Imuninės sistemos sąveika su kraujodaros sistema gali sąlygoti vėžinių ląstelių atsiradimą.
Ryšys tarp alergijos ir kraujo ligų – tik moterims
Didelės apimties studijos VITAL (VITamins and Lifeclass="naujiena_width100" style) tiriamieji buvo išanalizuoti ieškant ryšio tarp alergijų ir piktybinių ligų. Į tyrimą nuo 2000 iki 2002 metų įtraukta 66 212 asmenų.
Studijos pradžioje tiriamiesiems duotas užpildyti klausimynas siekiant įvertinti visas ligas, alergijas ir vėžio rizikos faktorius. Tiriamieji stebėti iki 2009 metų, tuomet kohortoje nustatytas 681 piktybinių kraujo ligų atvejis.
Išanalizuoti visi tyrimo pradžioje gauti piktybinių kraujo ligų rizikos faktoriai ir nustatyta, kad rizika išsivystyti kraujo ligoms net atmetus kitus žinomus faktorius padidėja ligoniams, kenčiantiems nuo alergijų. Padidėjimas reikšmingiausias esant alergijoms augalams (žolėms, gėlėms ir medžiams) ir labiausiai padidina riziką susirgti kai kuriomis B limfocitų limfomos formomis. Šis ryšys nustatytas tik moterims.
Abi ligos – dėl imuninės sistemos klaidos
„Aiškaus biologinio paaiškinimo, kodėl galimai didėja rizika susirgti B limfocitų (ypač subrendusių) limfomomis alergiškoms augalams moterims šiuo metu nėra. Galima įtarti imuninės sistemos disreguliaciją, limfocitų aktyvinimą ir pan.“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Hematologijos klinikos hematologas dr. Rolandas Gerbutavičius. – Galima spekuliuoti, kad alergiškas augalams moteris reikėtų atidžiau stebėti dėl galimo limfomos išsivystymo“.
Gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė CD8 klinikos vadovė medicinos mokslų daktarė Jūratė Staikūnienė pažymi: „Tyrimo rezultatai įrodo, kad yra ryšys tarp alergijos ir piktybinių kraujo ligų. Tačiau teigti, kad alergija yra kraujo ligų rizikos veiksnys, tikrai negalima. Teisingiau teigti, kad sergantieji alergija dažniau serga ir kraujo ligomis. Ir tai paaiškinti galima žinant, kad abi šios ligos yra dėl imuninės sistemos klaidos. Tiek kraujo ligai, tiek alergijai formuotis reikšmingos tos pačios imuninės ląstelės – limfocitai. Nustatyta, kad tam tikrų limfocitų - T reguliuojančių ląstelių trūkumas lemia ne tik alergijų, bet ir autoimuninių ligų, galimai ir piktybinių kraujo ligų vystymąsi. Rekomendacijų, kad sergančiuosius alergija reikia intensyviai stebėti dėl kraujo ligos, nėra“.
Šaltinis
Schadman M et al. Associations between allergies and risk of hematologic malignancies: Results from the VITamins and lifeclass="naujiena_width100" style (VITAL) cohort study. DOI: 10.1002/ajh.23564