Antradienis, 2024.12.17
Reklama

40-59 metų moterims rekomenduoja įprastą kasmetinį ištyrimą dėl krūties vėžio

vlmedicina.lt | 2014-02-28 10:55:27

Paskutinių tyrimų duomenimis, moterims nuo 40 iki 59 metų atliekama mamografija nėra efektyvesnė nei reguliarus fizinis ištyrimas. Tokius rezultatus pateikė Kanadoje 25 metus vykdyta studija. Tačiau su šia išvada sutinka ne visi specialistai.

Donatas Petrauskas
Gydytojas Donatas Petrauskas rekomenduoja moterims iki 40 metų krūtis reguliariai pasitikrinti echoskopu, o nuo 40 metų - mamografija. Algirdo Kubaičio nuotr.

Įprastas ištyrimas – gera alternatyva?

Nuo 1980 metų penkerius metus stebėtos 44 925 moterys, joms nustatyti 666 krūties vėžio atvejai. Moterims kasmet buvo atliekama mamografija ir taikytas įprastinis ištyrimas, krūtų apčiuopa.

Palyginamojoje grupėje buvo 44 910 moterų, kurioms buvo taikomas tik įprastinis ištyrimas krūtų apčiuopa. Šioje grupėje diagnozuoti 524 krūties vėžio atvejai. Toliau stebint visas pacientes 25 metus nenustatyta mirtingumo skirtumų tarp abiejų ligonių grupių.

Taip pat toliau stebint ir lyginant abi grupes jose išliko panašus krūties vėžio atvejų skaičius per visą stebėjimo laikotarpį.

Mamografijos grupėje moterims buvo nustatomi šiek tiek mažesni navikai, taip pat buvo mažiau limfinių mazgų pažeidimo atvejų. Per visą stebėjimo laikotarpį mamografijos grupėje buvo nustatyti papildomi 142 krūties vėžio atvejai, kita vertus, statistiškai šiame tyrime vienai iš 424 moterų mamografijos tyrimas parodė vėžį, nors jo nebuvo.

Tyrimo autoriai nerekomenduoja mamografijos šioje amžiaus grupėje kaip standartinio tyrimo krūties vėžio diagnostikai, jų nuomone, įprastas ligonio ištyrimas yra gana gera alternatyva.

Su išvada kategoriškai nesutinka

Su šia išvada kategoriškai nesutinka Klaipėdos universitetinės ligoninės Krūties chirurgijos sektoriaus vedėjas gydytojas onkologas chirurgas Donatas Petrauskas – tik pradėjus taikyti profilaktinį ištyrimą mamografija ženkliai esą sumažėjo pažengusios stadijos krūties vėžio atvejų. Laiku atlikta mamografija leidžia diagnozuoti ankstyvos stadijos vėžį, būtent šios stadijos atvejų daugiau diagnozuojama pradėjus taikyti mamografijos patikrą.

„Pagalvokite, kaip galima didelėje krūtyje užčiuopti giliai viduje esantį 0,5 cm dydžio nedidelį augliuką?“ – stebėdamasis klausė jis ir priminė, jog mamografijos efektyvumas diagnozuojant ankstyvos stadijos krūties vėžį seniai įrodytas ir tokia patikra atliekama bemaž visose pasaulio šalyse.

Jis rekomenduoja moterims iki 40 metų krūtis reguliariai pasitikrinti echoskopu, o nuo 40 metų - mamografija.

„Nereikia pamiršti ir krūtis reguliariai apsičiuopti. Nedidelį augliuką, esantį arti odos, galima užčiuopti ir rankomis“, - interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT sakė onkologas D. Petrauskas.

Patikra Lietuvoje

Nemokama atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa Lietuvoje vykdoma nuo 2005 m. Programa skirta moterų nuo 50 iki 69 metų amžiaus krūties piktybinių navikų prevencijai. Programos priemonės taikomos vieną kartą per dvejus metus.

Dėl dalyvavimo programoje reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Oficialiai teigiama, kad daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos. Remiantis įvairių šalių duomenimis (Suomijoje, Švedijoje, Kanadoje, JAV ir kt.), įdiegus prevencinę programą mirtingumas nuo krūties vėžio per 5 m. sumažėjo apie 30 proc.

Šaltinis

BMJ 2014;348:g366

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų