Dvylikos žingsnių programos praktikos ir filosofijos taikymas buvo teigiamai paveikus nuo priklausomybės kenčiančiam jaunimui, parodė 9 mėnesius trukęs eksperimentas Masačiusetso Bendrojoje ligoninėje (Bostone, JAV), kurio rezultatus paskelbė mokslinis žurnalas „Addiction”.
Dvylikos žingsnių (12-Step) metodiką Šiaurės Amerikoje ir visame pasaulyje taiko daugelis savipagalbos grupių, tokių kaip anoniminiai alkoholikai („Alcoholics Anonymous“, AA), narkomanai anonimai („Narcotics Anonymous“ , (NA) ir kitos. Nemažai mokslinių studijų buvo skirtos aptarti tokios programos efektyvumą tarp suaugusių priklausomų asmenų, tačiau iki šiol pasaulyje nebuvo mokslinio tyrimo, kuris pasakytų, ar ši programa paveiki jaunimo tarpe.
Masačiusetso Bendrosios ligoninės Priklausomybių gydymo centre 59 jauni žmonės (nuo 14 iki 21 m. amžiaus), diagnozavus priklausomybe, atsitiktiniu atrankos būdu buvo suskirstyti į dvi grupes. Pirmoji iš jų praėjo standartinę motyvacijos ir kognityvinės elgesio korekcijos programą, antrajai grupei programa buvo papildyta ir Dvylikos žingsnių metodikos elementais. Abiem grupėms užsiėmimai buvo tokios pačios apimties – kiekvieną savaitę priklausomybės paliestas jaunimas turėjo po du individualias psichoterapeuto konsultacijas, taip pat aštuonis savipagalbos grupių susitikimus - pokalbius. Abiem atvejais paaugliai buvo mokomi, kaip išsikelti sveikimo tikslus ir išvengti atkryčio.
„Visi jauno amžiaus žmonės pasiekia teigiamų rezultatų, jei laiku gauna tinkamai suplanuotas gydymo nuo priklausomybės paslaugas. Tačiau mūsų eksperimentas parodė, kad 12 žingsnių programos komponentas, pridėtas prie standartinės kognityvinio elgesio ir motyvacijos ugdymo programos, ženkliai sumažino priklausomybių nulemtas pasekmes – tiek per pirmąjį gydymo mėnesį, tiek po jo. 12 žingsnių programos grupė aktyviau dalyvavo ir savipagalbos grupėse – o tai paprastai reiškia, kad jie ilgiau išliko nepertraukiamai blaivūs“, - tyrimo rezultatus portalui „Science Daily“ komentavo dr. Džonas Kelis (John Kelly), Masačiusetso Bendrosios ligoninės Psichiatrijos departamento Sveikimo nuo priklausomybių tyrimų instituto Bostone direktorius.
Tyrimas parodė, kad pagrindinis siekiamas rodiklis – blaiviai praleistų dienų skaičius – tarp abiejų gydyme dalyvavusių grupių atstovų statistiškai ženkliai nesiskyrė. Tačiau eksperimentinė grupė, kuri derino įprastinę ir 12 žingsnių metodiką, daug aktyviau lankė užsiėmimus. Be to, jie per tris vėliau sekusias apklausas (po 3,6 ir 9 mėnesių) rečiau sakėsi esantys nelaimingi, mažiau išgyveno gėdą ir kaltę, buvo pareigingesni, labiau teigė esantys pasirengę pokyčiams, turėjo mažiau finansinių problemų, mažiau konfliktų šeimoje ir mažiau krizinių situacijų.
Lietuvoje šiuo metu veikia vienas Priklausomybių ligų specialistų asociacijos Konsultacinis punktas Kaune, taikomų metodikoje derinantis motyvacijos, kognityvinio elgesio ir 12 žingsnių metodikas. Jo veiklą remia ir iš dalies finansuoja Kauno m. savivaldybės programa „Iniciatyvos Kaunui“.