Prostatos specifinis antigenas (PSA) vėžio profilaktiniam patikrinimui JAV naudojamas vis rečiau.
Labiau žalingas nei naudingas?
Kritinis požiūris į PSA, kaip neįkainojamą prostatos vėžio indikatorių, atsirado tada, kai JAV Nepriklausoma ekspertų grupė ligų prevencijos klausimais (US Preventive Services Task Force -USPSTF) pateikė rekomendacijas, kuriose buvo pažymėta, kad rutiniškai atrankai naudojamas PSA yra labiau žalingas nei naudingas.
Buvo prognozuojama, kad oficialiai pateiktas požiūris į abejotiną PSA naudą turės įtakos klinikinei praktikai, tačiau niekas nenumanė, kad pasikeitimai bus tokie greiti ir žymūs.
Ypač greitai į rekomendacijas atsižvelgė gydytojai urologai, nors Amerikos urologų asociacija laikėsi konservatyvaus požiūrio į PSA vertę prostatos vėžio atrankai.
Labiausiai PSA verte abejoja akademinis urologų sluoksnis
Mokslininkai analizavo universitetinių, miesto ir rajono ligoninių ligos istorijas, kuriose PSA testas buvo skiriamas profilaktiniam patikrinimui dėl prostatos vėžio 2008-2012 metais.
Nustatyta, kad dažniausiai PSA testą skiria vidaus gydytojai - 64,9 proc., šeimos gydytojai – 23,7 proc., urologai - 6,1 proc. ir onkologai-hematologai -1,3 proc. Rečiau PSA skiria gydytojai urologai, dirbantys universitetinėse ligoninėse.
Pasitikėjimas PSA testu, naudojamu profilaktiniam patikrinimui, didėjo iki 2009 metų, kol du didelės apimties randomizuoti tyrimai JAV (N Engl J Med. 2009;360:1310-1319) ir Europoje (N Engl J Med. 2009;360:1320-1328) nustatė, kad testas reikšmingos naudos prostatos vėžio diagnostikai neturi.
Po šių klinikinių studijų ir USPSTF publikacijų visų subspecialybių gydytojai, išskyrus šeimos gydytojus, PSA markeriu pradėjo pasitikėti mažiau, taigi skirti pacientams rečiau.
Mokslininkai rūpinasi, ar naujas požiūris į plačiai taikytą PSA testą neturės skausmingų pasekmių-ar neaugs toli pažengusio prostatos vėžio atvejų skaičius, nedidės mirtingumas. Manoma, jog nesant naujo ir labiau patikimo prostatos vėžio markerio, tradicinės profilaktinės atrankos nereikėtų atsisakyti.
Oponentai teigia, kad nustačius mažą specifinio proteino dalį kraujyje, vėžys gali nepasireikšti per visą gyvenimą. Todėl radikalūs sprendimai gydant prostatos vėžį, vien atsižvelgiant į PSA, yra nepateisinami.
Šaltinis
J Urol. PublishedonlineDecember 14, 2013. Abstract