Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Akupunktūra padeda išsausėjus burnai

vlmedicina.lt | 2012-11-16 00:04:12

Pacientai, sergantys galvos ir sprando srities vėžiu bei kenčiantys nuo burnos sausumo - kserostomijos - po ilgalaikės radiacijos, pastebėjo žymų būklės pagerėjimą po 18 mėnesių akupunktūros kurso.

Padėjo labiau nei burnos priežiūra

Akupunktūra gali padėti išsivaduoti nuo varginančio burnos sausumo po radiacijos, taikomos dėl galvos ir sprando vėžio.

Vienoje iš randomizuotų studijų pacientai pažymėjo, kad varginančio burnos sausumo gydymas akupunktūra padeda daugiau nei nuolatinė burnos priežiūra. Nors objektyvus išskiriamų seilių kiekio vertinimas studijoje nebuvo atliekamas, tyrėjai tikisi, kad akupunktūros gydomasis efektas yra realus.

Burnos sausumas, ar kserostomija, yra dažnas ir paprastai ilgai besitęsiantis radiacijos pašalinis efektas. Daugiau nei 41 proc. pacientų pažymi, kad jis išlieka penkerius metus pasibaigus gydymui. Burnos sausumas pakeičia skonį, trukdo kramtyti, kalbėti, sutrikdo miegą. Nepatogiems jutimams gydyti taikomi keli metodai, tačiau, rodo tyrimas, akupunktūra taip pat gali būti  vienas jų.

Tyrimo metu buvo apklausti 145 pacientai, kurie skundėsi burnos sausumu po radiacijos, nors jos kursas baigėsi prieš 18 mėnesių. Atsitiktinai parinktiems pacientams buvo taikomos aštuonios akupunktūros sesijos. Be to, devynias savaites jie buvo mokomi burnos priežiūros. Vertinimui buvo naudojamas stimuliuojamas ir nestimuliuojamas seilių išsiskyrimo testas.

Išnyko simptomai

Išnagrinėjus pacientų anketines apklausas pradėjus tyrimą ir 5, 9, 13, 17 ir 21 savaitę išnyko šeši simptomai: sunkus burnos sausumas, lipnios seilės, sausos lūpos, vandens poreikis sausai burnai drėkinti, vandens poreikis nuryjant maistą, kėlimasis naktį atsigerti vandens.

Analizė parodė, kad akupunktūra, lyginant su burnos priežiūra, žymiai sumažina burnos sausumą. Kadangi esant lėtinei kserostomijai gaminama labai mažai seilių arba jos iš viso negaminamos, įvertinti išsiskiriančių seilių kiekį yra labai sunku. Todėl analizė rėmėsi subjektyvių simptomų vertinimu, kurie tyrimo esmės nesumenkino.

Tyrėjai mano, kad studija atvėrė naujų ne mažiau efektyvių, praktiškų ir lengvai prieinamų alternatyvių kserostomijos gydymo metodų galimybes.

Priežasčių gali būti daug

Seniūnaite Rita
Rita Seniūnaitė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Priežasčių, sukeliančių kserostomiją, yra labai daug, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė. „Gali būti ir stomatologinės priežastys, ir dėl diabeto, dėl gerklės ligų. O gal apžiūrėjus išoriškai bus matyti, kad liežuvis turi labai daug apnašų, tuomet tai gali rodyti ir virškinimo trakto problemas“, - kalbėjo gydytoja.

Vis dėlto kalbėdama apie burnos sausumą R. Seniūnaitė prisiminė iš vieno profesoriaus lūpų kadaise išgirstą frazę: „Jei Lietuvoje išgirsti kanopų bildesį, tai tikėtina, kad bėga arklys – ne zebras“. Analogiškai, pašnekovės teigimu, ir džiūvant burnai visų pirma reikia pasidomėti, kiek žmogus vartoja skysčių. „Jei jau juntamas burnos sausumas, tai tikrai žmogui trūksta pusės litro skysčių“, - sakė šeimos gydytoja.

R. Seniūnaitė sakė nesulaukianti daug pacientų, besiskundžiančių burnos sausumu. Dažniausiai tai aptinkama, tiriant kitas sveikatos problemas.

Apie akupunktūros pagalbą esant minimai problemai gydytoja nėra girdėjusi. Paprastai šį alternatyvų gydymą R. Seniūnaitė pacientams rekomenduoja esant atramos, sąnarių, judamojo aparato sutrikimams.

Nebuvo girdėjęs

Kasdien keliolikai pacientų atliekantis akupunktūros procedūras gydytojas Konradas Nastopka irgi sakė negirdėjęs apie burnos sausumo gydymą tokiu metodu, nors gydo esant įvairioms indikacijoms. „Aš negydau ligų, bet visą organizmą – sureguliuoju energetiškai, - pabrėžė portalo pašnekovas. – Bene daugiausiai į mane kreipiasi, norėdami atsikratyti žalingų įpročių – alkoholio vartojimo, rūkymo. Taip pat – sąnarių, stuburo, nervų sistemos ligų, radikulito, neuropatijos atvejais“.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Simcock R, et al "ARIX: A randomised trial of acupuncture v oral care sessions in patients with chronic xerostomia following treatment of head and neck cancer" Ann Oncol 0: 1–8, 2012.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų