Nevyriausybinės organizacijos tikisi, kad netrukus ir Lietuvą pasieks bendrinė tabako gaminių pakuotė su gąsdinančiais paveikslėliais greta perspėjimų. Naujajai Europos Komisijos siūlomai tabako direktyvai, griežtinančiai tabako platinimą turės pritarti Europos Parlamentas – tai per savo pirmininkavimą Europos Sąjungai koordinuos Lietuva.
Daugiausiai rūkančiųjų šį įprotį įgijo būdami itin jauni, dažnai – nepilnamečiai. Todėl atgrasančiais paveikslėliais ant tabako gaminių pakuočių pirmiausiai siekiama atkreipti paauglių dėmesį.
„94 proc. rūkalių Europos Sąjungoje pradėjo rūkyti būdami jaunesni nei 25 metų, o 70 proc. – jaunesni nei 18-os. Taigi tikslas – milijonams dar nerūkančių vaikų pateikti įtikinamas priežastis, kodėl neverta pradėti“, – sako Europos visuomenės sveikatos aljanso generalinė sekretorė Monika Kosinska.
Lietuvoje viešintys nevyriausybinių organizacijų lyderiai aptarė naująją tabako gaminių platinimą griežtinančią direktyvą. Lietuvoje iš viso rūko trečdalis gyventojų. Lietuva patenka tarp keturių šalių (kartu su vokiečiais, prancūzais ir danais), kuriose yra daugiausiai rūkančių gyventojų, teigiančių, kad įspėjimai apie žalingą poveikį sveikatai ant tabako gaminių neturi jokios įtakos jų požiūriui ar įpročiams.
„Šalys, kurios tą darė, jau turi rezultatus, ir tikrai niekas nesiūlo priemonių, kurios, švelniai tariant, yra sugalvotos. Visos jos yra patikrintos ir, aš manau, natūralu, kad žmonės linkę iš pradžių netikėti žinutėmis, nes žmonėms visada maloniau galvoti, kad aš sugalvojau pats ir pats sugalvojau, kaip daryti“, – teigia Baltijos šalių tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas dr. Aurelijus Veryga.
Sveikatos apsaugos ministras sako, kad būtų optimalu, jei Europos Parlamentas dėl direktyvos galėtų balsuoti gruodį, o Europos Sąjungai pirmininkausianti Lietuva sieks, kad priėmimas nebūtų vilkinamas.
Apskaičiuota, kad per metus Europos Sąjungoje gydyti rūkymo sukeltas ligas išleidžiama daugiau nei 25 mlrd. eurų. Parduodant tabako gaminius kasmet surenkama apie 20 mlrd. eurų mokesčių. Kasmet Europos Sąjungoje dėl rūkymo netenkame apie 700 tūkst. žmonių.
Giedrius Vitkauskas, Ugnė Galadauskaitė,