„Ištikus insultui net sekundės gali būti lemiamos – smegenų audiniui ir milijonams neuronų pradėjus nykti, nieko nėra svarbiau už laiku suteiktą specializuotą gydymą“, – pranešime žiniasklaidai sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Insulto centro vadovas doc. dr. Aleksandras Vilionskis. Spalio 29 d. minint Pasaulinę insulto dieną gydytojas kviečia dar kartą prisiminti pagrindinius insultą išduodančius požymius, jų neignoruoti ir tuoj pat kviesti pagalbą.
Neignoruokite simptomų
Doc. dr. A. Vilionskis apgailestauja, kad medicina dar nėra taip toli pažengusi, kad galėtų numatyti kada tiksliai žmogų ištiks insultas – išankstinių įspėjamųjų ženklų nėra, galima tik nustatyti būkles, kurios didina insulto riziką. Tačiau įvykus insultui žmogui pasireiškia aiškūs požymiai, kurių jokiu būdu negalima ignoruoti. „Neretai pasitaiko atvejų, kai žmonės, net jausdami aiškius insulto simptomus, tikisi, kad jie išnyks, neigia ištikusią būseną ir neskambina pagalbos telefonu 112. Deja, pagalbai atvykus pavėluotai, mes prarandame galimybę taikyti specializuotą gydymą, kuris galimas per 4,5–6 valandas nuo simptomų pradžios“, – įspėja neurologas.
Išskiriami keli pagrindiniai insulto požymiai. Jo ištiktam žmogui staiga sutrinka kalba, jis negali aiškiai ištarti žodžių arba visiškai nekalba. Kitas simptomas – nusilpsta ar nutirpsta viena žmogaus kūno pusė, atsiranda veido asimetrija, žmogui sunku pakelti ir valdyti ranką ar koją, sumažėja galūnių jautrumas. Dar vienas insulto požymis – sutrikusi koordinacija, žmogus sunkiai išlaiko pusiausvyrą. Taip pat gali sutrikti vienos akies regėjimas ar susiaurėti akiplotis. Insulto ištiktas žmogus gali jausti visus simptomus arba tik dalį jų. Bet kuriuo atveju, pabrėžia doc. dr. A. Vilionskis, net ir pajutus vos vieną iš jų, būtina kuo greičiau kviesti pagalbą.
Labai didelę reikšmę laiku suteiktam insulto gydymui turi šalia esantys artimieji ar net nepažįstami žmonės – jie gali nesunkiai pastebėti pasikeitusį žmogaus elgesį, sutrikusią kalbą, asimetrišką veidą ir paskambinti pagalbos telefonu. Neurologas ragina nenumoti ranka į viešoje vietoje neįprastai besielgiančius, sunkiai kalbančius žmones – juos galėjo ištikti insultas, todėl jiems reikalinga skubi pagalba.
Auksinis laikas
Daugiausiai ūminį insultą patyrusių ligonių Lietuvoje gydoma RVUL Insulto centre – kasmet į jį patenka virš 1100 pacientų. Per metus RVUL atliekama virš 200 intraveninių trombolizių ir apie 130 mechaninių trombektomijų. Pažymėtina, kad net COVID-19 pandemijos metu Insulto centras veikė įprastai ir dėl ūminio insulto gydytų ligonių skaičius sumažėjo labai nežymiai, o ligonių skaičius, kuriems buvo taikomas specializuotas gydymas, net padaugėjo.
Kaip ne kartą pabrėžė Insulto centro vadovas doc. dr. A. Vilionskis, efektyviai taikyti specializuotą gydymą galima per 4,5–6 valandas nuo simptomų pradžios: „Šios valandos vadinamos „auksiniu laiku“, tai reiškia, kad kuo anksčiau pradedamas specializuotas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad jo rezultatai bus geresni, žmogus išvengs sunkių pasekmių, neįgalumo. Specializuotas gydymas gali būti taikomas per 4,5–6 val. nuo simptomų pradžios, tačiau kuo jis anksčiau bus pradėtas tuo rezultatai bus geresni. Todėl atsiradus insulto požymiams reikia kviesti pagalbą nedelsiant ir tokį ligonį kuo skubiau pristatyti į insulto gydymo centrą arba tarpinės pagalbos ligoninę.“
Pagalba vos per 40 minučių
Kaip svarbu greitai ir tinkamai reaguoti į atsiradusius simptomus įsitikino ir RVUL atsidūrusi pacientė Aušra. Trakuose gyvenanti moteris pasakoja, kad prieš įvykstant insultui nieko neįtarė: „Buvau darbe ir kažkuriuo metu pajutau, kad neklauso ranka – nepavyksta valdyti kompiuterio pelės. Labai išsigandau ir dar kelias minutes bandžiau judinti ranką tikėdamasi, kad tik nutirpo. Supratusi, kad būklė nesikeičia, pabandžiau pasakyti kolegei, kad blogai jaučiuosi, bet pynėsi liežuvis.“
Aušra sako, kad kolegė iš pradžių jos nesuprato. Visgi matydama keistai besielgiančią moterį, ji paskambino pagalbos telefonu ir nupasakojo situaciją. Netrukus į darbo vietą atvyko greitosios medicinos pagalbos automobilis ir skubiai nugabeno pacientę į RVUL, kur jos jau laukė medikų komanda. „Mane nuvežė į palatą, iš karto paėmė kraujo tyrimus, išmatavo kraujospūdį, apžiūrėjo gydytojai. Taip pat padarė galvos kompiuterinę tomografiją, ir jau po kelių minučių pradėjo leisti vaistus. Jeigu būčiau atvykusi vėliau, dabar, ko gero, savo sėkmės istorijos nepasakočiau. Pagalba man buvo suteikta per maždaug 40 minučių“, – pasakoja moteris. Ji ligoninėje praleido maždaug dvi savaites, dar mėnesį truko reabilitacija, po kurios rimtesnių sveikatos sutrikimų nebuvo pastebėta.
Įsidėmėkite F.A.S.T. atmintinę
Doc. dr. A. Vilionskis pastebi, kad insultas vis dažniau ištinka jaunus žmones. Jo nestebina 30–40 metų sulaukę pacientai, o patys jauni žmonės ir jų artimieji dažnai tokios ligos nesitiki. Tai yra dar viena priežastis, kodėl reikėtų įsidėmėti visame pasaulyje naudojamą F.A.S.T. atmintinę. Ši paprasta, vos keturių punktų atmintinė, padeda atpažinti insultą ir imtis tolimesnių veiksmų, padėti sau arba šalia esančiam žmogui.
F (angl. face) – veido perkreipimas ar asimetrija šypsantis. Nusišypsokite ir parodykite dantis. Atkreipkite dėmesį, ar viena veido pusė perkreipta, neprarado jautrumo.
A (angl. arms) – rankos nusilpimas ar paralyžius vienoje pusėje. Pakelkite abi rankas ir atkreipkite dėmesį, ar viena ranka yra silpna, nejautri.
S (angl. speech) – kalbos sutrikimai ar neaiški kalba. Garsiai pasakykite kokį nors paprastą sakinį. Atkreipkite dėmesį, ar sugebate tai padaryti, ar galite kalbėti, ar kalbą gali suprasti aplinkiniai.
T (angl. time) – laikas skambinti GMP. Jei pasireiškia bent vienas iš šių simptomų, turite nedelsdami skambinti telefonu 112 ir pranešti apie įtariamą insultą.