Pirmadienis, 2025.02.10
Reklama

2023-iaisiais - mažiausias mirčių skaičius per pastaruosius 13 metų

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-20 10:33:04

Higienos institutas pristato naują interaktyvią švieslentę „Mirties priežastys Lietuvoje“, kurioje pateikiama informacija apie 2010–2023 m. mirusius nuolatinius Lietuvos gyventojus, pagrindines jų mirties priežastis, mirusiųjų pasiskirstymą pagal lytį, amžių ir gyvenamąją vietovę.

Angelas
2023-iaisias mirčių sumažėjo / Algirdo Kubaičio asociatyvioji nuotr.

Švieslentės duomenimis, 2023 m. Lietuvoje iš viso mirė 37 005 žmonės – tai mažiausias metinis mirusiųjų skaičius per visą 2010–2023 m. laikotarpį. Palyginimui – 2022 m. Lietuvoje mirė 42 884 žmonės.

Taip pat matyti, kad per analizuojamą laikotarpį mažėjo mirusiųjų nuo piktybinių navikų skaičius: 2010-aisiais jis Lietuvoje siekė 8 110, o 2023 m. sumažėjo iki 7 784. Mažėjo ir mirusiųjų dėl kraujotakos sistemos ligų: 2010 m. mirė 23 627, o 2023 m. – 19 263 gyventojai. Tačiau per tą patį laikotarpį išaugo mirusiųjų dėl psichikos ir elgesio sutrikimų ir nervų sistemos ligų skaičius.

Higienos instituto direktorius Šarūnas Alasauskas pabrėžia, kad „interaktyvi švieslentė „Mirties priežastys Lietuvoje“ yra įrankis, leidžiantis tiksliai įvertinti mirtingumo tendencijas ir priimti duomenimis pagrįstus sprendimus. Ji ne tik suteikia aiškesnį demografinės politikos pjūvį, bet ir padeda identifikuoti sveikatos priežiūros sistemos prioritetus, stiprinti prevencines iniciatyvas bei formuoti veiksmingas strategijas gyventojų sveikatai gerinti. Šis inovatyvus įrankis palengvina sveikatos politikos formuotojų, specialistų ir visuomenės galimybes analizuoti svarbiausius rodiklius ir imtis reikalingų pokyčių.“

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro vadovės Ugnės Gadžijevos teigimu, „naudojant švieslentę, duomenų analizė ir interpretacija tampa paprastesnė ir lengviau prieinama – tai gali palengvinti sveikatos specialistų darbą. Duomenys pateikiami nuo 2010 metų, todėl galima tiksliau įvertinti pokyčius ir ilgalaikes mirtingumo tendencijas. Be to, švieslentėje esantys žemėlapiai leidžia aiškiau matyti regioninius netolygumus, o tai svarbu formuojant tikslines sveikatos politikos priemones. Ji taip pat naudinga visuomenei, skatinant žmones atkreipti dėmesį į pagrindines mirties priežastis ir koreguoti savo gyvenimo būdą, vengiant sveikatos rizikos veiksnių.“

Švieslentės duomenimis, 2023 m. šalyje vyravo keturios pagrindinės mirties priežastys – kartu jos sudarė 84,4 proc. visų mirties priežasčių:

1. kraujotakos sistemos ligos (52,1 proc.);

2. piktybiniai navikai (21 proc.);

3. išorinės mirties priežastys (6,1 proc.);

4. virškinimo sistemos ligos (5,2 proc.).

Švieslentė „Mirties priežastys Lietuvoje“ skelbiama Higienos instituto interneto svetainėje: Visuomenės sveikatos stebėsenos informacinė sistema.

Joje pateikiami duomenys iš Mirties atvejų ir jų priežasčių valstybės registro duomenų bazės. Duomenys bus atnaujinami kasmet.

Higienos institutas vykdo Lietuvos gyventojų sveikatos būklės ir sveikatos priežiūros įstaigų veiklos stebėseną, atlieka sveikatos netolygumų ir sveikatos priežiūros technologijų vertinimą. Institutas taip pat dirba psichikos sveikatos stiprinimo, sveikatos mokymo ir ligų prevencijos, sveikatos priežiūros specialistų kompetencijų ugdymo bei papildomos ir alternatyvios sveikatos priežiūros srityse.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninė perskirstė skubios pagalbos srautus
Nuo vasario 11 dienos Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) koreguoja skubios pagalbos teikimo tvarką. Visa skubi p...
Riebalai ant pilvo gali išduoti apie širdies ir kraujagyslių ligą
Širdies ir kraujagyslių ligos kasmet nusineša daugiausia lietuvių gyvybių – Lietuvoje mirštamumas nuo širdies ir k...
Priklausomybės ligų specialistai – apie tendencijas: vienos džiugina, kitos kelia nerimą
Priklausomybės nuo alkoholio ir nuo opioidų išlieka vienomis pagrindinių, dėl kurių žmonės ieško pagalbos, rodo Respubli...
Dažnai raižo ir pučia pilvą? Gali būti, kad jūs netoleruojate laktozės
Lietuvoje maždaug kas trečias suaugęs žmogus susiduria su laktozės (arba pieno cukraus) netoleravimu. Šis sutrikimas, ku...
Nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų mityba: kokias klaidas dažniausiai daro moterys
Nėštumas – ypatingas etapas moters gyvenime, kupinas pokyčių ir naujų iššūkių. Vienas svarbiausių aspektų šiuo lai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų