„Kada medikai liausis pelnytis iš žmonių nelaimės?!” – visai ne retoriškai klausia Plungės rajono onkologinių ligonių draugijos pirmininkė Regina Jonikienė, turėdama omeny privačią Plungės kliniką, už moterims po krūties operacijos būtiną masažą prašančią didžiulių pinigų sumų. Už limfodrenažinį masažą rankomis skirtingos šalies įstaigos prašo nuo 10 Lt iki 120 Lt. Tad kodėl kainos skirtumas toks didelis?
„Pasityčiojimas iš žmonių“
Prieš metus esame rašę apie limfodrenažinio masažo rankomis poreikį Vakarų Lietuvos regione. Tad vietos laikraštyje aptiktas reklaminis skelbimas apie mieste atliekamą tokią paslaugą plungiškę, regis, turėjo pradžiuginti – nebereikės kas trys mėnesiai važinėti į Vilnių. Deja, R. Jonikienę ši žinia šokiravo. Mat analogiškas 62 Lt Vilniuje nesiekiantis masažas Plungėje įkainotas 120 Lt.
„Praėjusią savaitę laikraštyje perskaičiau straipsnį apie šią kliniką ir radau skelbimą, kad šiuo metu vykdoma akcija – 5 masažai kainuos 450 Lt. Ir tokia kaina – su 20 proc. nuolaida! Skliausteliuose nurodyta tikroji kaina – 600 Lt. Vadinasi, vienas masažas kainuoja 120 Lt, o Vilniaus onkologiniame institute - tik 62 Lt. Mano klausimas – kas sustabdys medikus?! Turbūt jau niekas“, - piktinosi R. Jonikienė.
Be to, moteris atkreipė dėmesį, kad Vilniuje limfodrenažinis masažas rankomis atliekamas pusantros valandos, o klinikos skelbime nurodoma – 30-40 minučių. „Esu buvusi pas Bučienę (SG klinikos direktorė. – Aut. past.) anksčiau ir pasakojusi, kad mums labai reikalingas toks masažas, prašiau, kad teiktų tokią paslaugą. Bet kai dabar sužinojau kainą – netekau žado. Juk jis reikalingas kas tris mėnesius, ir vienas kursas – 10 seansų! Ligonių kasa paslaugos nekompensuoja, jei esi iš karto po operacijos, važiuoji į reabilitaciją“, - kalbėjo portalo pašnekovė.
Draugijos pirmininkė įsitikinusi, kad minima klinika turėtų paaiškinti, kodėl moterims po krūties operacijos toks būtinas specialus masažas yra toks brangus. „Juk motyvas turi būti. Vilniuje perpus pigesnis, bet net nuvažiavus kainuoja ir pragyvenimas, ir pati kelionė, ir dar turi pasiimti biuletenį. Pavyzdžiui, mano atlyginimas sumažėja 300 Lt. Bet kaip vertinti, kad Plungėje užkėlė tokią kainą? Tai pasityčiojimas iš žmonių, neturinčių kitos išeities! Juk tai – ne grožio procedūra, būtinybė. Jei kaina būtų prieinama, būtų labai patogu čia, vietoje, ir nueiti. Aš esu netekusi žado. Vieną dieną perskaičiau straipsnį, kitą niekaip negalėjau atsigauti, trečią – kreipiausi į savivaldybės gydytoją. Ji irgi labai pasipiktino tokia padėtimi“, - sakė moteris.
Beje, pašnekovės minimame reklaminiame skelbime nėra nurodyta limfodrenažinio masažo rankomis procedūra. R. Jonikienė portalui tvirtino, kad paskambinus į kliniką nurodytu telefonu ir pasiteiravus dėl minimos paslaugos, buvo paaiškinta, kad tai – lipolitinis masažas, kurio įkainius jau paminėjome.
