Šių metų balandžio 2 dieną buvo paskelbtas legendinis ikiprekybinis pirkimas ir Lietuva išgirdo apie „Jausmomatį“. Paaiškėjo, kokiai mokslo tiriamajai veiklai mūsų valstybė turi pinigų: „technologinės sistemos (prietaiso „Jausmomatis“), skirtos matuoti, rinkti ir rodyti duomenis apie žmogaus jausmus ir emocinę būseną bei sekti ilgalaikes emocijų kitimo tendencijas, sukūrimui“.
Už bene 700 tūkstančių per kelis etapus numatyta pirkti mokslinius taikomuosius tyrimus, „kurių metu idėjoms bus suteikta funkcinė forma“. Labiau intrigavo net ne akivaizdus pasiūlymo ezoteriškumas ir nerealūs tikslai, bet ir anoniminiai profesionalai – mokslininkai, psichiatrai, psichologai ir psichoterapeutai, kurių mokslinėmis žiniomis kaip figos lapeliu dangstėsi Trakų psichologinė pedagoginė tarnyba (Trakų PPT), o vėliau ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), viešai skelbdami, kad su specialistais konsultuotasi visuose projekto etapuose. Tačiau kas tie konsultantai, padėję sukurpti viešojo pirkimo dokumentus atvirai nesąmonei, kuri ne tik kad nenauja, bet ir turi pigius komercinius analogus, tuomet nepaaiškėjo.
Beje, pagūglinę lengvai rasite bent 6 dėvimus prietaisus, skirtus emocinei būklei matuoti. Svarbu pabrėžti, kad ikiprekybiniame pirkime iškeltas tikslas „galimybė padidinti asmens darbingumą ir kūrybiškumą, sudarius galimybę stebėti ir analizuoti emocinę būseną per prietaisą“ – nemokslinis, nepasiekiamas ir neprasmingas.
Vietoj to, kad būtų sustabdytas žalingas mokslo lėšų švaistymas, balandžio mėnesį iš internetinėje žiniasklaidoje skelbiamų straipsnių paaiškėjo, kad tai nėra tik izoliuotos Trakų PPT vizijos, bet jie turi partnerius - Ukmergės švietimo pagalbos tarnybą ir, neįtikėtina, bet ir MITA. Pasiteisinant pranešime spaudai MITA nurodė, kad „patiriamos neigiamos emocijos gali nulemti įvairių tiek fizinių, tiek psichologinių ligų vystymąsi, darbingumo sutrikimus”. Bet, deja, įrodymų, kad trumpalaikės neigiamos arba teigiamos emocijos lemia fizinių ligų vystymąsi arba eigą - nėra. Na, o psichologinių ligų nerasite jokioje klasifikacijoje.
Svarbu suprasti, kad tiek neigiamos, tiek teigiamos emocijos yra natūrali žmogaus reakcija į aplinkos arba psichinės veiklos pokyčius. Tai nėra stresas, tai tiesiog emocijos. Psichiatrai gali puikiausiai patvirtinti, kad visos ligos tikrai ne „nuo nervų“.
MITA išplatintame pranešime spaudai teigiama: „Vykstant koronaviruso (COVID-19) pandemijai, neigiamas šios pandemijos poveikis turi didelę įtaką depresijos skaičiaus augimui. [...]. Todėl tampa aktualu stebėti žmogaus emocinę būklę, laiku gebėti atpažinti patiriamas emocijas, sekti jų atsiradimo ir vystymosi raidą. Lietuvoje bus kuriamas inovatyvus, kompaktiškas, analogų nei mūsų šalyje, nei užsienyje neturintis emocijas matuojantis prietaisas“. Tuo tarpu depresijos didėjimo pandemijos laikotarpiu nepatvirtina statistiniai duomenys, nėra jokio mokslo įrodymais pagrįsto poreikio stebėti individo emocinę būklę ligų prevencijai. Jokio. Pasiteisinimai pandemija netinka šiam nemokslinių tyrimų pirkimui, nes kai pirkimas buvo rengiamas, jokios pandemijos nebuvo, kaip nebuvo ir dramatiško psichologinės visuomenės būklės blogėjimo 2017 m. Netgi atvirkščiai, psichinę sveikatą atspindintys rodikliai tik gerėjo. Tačiau nepakeliama buvo biolaukų trauka ir ji išjudino nemokslo pirkimo procesus.
MITA darbuotojai problemos nemato, nes projektą vertino ekspertai iš mokslo ir studijų institucijų ir visos procedūros atliktos tinkamai. Problemos nemato ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija, projektą įtraukusi į valstybinių projektų sąrašą. Štai taip pseudomokslas tampa legitimiu ir priimtinu.
Šiek tiek vilčių kilo prasidėjus citokininei reakcijai viešumoje ir pasigirdus pažadams išsiaiškinti. Tuometinis laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad jau paprašė atlikti papildomą jausmomačio įrangos ar produkto kūrimo vertinimą. Tačiau nuo to laiko – gūdi tyla. Jokių patikslinimų, paaiškinimų, vertinimų anei analizų viešai Trakų PPT tinklapyje nėra. Yra ikiprekybinio jausmomačio pirkimo sąlygos, pagal kurias lyg ir turėtų būti viešinami projekto laimėtojai ir vykdytojai. Pagrindinio viešųjų pirkimų vykdytojo – Trakų PPT – tinklapyje nėra ir informacijos apie tai, kad projektas vykdomas toliau. O jis vyksta pagal planą.
MITA rugpjūčio 28 d. informavo, kad yra keturi nugalėtojai – mokslo ir verslo susivienijimai, kurie atrinkti dalyvauti pirmame pirkimo etape – kurs koncepcijas. Sudėtinga įsivaizduoti, kaip galima sukurti mokslinę koncepciją iškeltam pseudomoksliniam tikslui, bet akivaizdu, kad yra iššūkių nebijančių. Gegužės mėnesį apie savo dalyvavimą konkurse, kuriant „jausmomatį“, pasisakė psichiatras-psichoterapeutas Olegas Lapinas. Specialistas delfi.lt straipsnyje pasakojo apie tai, kad norėtų šią priemonę panaudoti dirbdamas su vaikais, „turinčiais kognityvinių procesų sutrikimų, pasireiškiančių kalbėjimo, skaitymo, rašymo, mąstymo ir matematinių įgūdžių formavimosi sunkumais, turintiems autizmo spektro ar kitų raidos bei psichikos sutrikimų”. Išvardinti tikslai įdomūs, nors ir neatsispindi techninėje pirkimo specifikacijoje. Viešuose straipsniuose pristatytas tos pačios komandos narys „neurofilosofas iš Latvijos“ Arseny Tarabanov sakė, kad šis įrankis padės nustatyti psichosomatinius susirgimus. Nors tai tiesiog buitinė pseudopsichologinė sąvoka, neturinti vienos sampratos šiuolaikinėje medicinoje. Šio psichoterapeutu prisistatančio specialisto lietuviškos įmonės „Neurokomunikacijų ir psichoterapijos institutas” lietuviškoje tinklapio versijoje gausu gramatikos klaidų, viešai prieinamame CV bazinis išsilavinimas panašiausias į filosofiją, o mokslo publikacijų vos kelios. Dar vienas komandos narys – akupunktūrininkas, Latvijos medicinos akupunktūros ir susijusių metodų asociacijos steigėjas, direktorius Nikolajs Nikolajevs. Ši asociacija – aktyvi Pasaulinės kinų medicinos federacijos narė nuo 1993 m.
„Jausmomačio“ pirkimo techninėje specifikacijoje nurodyta, kad „žmogaus emocijas sudaro matomos ir plika akimi nematomos sudėtinės dalys“. Panašu, kad tos nematomos dalys ir biologiniai laukai jau ranka pasiekiami. Dabar būtų svarbu, kad informacija apie Trakų PPT vykdomų viešųjų pirkimų laimėtojus būtų paskelbta viešai, kaip ir priklauso, nes kol kas tai nepadaryta. Visuomenė turėtų žinoti savo herojus. Ir įsidėmėti, kaip valstybė kapituliuoja prieš tam tikrą nemokslą.
Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.