Praeinančių metų pasiekimų vertinimą pateikia Karališkosios Kornvalio (Jungtinė Karalystė) ligoninės kardiologijos klinikos vadovas medicinos mokslų daktaras Audrius Šimaitis.
Kuo reikšmingi buvo 2014 metai Jums pačiam?
2014 metai buvo antri mano, kaip Karališkosios Kornvalio ligoninės kardiologijos klinikos vadovo, kadencijos metai. Įgijau daug patirties sveikatos apsaugos vadybos srityje.
Kuo, Jūsų manymu, metų sandūroje gali didžiuotis pasaulio medicina?
Atsirado viltis, kad, atrodo, galima bus regeneruoti neuronus. Idėjos pradininkas - University College London (Jungtinė Karalystė) profesorius G. Raisman. Jo idėja paprasta: pasirodo, uoslės neuronai yra vieninteliai, kurie nuolat gana sparčiai regeneruoja. Prof. G. Raisman pasiūlė uoslės neuronų ląsteles perkelti į pažeistas vietas su tikslu, kad ataugtų pažeisti neuronai. Pirmoji operacija atlikta praėjusiais metais Lenkijoje pacientui, kuris po subadymo peiliu visai nevaldė kojų. Šiuo metu vyksta paciento reabilitacija, tačiau jau pradiniai rezultatai yra daug žadantys.
Kokie įvykiai, sprendimai Lietuvos sveikatos apsaugos srityje Jums labiausiai įsiminė? Kaip juos vertintumėte?
Lietuvos medicinai praėję metai buvo reikšmingi tuo, kad eksministras Vytenis Andriukaitis bandė sistemingai pažvelgti į reformą. Deja, tas laikotarpis buvo trumpas dėl objektyvių priežasčių.
Kokius išskirtumėte reikšmingesnius laimėjimus kardiologijos moksle, praktikoje?
Sunku būtų išskirti vieną reikšmingą įvykį, tačiau yra kelios gana reikšmingos tendencijos, kurios gali gerokai pakeisti kardiologijos praktiką. Tai visų pirma įvairių nuotolinių, digitalinėmis technologijomis pagrįstų širdies ritmo ir kitų kardiovaskulinių parametrų monitoravimas, pacientui neišeinant iš namų. Perkaterinių vožtuvų procedūrų (mitralinio vožtuvo) pažanga intervencinėje kardiologijoje. Panašu į tai, kad kardiologijos farmacijos pramonėje vyksta varžybos, kas pirmas užbaigs naujos cholesterolį mažinančio vaisto PCSK9 inhibitoriaus diegimą į praktiką. Tai naujas vaistas, kuris ypač efektyvus tada, kai neveikia įprastiniai vaistai. Nemažėja dėmesys dėl fizinio aktyvumo, kaip metodo mažinti kardiovaskulinį mirtingumą, ilgalaikės naudos. Kardiologijos praktikoje vis labiau įsigali komandinis, multidisciplininis požiūris į pacientų gydymą.