Daugiau nei mėnesį uostamiesčio paplūdimiuose vasarotojų dėmesį savo bei aplinkinių sveikatai skatino akcija „Saugus poilsis pajūryje“. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro darbuotojai nemokamai matavo kraujo spaudimą, dalino geriamąjį vandenį ir lankstinukus su naudinga informacija.
Poilsiautojai liepą buvo konsultuojami I-ojoje ir II-ojoje Melnragėje, Giruliuose bei Neįgaliųjų paplūdimyje. Rugpjūtį atvėsus orams šių „taškų“ skaičius buvo sumažintas.
Akcijos metu kraujospūdis, priklausomai nuo oro, būdavo pamatuojamas 30-90 žmonių per dieną, išdalinta apie 1 600 buteliukų vandens, apie 2 300 lankstinukų.
Pernai vykdyta analogiška akcija parodė, kad daugelį poilsiautojų kamuoja aukštas kraujospūdis, kuris ypač būdingas senjorams. Šiemet, kai temperatūra lauke siekdavo 36 laipsnius, o jutiminė – net 40 laipsnių, padidėjęs kraujospūdis būdavo nustatomas kone visiems besitikrinusiems.
Anot akcijos organizatorių, iniciatyva buvo priimta labai geranoriškai. Nors sveikatos biuro „štabai“ labiausiai traukė vidutinio amžiaus žmones, norinčius pasitikrinti sveikatą arba tiesiog daugiau sužinoti apie pačią akciją, su specialistais noriai bendravo ir jaunimas.
Ir patiems visuomenės sveikatos specialistams liepa tapo atsparumo karščiams egzaminu. „Raginame vengti buvimo paplūdimyje vidurdienį, kuomet saulė yra itin aktyvi, tačiau budėjimui ir bendravimui su vasarotojais ne veltui pasirinkome būtent tokį paros metą – nuo 11 iki 14 valandos. Nors perspėjimų nestinga, įsitikinome, kad žmonės vis tiek plūsta prie jūros per patį karštymetį. Šiemet visi buvo ypač išsiilgę šilumos. Visgi atkreipėme dėmesį, kad palyginti su praėjusiais metais, daugiau žmonių eidami į paplūdimį dėvėjo galvos apdangalus, su savimi turėjo skėčius, kai kurie nešdavosi net 5 litrų talpos geriamojo vandens talpas. Kremais nuo saulės dažniau pasirūpina moterys“, – pastebėjimais dalijosi visuomenės sveikatos specialistas Marius Beivydas.
Pernai pasitaikydavo atvejų, kuomet pasimatuoti kraujospūdžio vasarotojai ateidavo netgi su cigaretėmis dantyse, o įteikus lankstinuką pareikšdavo, kad ir taip viską žino. „Šiemet tokių atvejų jau neprisimenu. Mažiau išvysdavome ir apsvaigusių nuo alkoholio poilsiautojų. Manau, žmonių mąstysena keičiasi, vasarotojų švietimas irgi duoda savo vaisius“, – samprotavo M. Beivydas.
Nors akcija jau atsisveikino su pajūriu ir tikėtina, kad paskutinėmis rugpjūčio dienomis karščių bangos nebesulauksime, visuomenės sveikatos specialistai kviečia neprarasti budrumo: „Dabar labiau nei saulė pavojinga jūra, kuri gan šilta, tačiau jau rudeniškai audringa. Mėgaukitės maudynėmis atsakingai – nebriskite giliai, nepulkite į vandenį išgėrę alkoholio ir, žinoma, akylai stebėkite išdykaujančius vaikus“.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras