Mokslininkai nustatė, kad reikšmės skausmo pojūčiui ir suvokimui turi ne tik lytis, plaukai, bet ir akių spalva.
Žmonės pas šeimos gydytojus eina dėl įvairių sveikatos sutrikimų. Dažniausias jų – skausmas. Kai kurie susizgribs ir nedelsiant kreipsis į sveikatos specialistą vos tik pajutę švelnų skausmą. Kiti – tik tuomet, kai skausmas bus nepakeliamas. Vieniems svarbus pasirodys ir galvos skausmas. Kitiems – tik sudėtingesnio pobūdžio skausmas. Juk skausmo rūšių priskaičiuojama daugybė.
Panašiai elgiasi ir mokslininkai. Kol dalis jų gilinasi į skausmo pobūdį, kita dalis – į pokyčius, kuriuos skausmas sukelia mūsų organizme, ar vaistus. Tačiau yra ir dar viena mokslininkų rūšis. Tie, kurie tiria, kodėl iš pažiūros tą patį skausmo pobūdį ir intensyvumą vieni suvokia vienaip, kiti - kitaip.
Jau rašėme, kad skiriasi vyrų ir moterų skausmo suvokimas. To paties pobūdžio ar kūno vietos skausmą moterys suvokia vienaip, o vyrai kitaip. Skiriasi ir žmonių, turinčių skirtingą natūralią plaukų spalvą, skausmo suvokimas. Tačiau reikšmės skausmo pojūčiui ir suvokimui turi ne tik lytis, plaukai, bet ir akių spalva. Tai įrodė Pitsburgo universiteto genetikė daktarė Inna Belfer. Jos vadovaujama mokslininkų komanda atrado, kad mėlynų ir žalių akių moterys su skausmu susidoroja lengviau nei rudaakės.
Inna Belfer naujienas pristatė kasmetiniame Amerikos skausmo bendruomenės simpoziume. Moteris paminėjo, kad seniau tamsios akys buvo sietos su didesniu psichologiniu reaktyvumu. Tačiau psichologinis reaktyvumas besąs ne vienintelis, kuo išsiskiria rudaakiai ar tamsiaakiai.
Tyrime dalyvavo beveik 60 gimdymui besiruošiančių moterų. 24 moterys turėjo tamsiai rudos ar švelniai riešutinės spalvos, 34 moterys - žalias ar mėlynas akis. Buvo tiriamas dalyvių skausmas prieš gimdymą ir gimdymo metu, po gimdymo. Taip pat - nuotaika, miego režimas. Ir štai rezultatas: žydraakės ir žaliaakės lengviau susidorojo su skausmu nėštumo, gimdymo metu ir pagimdžiusios. Jas rečiau apėmė depresija, pykčio priepuoliai, susiję su nėštumu ar gimdymu. Kodėl taip gali būti? Tamsiaakių organizme yra daugiau pigmento melanino. Manoma, kad melaninas yra susijęs ir su skausmu.
Tik štai kokį skausmą, kaip panašų atskaitos tašką, reiktų paimti tiriant skirtingų akių spalvų vyrų reakcijas?
Šaltinis:
Belfer I. American Pain Society 33rd Annual Scientific Meeting. April 30- May 3, 2014.