gydytojai – jokiu būdu! - pasigirsta atsakymas. – Nors kai kalbu su skyrių vedėjais, visi sako, kad slaugytojų funkcijos ligoninėje svarbios. Tačiau iškilus finansinių sunkumų, etatai pradedami mažinti būtent nuo jų. Kai kurių didžiųjų ligoninių vadovai vadina slaugytojus aukso fondu, bet man tai skamba sarkastiškai. Tariamąjį fondą galima stumdyti į kairę, į dešinę – kaip patogiau atitinkamoje situacijoje“.

Moteris įsitikinusi, kad menkesnis slaugytojos vertinimas išlikęs iš sovietinių, laikų. Taip savo profesiją vertina net ir anuomet parengtos šios profesijos atstovės. „Kai aš mokiausi, medicinos sesuo buvo rengiama tarnauti gydytojui, o ne pacientui slaugyti. Slaugos mokslo, slaugos proceso sampratos dėstymo buvo labai mažai. Tik nunešti, parnešti, suleisti“.

R. Meištienės pastebėjimu, garbesnio amžiaus slaugos darbuotojos dar ir dabar nedrįsta prisiimti atsakomybės, atvirai reikšti profesinius pastebėjimus, bijodamos dėl savo darbo vietos. "Pasitikėjimo neprideda ir gana maži atlyginimai, - pastebėjo pašnekovė. - Tačiau per pastaruosius dvidešimt metų baigę slaugos studijas slaugytojai visai kitaip vertina savo profesiją, su gydytojais bendrauja kaip lygiaverčiai partneriai, drąsiai išsako savo nuomonę ir apgina savo profesines pozicijas".

Tačiau Mažeikių ligoninėje slaugytojų amžiaus vidurkis – 48 metai.

 Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (16)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Prie šventinio stalo – su klausos sutrikimą turinčiu artimuoju: kaip išvengti klaidų?
Kalėdas būtų galima pavadinti smagių pokalbių, nuotaikingų istorijų, šiltų žodžių apsikeitimo švente. Ir ne veltui &ndas...
Kad virškinimo negalavimai neapkartintų švenčių
Gražiausių metų švenčių maratonas ir jaukūs susitikimai su šeima bei draugais dažnai yra neatsiejami nuo skalsių ir sunk...
 Ligonių kasos: keliaukite su Europos sveikatos draudimo kortele ir būkite saugūs
Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos...
Kava: tos pačios pupelės, tik kitoks skonis?
Gardžios kavos entuziastai žino, jog savo skoniais bei aromatais labiausiai pamaloninantis kavos puodelis gaminimas iš š...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų