Slaugytojų algoms pakelti Ignalinos rajono ligoninė mato vienintelę išeitį – tiesiog dalį jų atleisti. Slaugos specialistų profesinės sąjungos pirmininkė griebiasi už galvos – juk slaugytojų darbo krūviai ir taip jau smarkiai per dideli. Jai antrina ir naujasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga – visoje Lietuvoje juntamas šių darbuotojų trūkumas, o ne perteklius.
Algas pakėlė
„Slaugytojų atlyginimas Ignalinos rajono ligoninėje - 400 eurų „popieriuje“, ir niekas nieko nedaro, kad jis didėtų“, - tokios žinios sulaukė VLMEDICINA.LT ir tuoj pat sureagavo į skaitytojo prašymą pasidomėti slaugos specialistų atlyginimais šioje įstaigoje.
Ligoninės slaugos administratorė Asta Batūrienė pirmiausia suskubo paaiškinti, kad už darbuotojų atlyginimo nustatymą atsakingas yra įstaigos vadovas. O ar ji, būdama slaugos administratorė, nors kartą kreipėsi į vadovą, prašydama pagerinti savo darbuotojų finansinę padėtį? „Taip, kreipiausi dar 2015 metais,“ - atsakė A. Batūrienė. Moteris patikino, kad per pastaruosius metus slaugytojų atlyginimas Ignalinos rajono ligoninėje ir buvo pakeltas – keturiasdešimčia eurų.
Neleidžia finansinės galimybės
Ar 400 eurų alga – tinkama slaugos specialistui, ir ar tikrai nereikia nieko imtis, kad ji didėtų, teiraujamės ligoninės direktorės Drąsuolės Jatulienės.
„Kad niekas nesikeičia mūsų įstaigoje, tikrai netiesa, - sako direktorė. – Per pastaruosius dvejus metus slaugytojų atlyginimai didinti du kartus. Taip, dabar jie siekia 400 eurų už etatą, bet tokios yra mūsų ligoninės finansinės galimybės. Gydytojai mūsų įstaigoje uždirba 600 eurų už etatą, tad skirtumas yra visiškai adekvatus“.
D. Jatulienė tvirtina, kad menkos finansinės galimybės specialistams mokėti deramus atlyginimus yra ne jų vienos įtaigos, ir apskritai - ne vien tik rajoninių ligoninių problema.
„Mažėja gyventojų skaičius, tad mažėja ir teikiamų paslaugų, taigi, - ir įstaigų finansavimas, - aiškina pašnekovė. – O norint pokyčių galbūt reiktų peržiūrėti vidinius ligoninės resursus, darbuotojų skaičių. Kažin ar tikrai jų tiek reikia, kiek turime“.
Atleis dalį darbuotojų
Paprašyta direktorė pateikia skaičius: jos vadovaujama ligoninė turi apie 160 darbuotojų, iš kurių 69 – slaugytojai, 11 gydytojų, kuriems ši įstaiga yra pagrindinė darbovietė. Ligoninė turi 81 lovą.
Kokios srities darbuotojų, direktorės manymu, ligoninėje yra perteklius? „Būtent slaugytojų, - atsako vadovė. – Jei lygintume mūsų ligoninę su panašaus dydžio rajoninėmis – Molėtų, Zarasų, - matytume, kad jie slaugytojų turi mažiau“.
O ar iš tiesų dera savo įstaigos padėtį lyginti su Lietuvos įstaigomis, kai, žinia, mūsų šalyje apskritai yra slaugos specialistų trūkumas, lyginant su užsienio šalimis? „Atsižvelgiant į Lietuvos sveikatos apsaugos ministro įsakymą, mūsų ligoninėje slaugytojų tikrai netrūksta“, - tiesaus atsakymo vengė D. Jatulienė.
Slaugytojų trūksta
Naujasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažino: „Sudėtinga Lietuvoje rasti žmogų, kuris nesvajotų ar bent retkarčiais nepagalvotų apie didesnį atlyginimą. Tačiau teisingi yra priekaištai, kad slaugytojų atlyginimai yra per žemi, taip pat – ir gydytojų bei kitų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų. Galvosim, žinoma, ir ieškosim būdų, kaip spręsti šią problemą“.
