Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Aktyviai judėkime kasdien po pusvalandį, mūsų vaikai - po valandą

2012-03-02 01:02:34

Fizinis aktyvumas - tai visuma aktyvių judesių, atliekamų raumenų ir sąnarių pagalba. Reguliarus fizinis aktyvumas - vienas svarbiausių dalykų, stiprinančių sveikatą bei palaikančių fizinį pajėgumą. 

© Marzanna Syncerz. Fotolia.com

Nuo mažų dienų mes girdime, jog judėjimas - tai sveikata. Tačiau ne visuomet surandame laiko ir noro pajudėti. Vaikams fizinis aktyvumas (FA) užtikrina sveiką augimą ir vystymąsi, gerą savijautą, nervų sistemos veiklą, dėl ko gerėja mokymosi rezultatai. Suaugusiems - leidžia nepervargstant atlikti kasdienines užduotis. Pagyvenusiems, senyvo amžiaus žmonėms pakankamas fizinis pajėgumas - galimybė džiaugtis laisvalaikio pramogomis ir kartu išlaikyti socialinį aktyvumą. Fizinis pajėgumas - tai gyvenimo džiaugsmo ir gerovės dalis; žmogaus būklė, kai jo raumenų veiklos dėka fizinės užduotys darbe, buityje, laisvalaikiu atliekamos nepervargstant.

Nejudrumas sukelia lėtines ligas   

 Gerėjančios gyvenimo sąlygos, technologinis progresas sudaro sąlygas mažiau judėti. Žmonių nejudrumas tapo pasaulinės visuomenės sveikatos problema. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dėl fizinio aktyvumo stokos kasmet pasaulyje miršta apie 3,2 milijonai žmonių, daugelyje Europos šalių daugiau kaip pusė gyventojų turi antsvorį, o apie 20 - 30 proc. - nutukimą. Lietuvoje nuo 1994 iki 2010 metų antsvorio paplitimas tarp vyrų padidėjo nuo 47 proc. iki 60 proc., o nutukimo - nuo 10 proc. iki 19 proc. Antsvorio ir nutukimo paplitimas tarp moterų nepasikeitė. 2010 m. antsvoris nustatytas pusei, o nutukimas - penktadaliui moterų.  

Fizinis pasyvumas - vienas pagrindinių nepriklausomų lėtinių neužkrečiamų ligų rizikos veiksnių. Tyrimais įrodyta, jog fizinis pasyvumas yra ankstyvojo mirtingumo, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, II tipo cukrinio diabeto, osteoporozės, kai kurių vėžio formų (gimdos, prostatos, gaubtinės žarnos) ligų rizikos veiksnys. Dėl fizinio aktyvumo stokos mažėja žmogaus darbingumas, gyvybingumas, prastėja nuotaika, blogėja centrinės nervų sistemos veikla.

Aktyvus laisvalaikis  

 Be fizinio aktyvumo negali būti ir sveikatingumo. Kad visuomenė būtų sveika, reikia nuo mažų dienų vaikus skatinti būti fiziškai aktyviais. FA nėra kažkas, ko žmogus negali atlikti. Juk nereikia priverstinai bėgti maratono, ar valandų valandas plušėti sporto salėje. Paprasčiausiai reikia tik neatidėlioti ir pradėti. Pradėti nuo to, kad į darbą nueiti pėsčiomis arba išlipti iš troleibuso ar autobuso anksčiau ir kelias stoteles paeiti.

Jei dirbate daugiau protinį, sėdimą darbą, suraskite laiko pasimankštinti, pajudėti. Vietoj važiavimo liftu lipkite laiptais. Mažiau laiko praleiskite prie televizoriaus ar kompiuterio. Sužinokite apie pėsčiųjų bei dviračių takus ir pasirinkite trumpus pasivaikščiojimus ar pasivažinėjimą dviračiu. Aktyviai žaiskite su vaikais. Reikia prisiversti būti fiziškai aktyviais tiek namie, tiek darbe bei mokykloje.

Vasarą eikite į žygius, maudykitės upėse ar ežeruose, plaukiokite baidarėmis, važinėkite dviračiu ar riedučiais, sportuokite lauko aikštelėse: žaisdami badmintoną, tenisą, tinklinį, futbolą ir pan., grybaukite ir uogaukite, padėkite ūkininkams lauko darbuose, dirbkite sodo darbus, vedžiokite savo augintinį. Puikus aktyvus poilsis yra šiaurietiškas vaikščiojimas. Tokiu būdu galite vaikščioti ir žiemą, ir vasarą, kartu su draugais, kaimynais ar su visa šeima: vaikais, tėvais ir seneliais. Žiemą slidinėkite slidėmis, pačiūžomis, o vaikams (neretai ir suaugusiems) smagiausia yra nusileisti rogutėmis nuo kalno.

Gryname ore praleistas laikas ir fiziniai pratimai grūdina organizmą, teigiamai veikia kaulų, raumenų ir nervų sistemas. Aktyviai leisti laisvalaikį - tai galimybė daugiau laiko praleisti su šeima, susirasti draugų, bendraminčių ir, svarbiausia, stiprinti savo sveikatą bei fizinį pajėgumą.

Kasdien - po pusvalandį 

 Kad gerai jaustumėmės, būtume sveikesni, neužtenka tik kartas nuo karto pabėgioti, pasivažinėti dviračiu ar pan. Atsižvelgiant į PSO rekomendacijas, suaugusieji fiziškai aktyvūs turi būti bent 30 min. per dieną didesnę dalį savaitės dienų, o geriausia - kasdien. Vaikai - ne mažiau 60 min. Todėl užsibrėžkite tikslą - sportuoti, būti fiziškai aktyviais ne mažiau kaip rekomenduoja PSO, neatidėlioti ir pradėti sportuoti šiandien. Net kasdienė namų ruoša mus priverčia pajudėti. Nepatingėkite ir daugiau pasportuokite laisvalaikiu. Tegul aktyvūs fiziniai užsiėmimai tampa jūsų pastovus mėgstamas hobis.

Aktyviai praleidę laisvalaikį su puikia nuotaika ir kupini jėgų sugrįšite į darbą ar į mokslus. Puiki nuotaika ir fizinė savijauta suteiks daugiau jėgų ir energijos dirbti bei mokytis, didins pasitikėjimą savimi!

 Parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro informaciją 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų