Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Žuvies taukai neturi jokios įtakos išsėtinės sklerozės eigai

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2012-04-26 00:08:46

Ankstesni nedideli tyrimai buvo parodę, kad omega-3 riebiosios rūgštys, kurių gausu žuvies taukuose, dėl savo antiuždegiminio ir neuroprotekcinio poveikio gali turėti naudą pacientams, sergantiems išsėtine skleroze. Tačiau naujausias tyrimas, atliktas Norvegijoje, tai paneigia.

 Interferonas geriau nei žuvies taukai

  Atsitiktinės rinkties tyrime dalyvavo 92 pacientai, sergantys išsėtine skleroze. Amžius 18 – 55 metai. Nors manoma, kad norvegų dietoje yra daug žuvies, prieš pradedant tyrimą  pacientų omega-3 rūgščių koncentracija buvo mažo arba vidutinio lygio. Autoriai pažymi, kad šis netikėtas radinys parodo, kad norvegai žuvies vartoja tiek pat, kiek ir kitos populiacijos.

Dr. Lina Malcienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Po dvejų metų placebo grupėje omega-3 rūgščių koncentracija nekito, o grupėje, kuri buvo aktyviai gydoma omega-3 rūgščių papildais, koncentracija padidėjo.

 Po dvejų metų atlikti magnetinio rezonanso tyrimai parodė, kad vartoti omega-3 rūgščių papildai neturėjo įtakos galvos smegenų pažeidimų skaičiui.  Magnetinio rezonanso tyrimai buvo atliekami po 6, 9 ir po 24 mėnesių gydymo.

 Pacientai buvo gydomi žuvies taukais, kuriuose buvo 1,35 g eikosapenteininės rūgšties ir 850 mg dokosaheksoninės rūgšties, arba placebu.

Po 6 mėnesių visiems pacientams buvo skiriama 44 mikrogramai  beta-1a interferono 3 kartus per savaitę 18 mėnesių.

 Skirtingai nei žuvies taukai, interferono skyrimas žymiai sumažino išsėtinės sklerozės židinių vystymąsi galvos  smegenyse.

 Svarbus  vitaminas D

 Klaipėdos universitetinės ligoninės Išsėtinės sklerozės centro vadovė dr. Lina Malcienė, paklausta apie žuvies taukų reikšmę sergantiesiems išsėtine skleroze, sakė, jog esą įrodyta tai, kad ši liga susijusi su vitamino D stoka.

 Prieš du mėnesius ligoninėje sergantiesiems išsėtine skleroze  pradėti daryti vitamino D koncentracijos tyrimai parodė, jog visam pusšimčiui tirtų ligonių šio vitamino koncentracija buvo kelis kartus mažesnė už normą, išskyrus kelis asmenis, kuriems ši koncentracija „artėjo prie normos“.

 Esant mažai vitamino D koncentracijai sveikimas ir atsigavimas po paūmėjimo vyksta ne taip sparčiai.

 Kalbėdama apie žuvies taukus, gydytoja  akcentavo, jog vitamino D juose „nebūtinai yra“. Kol kas patikimiausias šaltinis – ultravioletiniai spinduliai. Tiktų ir natūralūs maisto papildai, bet gauti tikro vitamino D Europoje sunku, nes jis (D3) gaminamas tik Jungtinėse Amerikos Valstijose ir ne kiekvienas jo gali įsivežti. Tačiau ir maisto papildus gydytoja patartų vartoti su saiku ir su protu – reikia ir maistui skirti deramą dėmesį.

 Vitaminas D, - sakė pokalbininkė, - labai reikšmingas kiekvienam žmogui, ir jo trūkumas susijęs ne su viena liga.

 „Maisto papildai nėra pagrindinis dalykas gydant išsėtinę sklerozę, ne visada duoda norimą poveikį“, -  sakė L. Malcienė. Ji informavo, kad ateina nauja era  geriamųjų medikamentų, kurių  indikacijos griežtai ribotos, bet jie,  tikimasi, duos geresnių rezultatų gydant išsėtinę sklerozę.

  Šaltinis

 Torkildsen Ø, et al "Omega-3 fatty acid treatment in multiple sclerosis: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial" Arch Neurol 2012; DOI: 10.1001/archneurol.2012.283.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų