Patyčių, smurto ir psichologinio diskomforto problema tarp vaikų ir jaunimo tebėra aktuali. Nors, kai kurių tyrimų duomenimis ir specialistų nuomone, situacija Lietuvoje neblogėja ir patyčių mastai nedidėja, tačiau paskutinieji tyrimai atskleidė, kad patyčias vis dar patiria kas ketvirtas moksleivis. Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuras, tardamas „ne“ teorinėms paskaitoms, jau ketvirtus metus iš eilės visą pavasarį skelbia pavasariu be patyčių Alytaus rajone ir vykdo netradicinius renginius visose rajono mokyklose. Šiemet šia proga mokyklose karaliavusi „Konstruktoriada“ praėjusią savaitę pabaigta bendru rajono mokinių konstruktoriumi iš 2649 kaladėlių.
Kalbama daug, bet daroma nepakankamai
Apie patyčias mokykloje bendrąja prasme nebijoma kalbėti. Nuolat cituojami grėsmingi mokslinių tyrimų duomenys, pritariamai linkčiojama, kad problema – aktuali, užuojautos sulaukia į viešumą iškilusių istorijų patyčių aukos, pasipiktinimo – smurto organizatoriai. Tačiau vis dar nedaug nuveikiama siauresnėje aplinkoje: šeimoje, „kieme“, bendruomenėje ar mokykloje. Rekomendacijų, nuorodų ir patarimų, kaip mažinti patyčių mastą yra pakankamai, tačiau reikia pripažinti, kad šios problemos sprendimui trūksta komandinio darbo.
Ar yra galimybių mokytojams įtikinti jauną žmogų spręsti kylančias problemas ne smurto keliu, jeigu namuose auklėjimas vyksta „nelauk, kol tau trenks - duok pirmas“ principu? Ar gali būti tiek stipri vaiko vidinė tvirtybė nesityčioti, neskriausti, nepašiepti, jeigu žodžiai, kuriais vienas kitą vadina jo tėvai, yra garsiai nepakartojami, nes tai – keiksmažodžiai? Pagaliau, kokias prevencines priemones reiktų taikyti tokiame kieme ar tokioje bendruomenėje, kurios nariai į nuolat viešoje vietoje pastumiamų, kumščiuojamų vaikų skausmą numoja ranka.
Balionu varomi automobiliai
Netradiciniai renginiai, skirti puoselėti gražius tarpusavio santykius, vyksta jau nebe pirmą kartą. Prieš ketverius metus surišta 228 m. draugystės juosta, vėliau vyko nedužių kiaušinių varžybos, origami technika išlankstytų draugračių rungtys. Pastarasis projektas tapo Vidaus reikalų ministerijos organizuoto konkurso laureatu. Na, o šiemet visas pavasaris buvo skirtas gražių tarpusavio santykių ir netradicinių priemonių konstravimui renginių cikle „Konstruktoriada“. Dienos veiklų tikslas – įtraukti mokyklos bendruomenę į tokius užsiėmimus ir užduotis, kurių įvykdymui reikia darnaus komandinio bendradarbiavimo, neišskiriant nei vieno kolektyvo nario. Dauguma net nepajunta, kad visos dienos metu be jiems įdomių konstrukcijų tokių kaip tvirčiausias tiltas, aukščiausias bokštas ir greičiausias aitvaras montavimo, jie dalyvauja praktinėse mankštų pertraukėlėse bei gauna informacijos apie kitas sveikatos išsaugojimo galimybes.
Dienos esminė detalė – balionu varomi automobiliai, kuriuos komandos gali pagaminti tik iš tiek ir tokių medžiagų, kurias geba užsidirbti bendru komandiniu darbu.
Kaip du tūkstančiai kaladėlių tapo mitybos piramide
Kiekvienais metais, vykdydami šiuos renginius, biuro specialistai stengiasi, kad veikla bendradarbiavimui sukviestų visą mokyklos bendruomenę bei, pagal galimybę, visus rajono mokinius bendram iššūkiui. Taip vaikų rankomis prieš kelis metus buvo surišta net 228 metrų draugystės juosta, kuri siekė patekti į Lietuvos rekordų knygą.
Šiemet vis moksleiviai, lankstydami kaladėles, turėjo galimybę prisidėti prie baigiamojo „Konstruktoriados“ konstruktoriaus. Visų renginių mokyklose metu buvo pagamintos 2649 kaladėlės. Daugiausiai prie bendro kūrinio, net 451 kaladėle, prisidėjo Butrimonių gimnazija. Daugų Vlado Mirono gimnazijoje vykusio renginio metu mokiniai ne tik pagamino savo indėlį bendram kūriniui, bet ir atsakingai sukonstravo „Konstruktoriados“ baigiamąjį darbą – milžinišką piramidę, kuri jau bendromis biuro darbuotojų ir vaikų pastangomis, pavirto milžiniška maisto piramide. Kas žino, gal 2 metrų 28 cm piramidė - tai naujasis pretendentas į Lietuvos rekordų knygą?
Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras