Mokslininkai jau seniai buvo pastebėję, kad širdies bei kraujagyslių ligomis sergantys vyrai dažniau skundžiasi ir erektiline disfunkcija. Manoma, kad tai susiję su kraujagyslių aterosklerotiniu procesu, kuris gali pakenkti ir kraujagysles, kurios maitina lytinius organus.
Gyvenimo būdo modifikacija, nuolatinis fizinis krūvis, dietos pakeitimas gali pagerinti širdies bei kraujagyslių ligų prognozę, sumažinti simptomus bei mirties tikimybę dėl šių ligų.
Dr. Bhanu Guptos (Mayo klinika, JAV) vadovaujama mokslininkų grupė nustatė, kad gyvenimo būdo ir dietos pokyčiai taip pat pagerina erektilinę funkciją vyrams, kurie skunžiasi erekcijos sutrikimais.
B. Gupta ir kolegos atliko keturių anksčiau vykusių tyrimų apžvalgą ir įvertino 597 pacientų duomenis. Erektilinė disfunkcija buvo vertinama remiantis tarptautiniu erekcijos funkcijos indeksu (International Index of Erectile Function, IIEF).
Apibendrinus duomenis paaiškėjo, kad gyvenimo būdo modifikacija ir dietos pakeitimas erekcijos funkciją pagerina 2,66 punktais pagal IIEF indeksą.
Tyrimo autoriai daro išvadą, kad gyvenimo būdo pakeitimas - saugus ir patikimas būdas erekcijos funkcijai gerinti.
Nori išlikti vyriškas - nerūkyk
“Aterosklerotinis procesas, prisidedantis prie erekcijos sutrikimų, yra sisteminis - pažeidžia visas kraujagysles. Tik norėčiau pabrėžti ypatingą rūkymo žalą - tai labiausiai neigiamai erekciją veikiantis rizikos faktorius”, - sakė gydytoja kardiologė Jūratė Anušauskienė.
Visi koronarinės širdies ligos rizikos veiksniai skirstomi į dvi grupes. Vienus jų galima valdyti: tai rūkymas, padidėjęs kraujospūdis, padidėjęs lipidų kiekis kraujuje, cukrinis diabetas, sutrikusi gliukozės apykaita, gausi riebalų ir cholesterolio mityba, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, stresas ir depresija, padidėjęs kraujo krešumas, klampumas. Kitų rizikos veiksnių pakeisti negalima: amžius (vyrams per 45 m., moterims - per 55 m.); vyriška lytis; paveldimumas: anksti pasireiškusios širdies ir kraujagyslių ligos artimiesiems - tėvams, broliams, seserims (širdies infarktai, insultai ar staigios mirtys vyrams iki 55 metų, moterims - iki 65 m.); jau nustatyta aterosklerotinės kilmės kraujagyslių liga (širdies, galvos smegenų, kojų kraujagyslių ir kt.).
Erekcijos sutrikimų lietuviai nelinkę aptarti
Gydytojas urologas Mindaugas Žiukas “Vakarų Lietuvos mediciną” informavo, jog negalėjimą pasiekti ir išlaikyti lytiniam aktui pakankamą erekciją bent kartais patiria visi vyrai, kokio amžiaus bebūtų.
“Erekcijos sutrikimus lemia organiniai, psichologiniai ir gyvenimo būdo veiksniai.
Pirmieji, pvz., varpą maitinančių kraujagyslių susiaurėjimas, kuris paprastai prasideda apie dvejus metus prieš pasireiškiant širdies ligai, būdingi vidurinio ir vyresnio amžiaus vyrams. Psichologiniai, pvz., išklausius žmonos priekaištų, ir gyvenimo būdo veiksniai, pvz., pavartojus didesnį kiekį alkoholio, būdingi visiems vyrams. Laimei, pašalinus pastaruosius veiksnius, paprastai išnyksta ir erekcijos disfunkcija”, - pasakojo M. Žiukas.
Gydytojai urologai ir seksualinės medicinos gydytojai, - sakė pokalbininkas, - sutinka tik dalį erekcijos problemų turinčių vyrų, nes lytinis pajėgumas vyrų sąmonėje tapatinamas su vyriškumu ir savo vertės suvokimu. Šiaurietiškas Lietuvos vyrų charakteris lemia mažakalbumą, o kai reikia aptarti erekcijos sutrikimą - dažnai tik tylą.
Į klausimą, ar jis erekcijos sutrikimą patiriantiems vyrams rekomenduoja keisti gyvenimo būdą ir dietą, gydytojas atskė: “Šios rekomendacijos visuomet individualios, tačiau dar neteko sutikti visiškai sveikai (tiek fizine, tiek psichologine prasme) gyvenančio žmogaus.”
vlmedicina.lt
Šaltinis
Bhanu P. Gupta, MD et all. The Effect of Lifeclass="naujiena_width100" style Modification and Cardiovascular Risk Factor Reduction on Erectile Dysfunction. Arch Intern Med. Published online September 12, 2011