Tarptautinės organizacijos ONE pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad pirmą kartą per 30 metų globalinė AIDS pandemija stabilizavosi. Mažėja ŽIV infekuotų asmenų, vis daugiau pacientų pasirenka gydymą nuo AIDS.
2013 metais AIDS gydymą naujai pradėjo 2,3 mln. žmonių, o 2012 metais jų skaičius sudarė tik 1,6 mln. Bendras ŽIV infekuotų skaičius sumažėjo nuo 2,2 mln. 2012 metais iki 2,1 mln. 2013 metais.
Nepaisant gerų žinių, teigti, kad pergalė prieš ŽIV/AIDS galutinai pasiekta, negalima. Sergamumo AIDS mažėjimas nėra tolygus, o ypač trečiojo pasaulio šalyse, kuriose sergančiųjų skaičiai dideli. ŽIV infekuoti asmenys nėra pakankamai kontroliuojami. JAV tik 3 iš 10 infekuotų ŽIV yra kontroliuojami ir gydomi.
Grėsmę kelia ir nepakankamas finansavimas, nes lėšų, reikalingų ligos kontrolei, deficitas sudaro apie 3 mlrd. dolerių kasmet.
Daugelis Afrikos valstybių vyriausybių nevykdo tarptautinių įsipareigojimų, todėl parama joms teikiama nepakankamai: stambiausi rėmėjai čia yra JAV, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija.
ŽIV/AIDS sergančiuosius vis sunkiau pasiekti, pritaikyti jiems gydymą ar prevencines priemones, nes liga vis daugiau koncentruojasi grupėse, kurios yra stigmatizuotos. ŽIV maždaug 28 kartų daugiau paplitęs tarp žmonių, vartojančių vaistų injekcijas, 19 kartų dažniau tarp homoseksualių vyrų, 12 kartų dažniau tarp sekso industrijos darbuotojų. Paauglės mergaitės sudaro dar vieną sunkiai pasiekiamą grupę.
Taigi dėl silpnos sveikatos sistemos pergalė prieš ŽIV/AIDS ne tik trapi, tačiau bet kuriuo metu gali regresuoti ir tapti pralaimėjimu.
Kad taip nenutiktų, ONE rekomenduoja finansuoti sveikatos apsaugą iš įvairių šaltinių, taip pat iš vidinių Afrikos biudžetų. Stiprinti sveikatos sistemos infrastruktūrą, o siekiant įtakos marginalinėms grupėms, ruošti specialią strategiją, kuri turi būti lanksti ir lydima geros politinė valios.
Plačiau:
ONE, At the tipping point - tracking global commitments on AIDS, accessed 1 December 2014.