Su siuntimu – keturi nemokami
SG konsultacinės klinikos direktorė Vanda Bučienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ tvirtino, kad limfodrenažinis masažas rankomis klinikoje atliekamas jau visi metai. Tiesa, iki šiol ši procedūra buvo atliekama be gydomojo tvarstymo. Vilniuje vykusiuose mokymuose šią techniką įvaldžiusios darbuotojos dabar siūlo ir šią procedūrą. Tiesa, įkainius portalui pašnekovė nurodė perpus mažesnius nei minėjo portalo pašnekovė: 50 Lt už 40 minučių trukmės limfodrenažinį masažą rankomis be tvarstymo, ir 65 Lt – su gydomuoju tvarstymu. Tokia procedūra, pasak direktorės, trunkanti valandą.
V. Bučienė pabrėžė, kad turinčios gydytojo siuntimą moterys gauna 4 nemokamus masažus. Taigi beliktų susimokėti už likusius šešis.
Kalbėdama su „Vakarų Lietuvos medicina“ V. Bučienė pabrėžė, kad rankomis atlikti tokį masažą – labai sunkus darbas, pareikalaujantis daug jėgų iš masažuotojo.
Politika privataus verslo nekontroliuoja
Plungės rajono savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė pabrėžė, kad privati klinika nepavaldi miesto Tarybai. Savivaldybės gydytoja visų pirma paaiškino, kad tuo pačiu adresu Plungėje yra įsikūrusios dvi įstaigos: UAB SG konsultacinė klinika ir UAB Sveikatos ir grožio klinika. „Plungės rajono savivaldybės taryba nėra UAB Sveikatos ir grožio klinikos ir UAB SG konsultacinės klinikos steigėja ir paveikti paslaugų įkainių negali. Yra asmens sveikatos priežiūros įstaigų, sudariusių sutartis su teritorine ligonių kasa, sąrašas (tame sąraše yra ir UAB Sveikatos ir grožio klinika). Kokius masažus atlieka ir už kokius yra apmokama iš ligonių kasų, galėtų detaliau pakomentuoti specialistai, kontroliuojantys sutarčių vykdymą“, - atsakė O. Gerulskienė.
Valdininkė pabrėžė neturinti tikslių duomenų, kiek kainuojanti minima paslauga Vilniuje ir kiek Plungėje, todėl negalinti teigti, jog Plungėje už ją prašoma „dukart daugiau ar mažiau".
Už masažus neturėtų mokėti?
Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ patvirtino, kad sutartys yra sudarytos ir su UAB Sveikatos ir grožio klinika, ir su UAB SG konsultacine klinika. Tačiau pabrėžė, kad sutartys yra skirtingos. Tiesa, šiems metams sutartys dar nesudarytos, nes laukiama patvirtinant biudžeto, bet iki to laiko tebegaliojančios senosios. Pasak D. Ozolienės, tik SG konsultacinė klinika yra sudariusi sutartį su Šiaulių TLK dėl fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijų, kuria remiantis specialistų atsiųstos pacientės čia galinčios gauti ir limfodrenažinio masažo rankomis paslaugą.
Vedėja keliskart pabrėžė, kad esant limfostazei visas gydymo kursas moterims nemokamas. Ir jei jau žemaitės važiuojančios į Vilnių, tai galinčios verčiau pasirinkti artimesnį Šiaulių reabilitacijos centrą, kur teikiama ši paslauga. D. Ozolienė tvirtino, kad esant poreikiui moterys šiuos masažus turinčios nemokamai gauti tiek kartų, kiek reikalinga.
Portalo pašnekovė pacitavo Sveikatos sistemos įstatymą, kuriame numatyta, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigų sutartyje su TLK nurodytos valstybės laiduojamos paslaugos apdraustiesiems teikiamos nemokamai. „Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, tai šių paslaugų, medžiagų, procedūrų faktinių kainų ir nemokamų paslaugų, medžiagų, procedūrų bazinių kainų skirtumą jie apmoka patys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Jei pacientai, turintys teisę į nemokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, šių paslaugų ar procedūrų kainą jie apmoka patys (pvz.: kava, televizorius palatoje ir kt.)“, - sakė specialistė.
D. Ozolienės teigimu, po krūties operacijų ir specifinio gydymo, esant limfostazei, gydantis gydytojas, pasikonsultavęs su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, gali skirti ginekologinių ligų profilio medicininę reabilitaciją: ambulatorinę arba stacionarinę reabilitaciją. „Masažas įeina į šio profilio paslaugų krepšelį (masažų skaičius priklauso nuo gydymo rūšies, vidutiniškai skiriama 10-14)“, - aiškino vedėja. Pasak jos, Vakarų Lietuvai šias paslaugas arčiausiai teikia UAB sveikatos centras „Energetikas“ Šventojoje, poilsio namai „Baltija“, reabilitacijos centras „Pušynas“, UAB ,,Palangos linas“ Palangoje ir kitos.
„Šiauliuose masažą, taip pat ir limfodrenažinį rankomis ar aparatu, ambulatorinės reabilitacijos II ir fizinės medicinos reabilitacijos gydytojo konsultacijos metu nemokamai apdraustosioms teisės aktų nustatyta tvarka teikia VŠĮ Šiaulių reabilitacijos centras“, - paaiškino D. Ozolienė.Palangiškiai užtrunka 15 minučių
Deja, ne visa TLK specialistės informacija pasitvirtino. Pavyzdžiui, reabilitacijos centras „Pušynas“ portalą patikino limfodrenažinio masažo rankomis procedūros neteikiantis – tik su specialiu aparatu. O „Palangos line“ toks masažas iš tiesų atliekamas, bet jo trukmė – apie 15 minučių. Tad ir kaina – tik 20 Lt. Tačiau nepanorusi prisistatyti darbuotoja patikino, kad ši procedūra iš tiesų atliekama moterims po krūties operacijos, sutrikus limfos tekėjimui. Tačiau kad ir gerokai trumpesnę procedūrą „Palangos linas“ užtikrinąs tik čia besigydančioms ir apsigyvenusioms pacientėms, kurioms tai nekainuoja nė cento. Vis dėlto nedidelę dalį pacienčių įstaiga galinti paimti ir iš šalies, bet už paslaugą joms tektų susimokėti – po minėtus 20 Lt.
Šiauliškėms kainuoja vos 10 Lt
Šiaulių reabilitacijos centras, pasirodo, irgi dykai neatlieka minėtos procedūros, nors jos kaina čia nesiekia nė 10 Lt. Įstaigos direktorė Irina Jazdauskaitė-Uščiauskienė portalui aiškino, kad tokia žema kaina nustatyta todėl, kad tik lapkritį dviejų savaičių kursus baigusiai slaugytojai tai - tik darbo pradžia. Kadangi šią procedūrą atlieka tik viena darbuotoja, įstaiga fiziškai nebūtų pajėgi priimti pacienčių dar ir iš Žemaitijos. „Juk Plungei Palanga – visai netoli, tad tegu jos važiuoja į Palangą, - kalbėjo pašnekovė. – Mūsų slaugytoja dalyvavo dviejų savaičių mokymuose būtent Palangoje. Norinčių buvo ir daugiau važiuoti, bet priėmė tik vieną. Galų gale ir Plungė gali išsiųsti savo specialistus mokytis. Juk tai įmanoma. Mūsų slaugytoja norėjo, pati ieškojo informacijos ir išmoko“.
Nors Šiauliuose minima procedūra atliekama už nepalyginamai žemesnį įkainį nei Plungėje, I. Jazdauskaitė-Uščiauskienė nelinkusi piktintis privačios klinikos kainų politika. „Jie yra privatininkai, įskaičiuoja elektrą, vandens sąnaudas, darbuotojų atlyginimą ir, žinoma, įtraukia ir pelną. O mes turime atsižvelgti į Sveikatos apsaugos ministerijos įkainius. Iš tiesų ministerijos kainyne net nėra tokios paslaugos – limfodrenažinis masažas rankomis. Todėl mes ir nurodėme 10 Lt kainą – kaip paprasto masažo, - kalbėjo įstaigos vadovė. – Juk ligonių kasos mums kompensuoja tik 53,22 Lt vienos rūšies gydymo kurso. Jūs pasakykite, kiek kartų už tokią sumą sutiktumėte atlikti masažą? O vieno gydymo kurso metu vienai moteriai reikia penkių, kitai ir dešimties ar net dvidešimties procedūrų. Todėl jei į mus kreipiasi pacientė su gydytojo siuntimu, mes jai suteikiame 3 nemokamus masažus. Už kitus ji susimoka. Kartą per metus dėl tos pačios ligos galima gauti siuntimą sanatoriniams gydymui, kai pacientei niekas nekainuoja“.
Pusvalandis – tik paprastam masažui
Vilniaus onkologinio instituto Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriuje, kuris pirmasis Lietuvoje prieš dešimtmetį ir pradėjo teikti minimo masažo paslaugą, ji įkainota 61,20 Lt. Procedūra čia trunka nuo valandos iki pusantros. „Pusvalandį trunka paprastas masažas, - nesileisdama į gilesnius komentarus apie gerokai trumpiau dirbančius kolegas kitoje Lietuvos dalyje atsakė instituto atstovė spaudai Juventa Sartatavičienė.
“Moterims po krūtų operacijų manualinis limfos drenažas (MLD) trunka ne trumpiau 40 minučių, mūsų įstaigoje jis daromas beveik valandą ir, jei reikia, ranka dar tvarstoma specialia technika. Tvarstymas trunka dar apie 20 minučių, - “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė VUOI Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vedėja Nomeda Vaitiekūnaitė. - Vakarų regiono specialistų atliekamo masažo trukmės nelabai galėčiau komentuoti, mat pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, ką jie iš tiesų vadina limfodrenažiniu masažu. Nes interpretacijų yra iš tiesų daug: vieni tai vadina specialiu aparatu atliekamas procedūras, kiti - klasikinį masažą, adaptuotą esant šiems susirgimams”.
Gydytojos teigimu, dviejų savaičių manualiniam limfos drenažui išmokti tikrai nepakanka: “Nes per dvi savaites tegalima tik teorinę dalį išdėstyti. Praktikai reikia dar mažiausiai dviejų-trijų savaičių. Tokius mokymus Lietuvoje vykdo mūsų Instituto Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius. Kiek žinau, dar Santariškių klinikos vedė tokius mokymus. Ar toliau jie ves, nežinau, bet mūsų skyriuje nuo šių metų vasario 25 d. bus vedami tokie kursai jau antrą kartą”.
N. Vaitiekūnaitė aiškino, kad MLD atliekamas moterims, kurioms po kombinuoto krūties vėžio gydymo išsivysto limfostazė: “Nes pašalinus dalį limfmazgių, operuotame kvadrante limfotaka nebegali taip efetyviai vykti, kaip esant įprastam limfmazgių kiekiui. Jeigu dar įvertinsime poopercinius ir pospindulinius randus, kurie irgi blokuoja normalų limfos tekėjimą, turime jau kelias priežastis šiai komplikacijai atsirasti. Tikslios oficialios statistikos neturiu, bet įvairių šaltinių duomenimis, maždaug 25 proc. moterų išsivysto limfostazė”.
Skyriaus vedėja tvirtino, kad iš PSDF lėšų nėra apmokamas nei MLD, nei bet koks kitas masažas, kineziterapijos ar fizioterapijos procedūros. Apmokama tik gydytojo konsultacija. “Jei pacientai atvyksta su TLK pažymomis ambulatorinei reabilitacijai, visos procedūros yra nemokamos, bet jei pacientas turi tik gydytojo siuntimą, už šias procedūras, deja, tenka mokėti pačiam”, - sakė reabilitologė.
8 ar 7 procedūros
Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Alfredas Taminskas „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad stacionarinė reabilitacija trunka 18 dienų. Jos metu per 10 darbo dienų įstatymų numatyta suteikti 8 masažo procedūras. Ambulatorinės reabilitacijos trukmė - 14 apsilankymų, ir per 10 darbo dienų numatyta suteikti 7 masažo procedūras.
Informacijos apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, jų apmokėjimą, galima gauti paskambinus ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88 888.
Ligita Sinušienė