Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Naujausi mokslo duomenys apie akupunktūrą: vis daugiau galimybių

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-03-13 00:01:49

Iki šiol Vakarų medicinoje akupunktūra ir jos teikiama nauda vertinta įtariai ir atsargiai. Vis dėlto daugėja akupunktūrą „išteisinančių“ mokslinių tyrimų rezultatų. Auga ir sveikatos specialistų, praktikuojančių šį alternatyviosios medicinos metodą, ratas.

Akupunktūra
Įrodyta, jog akupunktūra gali padėti gydant lėtines uždegimines ligas. © Fotolia.com

Efektyvi esant sepsiui

Šių metų pradžioje JAV atlikti tyrimai atrado tiesioginį ryšį tarp akupunktūros ir bakterinio kraujo užkrėtimo (sepsio) bei su juo susijusių komplikacijų gydymo. Kasmet vien JAV nuo sepsio miršta apie 25 tūkst. žmonių. Tačiau daugelis pacientų miršta ne nuo pačios kraujo infekcijos, bet nuo uždegimo reakcijų, kurios išsivysto vėliau. Tad tokiu atveju svarbu suvaldyti uždegimo procesus ir sumažinti mirtingumo rodiklius.

Mokslo bendruomenė iš Rutgers Medical School Naujajame Džersyje (JAV) savo atradimais dalinasi žurnale „Nature Medicine“. Jie pasakoja, jog nors Rytuose akupunktūra užsiimama tūkstančius metų, tai - palyginti naujas metodas Vakarų medicinoje. Gal todėl į akupunktūrą ir žvelgiama įtariai.

Mokslininkai bandė įrodyti, jog akupunktūra – ne tik placebas ar mitas, atkeliavęs iš svetur. Tai galėtų būti galimybes atveriantis gydymo metodas. Praktika, po truputį pritampanti šiuolaikiniame pasaulyje.

Štai, pavyzdžiui, jau seniau buvo žinoma, kad nervus vagus stimuliavimas padeda slopinti uždegimo reakcijas organizme. Tačiau šis stimuliavimas iki šiol nebuvo susietas su akupunktūra.

Tyrime naudota elektroakupunktūra – moderni akupunktūros forma. Tam tikra prasme – Rytų ir Vakarų medicinos metodų sintezė. Nuo tradicinės akupunktūros elektroakupunktūra skiriasi tik tuo, jog papildomai naudojama silpna elektros srovė. Ta srovė siunčiama per įvairius nervus, tarp jų ir nervus vagus. Elektros srovė padidina akupunktūros efektyvumą. Taikant elektroakupunktūros metodą sepsiu užkrėstoms laboratorijos pelytėms, pastebėta citokinų stimuliacija. Citokinai – tai molekulės, kurios valdo uždegimą. Taigi valdo ir sepsio sukeltas uždegimo reakcijas bei mažina mirtingumą. Stebėtina tai, kad didžioji dalis sepsiu sirgusių ir akupunktūra negydytų pelyčių tiesiog neišgyveno. Ir priešingai, išgyveno daugiau nei pusė pelyčių, kurios buvo gydomos akupunktūra.

Šiuo metu nėra jokio oficialaus vaisto, kuris padėtų sumažinti mirtingumą nuo sepsio, tad akupunktūra galėtų tapti puikia išeitimi.

Nepaisant džiugių rezultatų, tyrimo komanda nesustojo ir toliau domėjosi akupunktūros nauda. Ir ne pirmą kartą patvirtino, jog akupunktūra gali padėti esant ir kitoms lėtinėms uždegiminėms ligoms: reumatoidiniam artritui, osteoartritui, Krono ligai.

O kaip lėtinis skausmas?

Elektroakupunktūra JAV yra patvirtinta kaip oficialus skausmo malšinimo metodas. Ir visa tai – vėlgi ne be priežasties.

Lėtinis sąnarių, raumenų skausmas gyvenimą paverčia nepakenčiamu. Tradiciniai metodai, kaip karščio ar šalčio terapija, priešuždegiminiai vaistai, psichologinė terapija, pratimai, gali tą skausmą ir diskomfortą sumažinti. Bet kai to padaryti išvardintais metodais nepavyksta, galima pasvarstyti ir apie akupunktūrą.

Daugybę metų buvo ginčijamasi, ar akupunktūra išties veiksminga skausmui malšinti, ar tai tik koks mitas, placebas. Įrodymais ir tyrimais pagrįstas veiksmingumas po truputį aiškėja per pastaruosius dešimtmečius. Štai tarptautinių studijų metu nustatyta, jog akupunktūra tikrai veikia lėtinį skausmą - jį malšina.

Tyrime dalyvavo 18 tūkst. pacientų iš JAV, Jungtinės Karalystės, Vokietijos. Dalis jų išbandė akupunktūrą, dalis jų - placebą, likusi dalis – ir tai, ir tai. Įrodyta, jog akupunktūra palengvino skausmą daugiau nei 50 proc. dalyvių, lyginant su placebo grupe.

Ir tai – tik dar vieni tyrimai, leidžiantys alternatyvų gydymo metodą iš Rytų įvertinti iš naujo. Gydytoja anesteziologė Lucy Chen iš tarptautinio tyrimo komandos teigia, jog pagaliau akupunktūros nauda yra aiškesnė, o galimos komplikacijos yra švelnios, palyginti su medikamentiniu gydymu.

Kaip akupunktūra veikia?

Akupunktūristas naudoja kone plauko storumo adatas. Plonytės adatos įbedamos į specifines kūno vietas, taškus. Procedūra išties neskausminga, jei ją atlieka patyręs specialistas.

Rytų medicina tikina, jog įvedus adatas į tam tikrus taškus po oda stimuliuojama kūno energijos pusiausvyra. Naudojant apie 400 adatų įvairiose kūno vietose, veikiami meridianai – energijos kanalai. Jais energija cirkuliuoja kūnu aukštyn ir žemyn. Taip blokuojamas skausmas. Vakarų medicina tam turi moksliškesnį paaiškinimą – skausmas palengvinamas veikiant įvairius neurotransmiterius, hormonų kiekius, imuninę sistemą.

Istorija                                   

Akupunktūra atsirado daugiau nei prieš 2000 tūkst. metų Kinijoje. Senovės Kinijos gydytojai pastebėjo keistą reiškinį: priešo strėlėmis kliudyti sužeisti kariai pagydavo nuo įvairių juos kamavusių lėtinių ligų.

Iš pradžių akupunktūrai buvo naudojamos akmeninės adatos arba tiesiog nusmailinti akmenukai. Vėliau atsirado skausmo beveik nesukeliančios plonytės adatos.

Akupunktūrą į Europą atvežė prancūzų misionieriai. Šis metodas pirmą kartą buvo išsamiai aprašytas XIX a. pradžioje. Po to Europoje kurį laiką apie akupunktūrą nebuvo nieko girdėti. Tik septintojo dešimtmečio pradžioje tiek Europoje, tiek JAV ja vėl susidomėta. Tuometinis JAV prezidentas Ričardas Niksonas lankėsi Kinijoje ir po vizito su nuostaba pasakojo apie akupunktūrą – vienintelį tais laikais Kinijoje naudotą anestezijos būdą operacijų metu.

Pliusai ir minusai

Ekspertai visuomet nesutarė dėl akupunktūros privalumų ar trūkumų, nors vien Jungtinėje Karalystėje akupunktūrą oficialiai praktikuoja 15 tūkst. gydytojų.

Dažniausiai akupunktūra paskiriama esant lėtiniam nugaros skausmui, artritui. Tradicinė akupunktūra yra efektyvesnė už placebą, o esant artritui ir lėtiniam skausmui kartais ir dvigubai efektyvesnė už vaistus ar fizinius pratimus. Tiesa, akupunktūra nerekomenduojama esant galvos skausmams.

Kita vertus, netikėtai atsiradus ir ilgai besitęsiant skausmui, akupunktūra neturėtų būti ir pirmasis gydymo metodas. Svarbiausia išsiaiškinti tikslią diagnozę. Taip pat - kas sukelia skausmą, ar yra kokių gretutinių ligų. Gretutinės ligos pirmiausia turėtų būti gydomos. Tik tuomet būtų galima pagalvoti apie akupunktūrą.

Akupunktūra, kaip ir daugelis gydymo metodų, turi ir savo minusų. Ryškiausias jų – spengimas ausyse, galvos svaigimas po procedūros. Per pastaruosius dvejus metus Jungtinėje karalystėje tuo skundėsi 325 pacientai.

Visgi iš jų bent šimtas gydymo vietą paliko su keliomis per klaidą neišimtomis adatomis. Tos mažulytės adatos įsiskverbė į krūtinę, netgi pasiekė plaučius.

Taigi akupunktūrą atliekančio personalo kvalifikacija ir patirtis ne ką mažiau svarbi, jei kalbame apie procedūros kokybę, saugumą, efektyvumą.

Šaltiniai

L. Eshkevari, E. Permaul, S. E. Mulroney. Acupuncture Blocks Cold Stress-Induced Increase in Hypothalamus-Pituitary-Adrenal Axis in Rat. Journal of Endocrinology, 2013; DOI: 10.1530/JOE-12-0404

Jump up to: a b He, W.; Tong, Y.; Zhao, Y.; Zhang, L. et al. (2013). "Review of controlled clinical trials on acupuncture versus sham acupuncture in Germany". Journal of traditional Chinese medicine 33 (3): 403–7. PMID 24024341.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/273104.php

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų