Lapkričio 18 dieną įvyko Lietuvos slaugos specialistų organizacijos ( LSSO) IX kongresas.
IX kongresą atidarė ir įžanginį žodį tarė Danutė Margelienė, LSSO prezidentė. Pasveikinusi kongreso dalyvius, prezidentė išsakė, kad LSSO patyrė daug profesinių iššūkių, susidūrus su didėjančiomis sveikatos priežiūros paslaugų apimtimis, išteklių ribojimu bei slaugytojų skaičiaus mažėjimu. Prezidentė pabrėžė, jog reformų bei pertvarkų laikotarpis neigiamai paveikė slaugą ir slaugytojus. Tačiau, nepaisant sunkumų, LSSO vadovai ir direktorių taryba, dirbdami strategiškai, siekė, kad slaugytojo profesija būtų vertinama, tinkamai atlyginama bei atstovaujama sveikatos apsaugos politikoje.
Organizacinės veiklos ir profesinės veiklos rezultatai 2013 – 2016 m.
LSSO vadovybė ir direktorių taryba politiniais sprendimais nuolat skatino LR SAM, LR Seimą bei Vyriausybę remti pažangią slaugos praktiką ir atsakingai bei europietiškai pažvelgti į slaugos praktikos pokyčius.
LSSO direktorių taryba, dirbdama organizuotai, visais lygiais, principingai atstovavo profesijos ir slaugytojų interesams.
Dėl sveikatos apsaugos sistemoje pasiektų politinių sprendimų ir susitarimų sutvirtėjo slaugytojų profesinės pozicijos.
LSSO iniciatyva įsteigta LR nusipelniusio slaugytojo nominacija ir vardas.
LSSO socialinio dialogo su Vyriausybe rezultatas – paskirta 30 mln. Eur slaugytojų ir gydytojų darbo užmokesčiui didinti ( 2016 m. gegužė ).
LSSO IX kongreso rezoliucija (projektas)
IX kongreso nariai teigia, kad su slauga susiję politiniai sprendimai priimami fragmentiškai, nėra nuosekliai vykdomos nacionalinės slaugos politikos. Lietuvos slaugytojai nuolat susiduria su profesinėmis, darbo, socialinėmis, ekonominėmis ir finansinėmis problemomis:
nesaugia darbo aplinka;
slaugytojų darbo krūvio nustatymo tvarkos reglamentuojami slaugytojų drabo krūviai neatitinka slaugytojų profesinių lūkesčių ir slaugos paslaugų užtikrinimo pacientams;
reformuojant sveikatos priežiūros sistemą, neskiriamas pakankamas dėmesys slaugos paslaugų plėtrai pirminėje sveikatos priežiūros grandyje ir naujų slaugytojų darbo vietų kūrimui bei jų finansavimui;
nepakankamai panaudojamos slaugytojų kompetencijos sprendžiant visuomenės ir asmens sveikatos priežiūros problemas;
neadekvačiu darbo užmokesčiu;
asmens sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo sistema yra neaiški, neišskirti slaugos paslaugų įkainiai;
asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikime nėra įtraukta slaugos paslaugos apskaitos ir finansavimo sistemos.
LSSO IX kongreso nariai teigia, kad slauga – prioritetinė sveikatos priežiūros sistemos dalis, o slaugytojai atlieka svarbų vaidmenį sprendžiant asmens ir visuomenės sveikatos problemas.
Todėl kongreso nariai siūlo spręsti slaugytojų profesines, darbo, socialines, ekonomines ir finansines problemas, suvienijus Vyriausybės, savivaldybių institucijų, darbdavių organizacijų ir LSSO jėgas, stiprinant socialinį dialogą bei partnerystę.
Kreipiamės į Seimo, Vyriausybės ir savivaldos institucijų atstovus, darbdavių organizacijų atstovus ir raginame:
Pritarti LSSO iniciatyvoms ir remti jų įgyvendinimą, užtikrinant galimybę atstovauti slaugytojų bendruomenei nacionalinėje sveikatos politikoje bei ginti slaugytojų interesus visais sveikatos priežiūros sistemos lygiais;
Siekti užtikrinti slaugos profesijos savarankiškumą ir įteisinti autonomišką slaugos paslaugų finansavimą ir valdymą;
LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą Slaugytojų darbo krūvio nustatymo tvarkos aprašą, reglamentuojantį slaugytojų darbo krūvius, koreguoti, atsižvelgiant į kintančius sveikatos priežiūros poreikius praktikoje ir realius slaugytojų praktikų pasiūlymus.
Siekti, kad teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų apskaitos sistemoje būtų įtraukta slaugytojų paslaugų apskaita;
Skatinti slaugos paslaugų plėtrą pirminėje sveikatos priežiūros sistemos grandyje bei kurti naujas slaugytojų darbo vietas skiriant finansavimą.
LSSO, kaip socialinis partneris, įsipareigoja bendradarbiauti su LR Seimo Sveikatos reikalų komitetu, LR Sveikatos apsaugos ministerija, savivaldos institucijomis, darbdaviais, nevyriausybinėmis organizacijomis, visuomene bei teikti pasiūlymus profesiniais, darbo, socialiniais, finansiniais, ekonominiais bei asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros gerinimo klausimais.
Svarstant rezoliuciją, Klaipėdos krašto direktorė Vaida Lebedeva teikė joje pataisą dėl biudžetinėse įstaigose dirbančių slaugytojų darbo užmokesčio didinimo. Šių slaugytojų problemos dėl darbo užmokesčio yra svarbios, kadangi jos nepriklauso nei Švietimo, nei Sveikatos apsaugos ministerijai.
Kongrese nutarta į LSSO įtraukti ir kitus slaugos specialistus - kineziterapeutus, ergoterapeutus.
Kongreso nariai ketveriems metams LSSO prezidente išrinko Danutę Margelienę. Jai patikėta toliau plėtoti LSSO veiklą.
Klaipėdos krašto LSSO narius kviečiame pasidalinti savo pageidavimais el.p. lssoklaipeda@gmail.com.
LSSO Klaipėdos krašto taryba