Paprašytas įvardinti konkrečius papildomų lėšų darbuotojų algoms kelti būdus, ministras kalbėjo apie būtinybę visų pirma ūkiškiau tvarkyti pačią sveikatos priežiūros sistemą, ypač – antrinį lygį: „Yra ligoninių, kurios stovi pustuštės, bet yra išlaikomos. Senstant visuomenei reiktų galvoti, kaip optimizuoti šias įstaigas – nebūtinai visas jas uždaryti, nes yra paslaugų, kurių trūksta (slaugos, geriatrijos). Taip pat būtina ūkiškiau organizuoti viešuosius pirkimus. Apskritai sveikatos priežiūros sistemoje trūksta lėšų, nors ir kalbama, kad gyventojų sveikata – prioritetinė sritis“.
Ar A. Veryga pritaria Ignalinos ligoninės vadovės nuostatai, kad siekiant pagerinti jos pavaldinių finansinę padėtį derėtų mažinti slaugytojų skaičių įstaigoje? „Negaliu komentuoti konkrečios įstaigos, nes nežinau jos situacijos. Tačiau apskritai Lietuvoje slaugytojų būtent trūksta, jų proporcija su gydytojais yra problemiška. Kita vertus, slaugos specialistai, netekę darbo vienoje įstaigoje, lengvai gali susirasti darbą kitur. Tik, deja, atlyginimai nėra motyvuojantys“.
Kaltos pačios slaugytojos?
Lietuvos slaugos specialistų organizacijos pirmininkė Danutė Margelienė, išgirdusi apie minimos ligoninės slaugytojų rūpesčius, pabrėžė, jog ši įstaiga nepriklauso profesinei sąjungai, todėl LSSO niekuo jiems negali padėti.
„Iš esmės tai yra pačių slaugytojų problema, nes prieš kokį dešimtmetį čia įvyko slaugytojų atstovų konfliktai, nebuvo pasidalinta pareigomis ir narystė LSSO visiškai sustabdyta. Iki šiol – tylu, ramu, ir galiu tik numanyti, su kokiomis problemomis susiduria darbuotojai. Nes su tų įstaigų, kurių darbuotojai priklauso LSSO, vadovais deramės dėl savo žmonių geresnių darbo sąlygų, stebime, kad nebūtų pažeidžiamos slaugytojų teisės, kiek vienam specialistui priskiriama pacientų, kad slaugytojai turėtų padėjėjus ir pan.“
Paprašyta įvertinti direktorės D. Jatulienės pasvarstymus, jog slaugytojams algas būtų įmanoma pakelti tik sumažinus jų skaičių, pirmininkė pasipiktino: „Tai gal apskritai jiems reiktų įduoti ubago lazdas ir terbas Kalėdų proga?! Didesnę nesąmonę sunku būtų ir sugalvoti, žinant slaugytojų darbo krūvius. Nesitiki, kad įstaiga, už kurios darbuotojų teises nekovoja profesinė sąjunga, būtų jiems sudariusi geresnes darbo sąlygas nei tos, kurių nariai priklauso LSSO. Tikėtina, kad ir įvardindama slaugytojų skaičių, tokia įstaiga „pripliusuoja“ laborantus, masažuotojus ir kitus darbuotojus, kurie gal ir turi slaugos specialisto išsilavinimą, bet atlieka visai kitą darbą. Įstaigų skelbiamus duomenis apie slaugytojų skaičių reikia labai patikrinti“.
Pirmas žingsnis – narystė LSSO
D. Margelienės nuomone, Ignalinos rajono slaugytojams derėtų pamiršti asmenines ambicijas ir senas nuoskaudas bei kuo skubiau stoti į LSSO, kuri padėtų jiems kovoti už savo teises, nes organizacija turi ir savo teisininką.
Nuo ko pradėti? „Pirmiausia susisiekti su Utenos apskrities pirmininke Rasele Andrijauskiene arba tiesiai skambinti į LSSO biurą tel. 8 5 2136769, arba rašyti elektroniniu paštu lssobiuras@gmail.com ir įkurti pirminę grupę savo įstaigoje. Tokiai grupei pakanka ir trijų narių, jei atsiranda penki – jau labai gerai“, - aiškino pašnekovė.
Stojimo mokesčio LSSO nėra, kas mėnesį renkamas 2 eurų dydžio nario mokestis. „Mūsų nario mokestis yra mažesnis nei kitų profesinių organizacijų, kuriose jis siekia 1 procentą nuo atlyginimo“, - pabrėžė D. Margelienė.