Po viešumon iškilusio skandalo dėl VšĮ “Nacionalinio kraujo centro” gaminamų kraujo komponentų kokybės, Sveikatos apsaugos ministras sudarė komisiją, kurią įpareigojo išsiaiškinti situaciją ir patikrinti gydymo įstaigoms tiekiamų kraujo komponentų kokybę.
Ministerijos prašymu kraujo centrai turėjo patys atrinkti ir pristatyti savo gaminamus kraujo komponentus Sveikatos apsaugos ministro sudarytai komisijai, kuri organizavo kraujo komponentų kokybės tyrimą Santariškių klinikų Laboratorinės diagnostikos centre. Visi kraujo mėginiai, pateikti ištyrimui, buvo pagaminti jau po viešumon iškilusio skandalo. Visų įstaigų jų atrinkti kraujo komponentai atititiko visus Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytas normas.
Sveikatos apsaugos komisija pakartotinai ištyrė ir iki skandalo VšĮ “Nacionalinio kraujo centro” pagaminto kraujo komponentų kokybę. Santariškių klinikų Laboratorinės diagnostikos centre atlikti pakartotiniai laboratoriniai tyrimai dar kartą patvirtino, kad gydymo įstaigoms buvo pateikta ir nekokybiškų kraujo produktų.
“Reikia pabrėžti, kad gydytojų paviešinti faktai dėl nekokybiško kraujo buvo dar kartą patvirtinti laboratorijoje dalyvaujant visoms suinteresuotoms pusėms,” – teigė Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja, ministerijos sudarytos komisijos narė Agnė Bilotaitė. “Atsakomybę turi prisiimti ne tik Nacionalinis kraujo centras, bet ir Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai, kurie iki šiol neužtikrina sisteminės objektyvios kraujo komponentų kokybės kontrolės.” Pasak Seimo narės, šiuo metu belieka pasikliauti tik įstaigų vadovų ir valdininkų sąžine, kurie gamina ir patys tikrina kraujo komponentus.
Po skandalo pagamintų kraujo komponentų kokybės kontrolei pretenzijų neturėjo nė viena tikrinama įstaiga. Tačiau iki viešumon iškeltų pretenzijų pagamintų kraujo komponentų kokybės pakartotinis tikrinimas užtruko, nes VšĮ “Nacionalinio kraujo centro“ atstovė Laima Stonienė pradžioje nenorėjo leisti gadinti kraujo maišelių, vėliau kraujo komponentai buvo tikrinami skirtingomis metodikomis.
Nors Sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudarytoje komisijoje turėjo dalyvauti ir Seimo Sveikatos komiteto atstovai, tačiau jų šis klausimas nesudomino ir į komisijos posėdį jie neatvyko. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai, kurie, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos atstovės A. Naujokaitės, turėtų galimybę patys tikrinti kraujo komponentų kokybę laboratorijoje, į komisiją nebuvo įtraukti.
Pagal esamą teisinį reguliavimą gydymo įstaigoms pateiktų kraujo komponentų kokybės tikrinimo procedūras nusistato pati įstaiga, tačiau iki šiol nėra Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos tvarkos, pagal kurią būtų atliekama objektyvi kraujo komponentų kokybės kontrolė, nepriklausanti tik nuo pačių kraujo komponentų gamintojų ar gydymo įstaigų.
vlmedicina.lt