Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Antibiotikai pašalinus šlapimo takų kateterį

vlmedicina.lt | 2013-07-01 00:01:56

Šlapimo takų kateterizavimas yra kasdienybė gydant sunkiai sergančius pacientus.

Marius Jasėnas
Marius Jasėnas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Gydymas sumažina infekcijos riziką 5,8 proc.

Metaanalizėje analizuotas antibiotikų profilaktikos būtinumas pašalinant šlapimo takų kateterį. Tyrimuose dalyvavusiems sunkiai sergantiems ir slaugomiems ligoniams pašalinus šlapimo takų kateterį profilaktiškai skirti antibiotikai. Visiems ligoniams kateteris buvo laikomas neilgą laiką, trumpiau nei 14 dienų. Kiekvienoje studijoje naudoti skirtingi antibiotikai, jie skirti nevienodą laiką ir skirtingomis dozėmis.

Analizė parodė, kad gydymas antibiotikais sumažina šlapimo takų infekcijos riziką 5,8 proc. Šis rizikos sumažėjimas reiškia, kad norint išvengti vieno infekcijos atvejo reikia antibiotikus skirti 17 pacientų.

Turi būti griežtai reglamentuota

„Metaanalizė tik patvirtina faktą, kad antibiotikų skyrimas turi būti griežtai reglamentuotas ir tik įrodžius infekcijos šaltinį. Jokio rutininio ar profilaktinio gydymo negali būti‟, - „Vakarų Lietuvos medicinai‟ tyrimo išvadas pakomentavo gydytojas urologas Marius Jasėnas.

Jis perspėjo, kad nerekomenduojama sisteminė antibiotikų terapija nei trumpalaikio, nei ilgalaikio kateterizavimo atvejais, nes gali išsivystyti antibiotikų rezistentiškumas. Galima antibiotikų profilaktika tik keičiant kateterį pacientams, kuriems jau kartojosi po šios procedūros šlapimo takų infekcijos (vyrams padidėja epididimito išsivystymo klinika). Kitais atvejais gydymas galimas tik esant šlapimo takų infekcijos požymiams ir patvirtinus pagal pasėlio rezultatus.

Visais atvejais rekomenduojama taikyti intermituojančią kateterizaciją, laikytis higienos reikalavimų; kateterizuotiems pacientams skirti pakankamą skysčių kiekį, vartoti spanguoles ar jų ekstraktą šlapimo takų infekcijos profilaktikai.

Šlapimo takų infekcija, - informavo jis, - yra dažniausia hospitalinių infekcijų priežastis, 40 proc. kurių sukelia  šlapimo pūslės kateterizavimas. Dažnis didėja su kateterio laikymo trukme, sumažėja atlikus trokarinę (suprapubinę) epicistostomą.

Kateterizacijos indikacijos

Indikacijos šlapimo pūslės kateterizavimui, - informavo gydytojas urologas M. Jasėnas, - yra ūmus ar lėtinis šlapimo susilaikymas; šlapimo susilaikymas, sąlygotas neurologinės patologijos; šlapimo kiekio matavimas sunkiems ligoniams; kateterizavimas atliekamas ir po urologinių (pvz., uretros striktūros) bei sudėtingų chirurginių operacijų (atvirų dubens intervencijų) ir kt.

Kontraindikacijos kateterizavimui - ūmus prostatitas ir įtariama šlaplės trauma.

Trumpalaikės kateterizacijos indikacijos - chirurginės operacijos ir pooperacinis diurezės sekimas; ūmių ligų atvejai; ūminio ar lėtinio šlapimo susilaikymo atvejai; vaistų suleidimas tiesiogiai į pūslę.

Ilgalaikės kateterizacijos indikacijos - šlapimo pūsles kaklelio obstrukcija; šlapimo susilaikymas, sąlygotas neurologinės patologijos (kai intermituojanti kateterizacija nėra galima); paralyžuotiems, nesąmoningiems ligoniams.

vlmedicina.lt

Šaltinis

BMJ 2013 Jun 11;[EPub Ahead of Print], J Marschall, CR Carpenter, S Fowler, BW Trautner

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų