Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimui gydyti skiriami vaistai nėra ištirti dėl saugaus ilgalaikio poveikio (1)

vlmedicina.lt | 2014-07-31 00:01:59

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADHD, Attention-deficit hyperactivity disorder) yra lėtinė būklė, prasidedanti vaikystėje ir pasireiškianti hiperaktyvumu, impulsyvumu, dėmesio koncentracijos sunkumais. Tai neigiamai paveikia individo kognityvines funkcijas, akademinius sugebėjimus, elgesį, emocijas bei socialinius ryšius.

Tabletės
Algirdo Kubaičio nuotr.

Sutrikimas gydomas įvairiais ADHD medikamentais, tačiau šių vaistų ilgalaikis poveikis, efektas ir saugumas nėra pakankamai ištirti premarketinėje stadijoje, skelbia Bostono vaikų ligoninės (Massachusetts, JAV) tyrėjai. Studijos rezultatai buvo publikuoti internetinėje mokslinėje svetainėje PloS One liepos 9 d.

Į studiją autoriai įtraukė visus FDA (US Food and Drug Administration) ADHD gydymui patvirtintus medikamentus ir išanalizavo klinikinių studijų duomenis klinikinio efektyvumo ir saugumo aspektais. 32 studijos tyrė 20 ADHD skirtingų pavadinimų vaistų, turinčių 10 skirtingų veikliųjų medžiagų. Apibendrinus paaiškėjo, kad pusės šių studijų tiriamoji imtis buvo mažesnė nei 100 pacientų, kas yra stebėtinai mažai. Vidutinė klinikinių studijų trukmė buvo tik 4 savaitės. Dauguma studijų tęsėsi mažiau nei 6 mėn. ir daugiau nei trečdalis - mažiau nei 4 savaites. Tai aiškiai nepakankama trukmė, kad būtų galima įvertinti gydymo poveikį kognityvinėms funkcijoms ir raidos parametrams.

Be to, tyrėjai nustatė, kad 7 ADHD vaistai FDA buvo patvirtinti apskritai negavus jokių klinikinių studijų duomenų vaikams. Pastarieji vaistai buvo anksčiau įtraukti į FDA sąrašą kitoms būklėms, pvz., nutukimui, gydyti. FDA reikalavimas pateikti papildomus postmarketinių studijų duomenis apie šešis skirtingus ADHD vaistus buvo įvykdytas tik dviem pareikalautų vaistų atveju.

Pažymėtina, kad postmarketinės didelės apimties studijos yra labai svarbios siekiant įvertinti retus pašalinius vaistų poveikius. Trys vaistai (Daytrana, Focalin, Concerta) atitinka minimalios tiriamosios imties ir studijos trukmės kriterijus. Plg. ICH rekomendacijas (International Conference on Harmonisation of Technical Requirements for Registration of Pharmaceuticals for Human Use. ICH Guidelines. https://www.ich.org/products/guidelines ).

Išvadoje tyrimo autoriai teigia, kad daugumos ADHD vaistų premarketinės studijos neįvertina retų pašalinių vaistų poveikių ir iki šiol yra diskutuotinas jų ilgalaikis efektyvumas bei saugumas. Autoriai mano, kad didelės imties postmarketinės studijos galėtų užpildyti šiuos trūkumus ir FDA turėtų tai inicijuoti.

Šaltinis

PloS One https://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0102249


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų