Klausimas. Ligoninėje buvo daromas tyrimas dėl skaudančio inksto. Buvo suleistas kontrastinis tirpalas (jodas) ir įvyko alerginė reakcija (buvau išvežta į reanimaciją). Ar neturėjo būti daromas mėginuko bandymas prieš leidžiant šį tirpalą? Virga, 43 m.
Atsako Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas gydytojas radiologas Artūras Čiuvašovas
Alerginės reakcijos į kontrastą yra atsitiktinės, nepriklausomos nuo dozės. Prieš darant kompiuterinės tomografijos ar intraveninės urografijos (iš klausimo neaišku tiksliai koks tyrimas atliktas) tyrimą, pacientai klausiami apie alergiją jodui. Jei anksčiau nėra buvę jokių alerginių reakcijų į jodo preparatus, kontrastinė medžiaga leidžiama be kontrolinių mėginių. Jei sužinoma, kad pacientas jautrus (buvusios tikros alerginės reakcijos į jodą ar kontrastinę medžiagą) - tyrimas su kontrastu neatliekamas, renkamasi kitus ištyrimo metodus. Kontrasto mėginiai atliekami tik tuo atveju, jei yra įtarimų dėl galimos alergijos, o tyrimą atlikti būtina. Realiai tai daroma retai, nes stiprios alerginės reakcijos yra santykinai retos.
Klausėjai būtina vengti kontakto su jodo preparatais (taip pat ir tepalais), o medicinos personalą įspėti prieš bet kokias procedūras ar operacijas, kad yra buvusi stipri alerginė reakcija.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.