Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Apklausa atskleidė maisto papildus vartojančio lietuvio portretą

Šaltinis: vlmedicina | 2016-05-12 11:46:49

„Baltijos tyrimų“ atlikta apklausa atskleidė, kad Lietuvoje maisto papildus dažniau vartoja moterys, didmiesčių gyventojai bei aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės. Apklausos tikslas taip pat buvo išsiaiškinti lietuvių požiūrį į papildus – kokiais tikslais juos vartoja ir su kuo tariasi rinkdamiesi.

© Fotolia.com

Du iš trijų apklaustųjų (65 proc.) nurodė sutinkantys su teiginiu, kad maisto papildai stiprina organizmo fizines savybes bei papildo mitybą. Taip dažniau atsakė moterys, jaunimas iki 30 metų, taip pat turintys didžiausias šeimos pajamas (daugiau nei 800 eurų) bei žmonės, įgiję aukštąjį išsilavinimą. Su šiuo teiginiu nesutiko 25 proc. respondentų.

Dažniausiai stiprina širdį

Apklausa atskleidė, kad per pastaruosius 12 mėnesių maisto papildus bent kartą vartojo apie 44 procentus Lietuvos gyventojų. Tarp jų populiariausi tie maisto papildai, kurie skirti širdžiai ir kraujagyslėms (11 proc.), akims (10 proc.) bei sąnariams ir kaulams (9 proc.).

Apklausa rodo, kad papildus širdžiai ir kraujagyslėms bei sąnariams ir kaulams dažniausiai vartoja vyresni nei 50 metų žmonės. Vidutinė amžiaus grupė renkasi papildus akims ir nervų sistemai, tuo metu jaunimui aktualūs tie maisto papildai, kurie skirti vartoti sportuojant arba norint reguliuoti savo svorį.

Pasak Lietuvos maisto papildų gamintojų asociacijos direktorės Neringos Bulakienės, lyginant šiuos duomenis su Lietuvoje atliktais mitybos tyrimais, pastebima, kad lietuviams trūksta supratimo, jog mityba yra tiesiogiai susijusi su sveikata.

Anot jos, aplinkos užterštumas, nuolat patiriamas stresas, nepilnavertė mityba ir daugelis kitų faktorių lemia, kad šiuolaikinio žmogaus organizmui pradeda trūkti tam tikrų maisto medžiagų, o maisto papildai galėtų padėti sumažinti šią problemą.

„Palyginimui, mūsų proseneliai augalinės kilmės riebalų rūgščių Omega-6 ir daugiausiai iš žuvies produktų gaunamų Omega-3 riebalų rūgščių suvartodavo tolygiai, tačiau dabar šis santykis yra 18 su 1. Tai reiškia, kad šiuolaikiniam žmogui kasdien papildomai reikėtų gauti Omega-3 riebalų rūgščių, kurios palankiai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, padeda palaikyti normalų kraujospūdį ir mažina trigliceridų koncentraciją kraujyje“, – teigia N. Bulakienė.

Organizmas reikalauja pastiprinimo

39 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad maisto papildus reikia vartoti tada, kai reikia pastiprinti organizmą arba jaučia, kad trūksta tam tikrų medžiagų. Daugiau nei trečdalis respondentų teigia, kad papildai turi būti vartojami tada, kai juos paskiria gydytojas (35 proc.). Penktadalis Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad maisto papildus reikia vartoti žiemą ar pavasarį (22 proc.).

„Tiek Lietuvoje, tiek kitose vėsesnio klimato šalyse gyvenantiems žmonėms ypač dažnai trūksta vitamino D. Taigi, tam tikrų maisto papildų reguliarus ir sistemingas vartojimas galėtų užtikrinti, kad organizmas kasdien gautų gyvybiškai reikalingų maisto medžiagų, vitaminų ir mineralų“, – sako asociacijos vadovė.

Pusė lietuvių (47 proc.) mano, kad vartojant maisto papildus mažiau sergama ir mažiau išleidžiama vaistams. Šiam teiginiui nepritarė 35 proc. apklaustųjų, likę neturėjo nuomonės.

„Ši apklausa atskleidžia tai, jog nemaža dalis lietuvių teoriškai žino maisto papildų paskirtį, tačiau praktiškai šias žinias pritaiko maža dalis. Anksčiau Vilniaus universiteto atlikti tyrimai rodo, kad reguliariai maisto papildus vartoja 6 proc. gyventojų. Pagal šį rodiklį mes smarkiai atsiliekame nuo senųjų Europos Sąjungos narių bei Amerikos, kur papildų vartojimas siekia 60–80 proc.“, – sako N. Bulakienė.

Anot asociacijos direktorės, tokie apklausos rezultatai parodo, kad lietuviai savo sveikata susirūpina tada, kai kyla problemų. Didžiausią dėmesį sveikatai daugelis skiria tik tada, kai ji sušlubuoja. Ligoms užbėgti už akių stengiasi ir profilaktiškai sveikatą stiprina tik nedidelė dalis tautiečių.

Apklausą Lietuvos maisto papildų gamintojų asociacijos užsakymu praėjusių metų pabaigoje atliko „Baltijos tyrimai“. Jos metu apklausta 1012 Lietuvos gyventojų.

Lietuvos maisto papildų gamintojų asociacija vienija Lietuvos bei kitų Europos Sąjungos šalių narių maisto papildų, specialiosios paskirties maisto produktų gamintojus ir jų atstovus Lietuvoje. Vienas pagrindinių asociacijos tikslų – suteikti žmonėms daugiau žinių apie naudingas mitybines medžiagas ir jų fiziologinį poveikį, populiarinti sveiką gyvenimo būdą bei pilnavertę mitybą, skatinti racionalų maisto papildų vartojimą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų