Šeštadienis, 2024.12.21
Reklama

Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-12-20 11:53:28

Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinoma teksto iniciatoriams) gyvenimo dienos. „Tikriausiai būčiau nestabdęs žalingų įpročių, gyvenimas galėjo pakrypti labai bloga linkme. Gal net būčiau atsidūręs gatvėje”, – kalba jaunas vyras, kurio gyvenimas per keletą mėnesių kardinaliai pasikeitė. Dalindamasis savo istorija, jis skatina kitus vyrus nedelsti ir kreiptis pagalbos, kol dar galima išvengti tragiškų pasekmių.

Girtas žmogus
Vyrai problemas dažnai yra linkę skandinti alkoholyje / A. Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Jonas nėra linkęs daug kalbėti, tačiau jis gali drąsiai pasakyti – išsikapstyti iš keblios padėties ir pakeisti savo likimo kryptį jam padėjo Raseiniuose įsikūręs Emocinės pagalbos ir konsultacijų centras. Tiesa, gauti pagalbos jis ėmėsi toli gražu ne savo noru, tai padaryti jį įpareigojo teismo sprendimas, o Probacijos tarnyba prižiūrėjo šio sprendimo vykdymą.

„Man buvo nurodyta išklausyti smurtinio elgesio keitimo programą. Probacija liepė dalyvauti, nes turėjau teisinių problemų po konflikto, tačiau net po privalomų mokymų pats nusprendžiau tęsti konsultacijas – jau savo noru”, – pasakojo Jonas.

Esminiai pokyčiai vyro gyvenime prasidėjo po konflikto, kilusio, kaip jis pats sako, „per eilines išgertuves“ tarp jo ir buvusios gyvenimo draugės. „Ji man trenkė per veidą, aš ją pastūmiau, ji nugriuvo ir susižeidė. Neapskaičiavau jėgų. Buvo iškviesta policija, tačiau niekas nesigilino, nuo ko viskas prasidėjo. „Aš buvau pripažintas kaltu, nes ji buvo sužeista“, – lemtingą incidentą prisiminė Jonas, pasakodamas, kaip atsidūrė Emocinės pagalbos ir konsultacijų centro specialistų globoje.

Vyras buvo įpareigotas dalyvauti centro organizuojamuose gyvuose užsiėmimuose su kitais žmonėmis, turinčiais įvairių problemų. „Kalbėjome apie tai, iš kur kyla noras muštis, kaip kontroliuoti emocijas ir savo veiksmus. Išmokau atpažinti konfliktines situacijas ir išvengti smurto, supratau, kad tai nieko neišsprendžia. Labai padėjo suvokimas, kad geriau energiją nukreipti į pomėgius, nei į konfliktus, – kalbėjo vyras. – Vėliau pajutau, kad man tikrai reikia daugiau emocinės pagalbos. Pradėjau reguliariai bendrauti su centro psichologe. Ji man buvo kaip artimas žmogus, nes neturiu nei šeimos, nei artimųjų.” Gijimo procesas truko tik keletą mėnesių, tačiau pokyčiai buvo akivaizdūs.

Darbuotojai Jonui suteikė ne tik emocinę pagalbą, bet ir praktiškai padėjo atsistoti ant kojų. Pradžioje jis gyveno nakvynės namuose, o vėliau centro darbuotojai padėjo jam rasti pastovią gyvenamąją vietą. Šiuo metu vyras yra atsiribojęs nuo destruktyvios aplinkos, nustojęs vartoti alkoholį ir turintis stabilų darbą.

Emocinės pagalbos centras Raseiniuose yra viena iš Pagalbos tarnybų, kuriose Lietuvos gyventojai gali rasti paramą ir išsikalbėti apie savo problemas. Pagalbos tarnybų teikiamos paslaugos yra nemokamos, nes finansuojama iš valstybės ir vietos savivaldybės lėšų.

Pasakodamas savo pasikeitimo istoriją, Jonas pabrėžė aukštą centro darbuotojų kompetenciją ir empatiją. „Jie nesmerkia, supranta ir padeda. Darbuotojai savo darbą atlieka puikiai. Visada priima šiltai, neskirsto žmonių pagal praeities klaidas ir nuoširdžiai stengiasi padėti. Nors programos pradžioje buvo sunku kalbėti apie savo problemas, dabar jaučiuosi daug geriau. Centro specialistai padėjo susitvarkyti gyvenimą ir vėl juo džiaugtis”, – sakė jis.

Vyrų psichikos sveikatos krizė Lietuvoje

Jonas – tik vienas iš daugelio, kuriems reikalinga pagalba. Higienos instituto duomenimis, 2023 metais Lietuvoje buvo nustatyta daugiau nei 300 tūkst. psichikos ir elgesio sutrikimų. Nors daugumą atvejų sudaro moterys (64 proc.), vyrų situacija taip pat kelia ypatingą susirūpinimą.

Alkoholio vartojimo sukeliami psichikos sutrikimai – viena didžiausių problemų. Net 74 proc. tokių atvejų diagnozuojami vyrams, daugiausia darbingo amžiaus (38–57 metų). Be to, vyrų savižudybių skaičius išlieka šokiruojantis – 2023 metais iš 562 savižudybių net 445 buvo vyrų. „Tokią statistiką lydi ir problemos, susijusios su priklausomybėmis, santykių krizėmis bei emocinėmis traumomis”, – teigia Emocinės pagalbos ir konsultacijų centro direktorė, psichologė Asta Montvydienė.

Kodėl Lietuvos vyrų situacija yra tokia bloga? Tradiciniai vaidmenys gali būti viena iš priežasčių: vyrai nori išlikti stiprūs ir pasiruošę viską atlikti vieni, todėl retai ieško pagalbos. Kai tuo tarpu moterys dažnai jaučia atsakomybę už save ir savo šeimą, todėl yra aktyvesnės sveikatos priežiūroje. Dauguma vyrų nenori pripažinti, kad kenčia nuo depresijos. „Šis spaudimas laikyti save stipriu ir imliu gali pasireikšti agresija – pavyzdžiui, vyras gali būti linkęs smarkiai susipriešinti su aplinka. Kita vertus, moterys net ir beviltiškoje situacijoje siekia pagalbos”, – sako A. Montvydienė.

Vyrai problemas dažnai yra linkę skandinti alkoholyje, rizikuoti kelyje, kelti ranką prieš save ar kitą. Be to, egzistuoja smurtas prieš vyrus, bet apie tai mažai žinoma ir kalbama. „Moterų smurtą prieš vyrus, kaip ir vyrų prieš moteris, lemia įvairios vaikystės patirtys, pykčio nevaldymas, nepasitenkinimas tarpusavio santykiais, galios ir kontrolės siekiai. Tačiau ir šiuo atveju dėl įvairių socialinių ir kultūrinių visuomenės nuostatų vyrai linkę slėpti savo asmeninius išgyvenimus“, – sako A. Montvydienė.

Padeda įveikti krizes

Asmenys, besikreipiantys į šį pagalbos centrą, dažnai susiduria su įvairiais iššūkiais, kylančiais dėl patirtų traumų ir gyvenimo sunkumų. Vienas pagrindinių iššūkių yra emocinės traumos bei psichologinis stresas, pasireiškiantis šoku, nuolatiniu nerimu, baime ar depresija.

Kaip sako įstaigos teisininkė Lina Miežinienė, siekiant padėti šiuos jausmus suvaldyti, specialistai teikia individualias psichologo konsultacijas, taip pat užtikrina pasiekiamumą ir konsultuoja telefonu bei internetu, kad nukentėjusieji galėtų gauti pagalbą įvairiais būdais.

Vyrų emocinės ir psichologinės krizės dažnai kyla dėl sudėtingų ekonominių, socialinių ar asmeninių iššūkių, tokių kaip emocinės sveikatos sunkumai ar santykių problemos. Siekiant spręsti šias problemas, Lietuvoje vykdomas projektas, kurio tikslas – teikti kompleksinę pagalbą vyrams ir formuoti visuomenės požiūrį į jų patiriamus sunkumus.

Įgyvendinant projektą „Pagalba vyrams, esantiems sudėtingoje psichologinėje situacijoje, išgyvenantiems emocines / psichologines krizes, įskaitant savižudybės, smurto, priklausomybių riziką“, siekiama užtikrinti psichologinės, socialinės ir teisinės pagalbos prieinamumą visoje šalyje.

„Įgyvendindami šį vieną iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) inicijuojamų projektų, siekiame užtikrinti, kad kiekvienas vyras, išgyvenantis emocines ar psichologines krizes, neliktų vienas“, – teigia A. Montvydienė.

Šis centras įsikūręs Raseiniuose, tačiau jo teikiama pagalba yra prieinama visiems, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Konsultacijos šiame centre, kaip ir visose Pagalbos tarnybose, gali būti teikiamos nuotoliniu būdu. Teikiant pagalbą, griežtai užtikrinamas konfidencialumas ir anonimiškumas. Bendradarbiaujant su visomis šalies savivaldybėmis, siekiama, kad informacija apie pagalbos galimybes būtų lengvai prieinama ir suprantama, o kompleksinės paslaugos pasiektų tuos, kuriems jų labiausiai reikia. „Šios pastangos jau davė vaisių – šimtai vyrų įtraukti į pagalbos tinklą, per metus suteikta daugiau nei 1400 konsultacijų. Svarbiausia žinia – pagalba yra čia ir dabar, ji skirta kurti saugią, stiprią ir palaikančią aplinką kiekvienam“, – teigia A. Montvydienė.

Jono pokyčių istorija yra tik vienas iš daugelio pavyzdžių, patvirtinančių, kad pagalba yra reikalinga ir teikianti tiesioginę naudą.

Ir greitas sprendimas, ir ilgalaikė parama

Raseiniuose įsikūrusio emocinės pagalbos centro tikslas – užtikrinti, kad kiekvienas jaustųsi išgirstas, suprastas ir galėtų sustiprėti tiek emociškai, tiek socialiai. „Teikdami pagalbą, siekiame, kad žmogus vėl atrastų pasitikėjimą savimi ir aplinka”, – tvirtina įstaigos teisininkė L. Miežinienė.

Kaip akcentuoja centro vadovė A. Montvydienė, pagalba nukentėjusiems nėra tik momentinis atsakas į patirtus išgyvenimus: „Tai nuolatinis procesas, apimantis emocinį ir psichologinį atsigavimą, todėl svarbu, kad pagalba būtų suvokiama ne tik kaip greitas sprendimas, bet ir kaip ilgalaikė parama, leidžianti atkurti emocinę pusiausvyrą bei pasitikėjimą savo gebėjimu įveikti iššūkius ateityje. Tai ne tik padeda asmenims atsitiesti po patirtų sunkumų, bet ir turi teigiamą poveikį visuomenės atsparumui ir solidarumui.”

Psichologė priduria, kad visuomenės švietimas ir informuotumo didinimas apie pagalbos galimybes yra itin svarbus. „Kuo daugiau žinių turime apie pagalbos teikimo procesą ir kaip teisingai reaguoti į žmonių, kuriems reikalinga parama, poreikius, tuo didesnė tikimybė, kad jie kreipsis laiku, neslėps savo išgyvenimų ir neignoruos emocinio streso”, – tvirtina A. Montvydienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų