Jungtinėje Karalystėje vykdytas tyrimas, publikuotas žurnale „The Lancet Psychiatry“, parodė, kad susidūrimas su avataru kompiuterio ekrane galėtų pagelbėti žmonėms, kurie girdi balsus, susidoroti su šiomis haliucinacijomis.
Avataras – tai žmogaus reprezentacija internete, dirbtinė asmenybė. Studijoje, įtraukusioje 150 pacientų, pastebėta, kad sergantieji šizofrenija, kuriems taikoma avataro terapija, yra mažiau prislėgti ir rečiau girdi balsus nei tie, kurie pagalbos ieško įprastose psichologo konsultacijose. Ekspertų įsitikinimu, naujoji terapija yra žingsnis į priekį kovoje su šizofrenija (lėtiniu psichoziniu sutrikimu, kuriam būdingas mąstymo, valios ir afektų sutrikimų derinys).
Tyrimo pradžia siekia 2013-uosius metus, kuomet buvo pradėta nedidelė pilotinė studija. Dabartiniame tyrime, vykdytame Londono karališkojo koledžo ir Londono universitetinio koledžo mokslininkų, 75-iems pacientams, kurie daugiau nei metus girdėjo balsus, buvo taikytos šešios avataro terapijos sesijos, o dar 75 pacientai dalyvavo psichologo konsultacijose, - rašo bbc.com.
Avataro terapijai susikuriama kompiuterinė simuliacija – avataras, suteikiantis pavidalą galvoje skambantiems balsams, kuriuos girdi 1 iš 4 šizofrenija sergančiųjų, ir siekia juos suvaldyti. Terapijos metu vyksta pokalbis tarp gydytojo, jo „įgarsinto“ avataro ir paciento.
Vienas iš studijos autorių profesorius Tom Craig sakė, jog tokiu būdu pacientai „išmoksta“ susidurti akis į akį su girdimais balsais ir supranta, jog jie nekelia grėsmės. Tokia terapija pasirodė dvigubai veiksmingesnė nei psichologo konsultacijos.
„Po 12 savaičių išryškėjo akivaizdus naujosios terapijos pranašumas. Matydami „kalbančią galvą“ pacientai gali jai prieštarauti ir gauti atsakymus. Tai sudaro įspūdį, jog viskas yra kontroliuojama. Pacientai yra padrąsinami bendrauti su avataru ir kontroliuoti pokalbį, pavyzdžiui, pasakyti „aš daugiau tavęs nesiklausysiu“.
Septyni pacientai, kurie bendravo su avataru ir du pacientai, kurie bendravo su psichologu, po 12 savaičių pastebėjo, kad galvoje „gyvenantys“ balsai išnyko. Tačiau 24-ą tyrimo savaitę panašius rezultatus pasiekė visi dalyviai. Taigi avataro terapijai „suveikti“ reikia laiko.
Haliucinacijos gali turėti itin traumuojantį poveikį, tad šio tyrimo rezultatai suteikia vilties.