Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Algimantas Čekuolis metų neskaičiuoja

vlmedicina.lt | 2013-06-18 17:15:34

Birželio 18-21 dienomis vaistinių tinklas „Camelia“ Vilniuje (prie Baltojo tilto), Klaipėdoje (Atgimimo aikštėje), Kaune (prie Kauno pilies) ir Panevėžyje (Laisvės aikštėje) kviečia į renginius „Aktyvus senjoras“, kurių metu paskaitas skaito ir patarimais apie sveikatą dalinasi ir žurnalistas bei rašytojas Algimantas Čekuolis. Pakalbinome, kaip jis pats rūpinasi savo sveikata, kur ieško patarimų.

Algimantas Čekuolis
Algimantas Čekuolis. Asmeninio archyvo nuotr.

Esate vienas iš aktyvesnių viešai matomų ir atpažįstamų senjorų – kur tos energijos paslaptis?

Kiekvieną dieną planuoju ateitį, savo būsimus žingsnius bent porai metų į priekį. Taip nelieka vietos mirčiai ir mintims apie ją, o visada pilna reikalų. Daug kam sunku patikėti, tarsi tai negalioja mūsų kūnui, širdžiai, tačiau psichologija labai svarbus dalykas ir savęs nuteikimas kuria stebuklus. Ir atvirkščiai, tie, kurie jau sulaukę 60-70 metų nebeturi planų, patys sau kiša koją.

Kalbant apie paprastas sveikatos tausojimo priemones, visada darau nors ir trumpą rytinę mankštą, kiekvieną dieną prausiuosi po šaltu ar kontrastiniu dušu. Stengiuosi mažiau valgyti – skaičiuojama, kad kiekvienas iš mūsų valgome iki 5-6 kartų daugiau maisto nei iš tiesų reikalinga mūsų kūnui.

Ar sveikatai skiriate daug dėmesio? Ar tausoti sveikatą įmanoma išmokti?

Dabar, kai jau perkopiau 80-imties metų ribą, sveikatai iš tiesų skiriu nemažai dėmesio. Pavyzdžiui, kiekvieną dieną bent valandą vaikštau, tai stiprina raumenis. Rūpinimasis sveikata tikrai nėra įgimtas – galiu prisiminti ir palyginti save su savo tėvais, jaunesniais broliais. Reikia domėtis, saugoti ir rūpintis savo sveikata, skaityti vertingą literatūrą.

Kokių sveikatos patarimų dažniausiai ieškote pats?

Dažniausiai ir daugiausiai bandau įsiklausyti į savo organizmą. Pavyzdžiui, labai dažnai bandau pasiklausyti savo skrandžio – ko iš tiesų noriu, kas mano daro patenkintu? Dabar, vasarą, net ir nepilna šaltibarščių lėkštė su sočiu kefyru dažnai būna pakankamas valgis. Suvalgau, o skrandis jau dėkoja, kalba, kad jau užteks.

Žinoma, daug skaitau knygų, taip pat ir internete. Galima rasti daug vertingų patarimų, tačiau rinktis reikia atsargiai, įvertinti mūsų klimatą, įpročius. Pavyzdžiui, esu radęs vertingų ajurvedos sveikatos patarimų, tačiau visada įvertinu, jog tai rašė žmonės šalyje, kur visada daug saulės, didelis vegetariškų valgių pasirinkimas. Skaitau užsienio kalbomis – lenkų, anglų kalbomis. Dažnai vartau „The New York Times“ skiltį „Well“, kuri kaip tik ir skirta panašiems klausimams.

Kaip jau minėjau, svarbiausia yra įsiklausyti į savo kūną. Ir jeigu mėgstu mėsą, tai ją ir valgau. Tačiau be priedų, ne kiekvieną ir ne kiaurą dieną.

Ar sutiktumėte, jog Lietuvoje senjorai dažniau liūdi nei džiaugiasi? Jeigu būtų įmanoma pamatuoti, ar būtų gyvenimo tarpsnių, kai gyvenote smagiau nei dabar?

Turiu pripažinti, kad tą šiek tiek lemia dominuojantis melancholiškas lietuvių charakteris. Daroma lyginimo klaida. Mes, senjorai, dažnai lyginame savo kasdienybę su įsivaizduojama siekiamybe, kurios norėtumėme. Tarsi tą vaizdinį mums būtų kažkas žadėjęs.

Tuo metu tikrovėje negalime lyginti pagarbaus amžiaus ir jaunystės, kai ir bangos buvo didesnės, ir maistas skanesnis. Verčiau kritiškai prisiminti, kiek laiko praleisdavome eilėse prie paprasčiausio mėsos gabalo, paprastų kojinių poros ar kailinukų vaikams. Ir tada eilinė 2013-ųjų birželio diena tampa žymiai šviesesnė.

Dėkoju už pokalbį.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų