Klausimas. Norėjau paklausti, ar normalu norėti būti apipjaustytam. Artūras, 17 m.
Atsako gydytojas urologas Marius Anglickis
Apipjaustymas yra viena dažniausių operacijų visame pasaulyje. Be to, tai viena seniausių operacijų, kuri buvo atliekama prieš tūkstančius metų. Berniukų apipjaustymas yra viena iš seniausių judaizmo ir islamo praktikų. Tačiau ši tradicija kilo dėl pragmatiškų sumetimų. Apipjaustymas išpopuliarėjo regionuose, kuriuose vyrauja karštas klimatas ir mažai vandens. Po apyvarpe kaupiasi smegma, smėlis. Jei vyras neapsiprausia, tuomet higienos trūkumas gali sukelti uždegimą ir nepakeliamus skausmus. Be to, dėl dažnų uždegimų didėja varpos vėžio rizika.
Daug kur apipjaustymas yra neatsiejama berniuko virsmo vyru dalis. Pavyzdžiui, Filipinuose apipjaustomi ne kūdikiai, o maždaug 12 metų berniukai. Neapipjaustyti berniukai patiria patyčias ir didelį visuomenės spaudimą, todėl patys prašosi apipjaustomi. Afrikoje masiškai apipjaustomi vyrai, nes tai sumažina užsikrėtimo ŽIV riziką. Dar visai neseniai JAV buvo apipjaustoma net 90 proc. vyrų, nes manyta, kad tai būtina higienos priemonė.
Lietuvoje, kaip ir likusioje Europos dalyje, apipjaustymas atliekamas tik esant medicininėms indikacijoms (esant siaurai apyvarpei, dėl besikartojančių uždegimų ar esant priešlaikei ejakuliacijai ir t.t.). Sveikam žmogui apipjaustymas nėra tikslingas, kadangi ši operacija, kaip ir daugelis kitų, yra susijusi su operacinėmis ir pooperacinėmis komplikacijomis.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.