Šlapimo takų kateterizavimas yra kasdienybė gydant sunkiai sergančius pacientus.
Gydymas sumažina infekcijos riziką 5,8 proc.
Metaanalizėje analizuotas antibiotikų profilaktikos būtinumas pašalinant šlapimo takų kateterį. Tyrimuose dalyvavusiems sunkiai sergantiems ir slaugomiems ligoniams pašalinus šlapimo takų kateterį profilaktiškai skirti antibiotikai. Visiems ligoniams kateteris buvo laikomas neilgą laiką, trumpiau nei 14 dienų. Kiekvienoje studijoje naudoti skirtingi antibiotikai, jie skirti nevienodą laiką ir skirtingomis dozėmis.
Analizė parodė, kad gydymas antibiotikais sumažina šlapimo takų infekcijos riziką 5,8 proc. Šis rizikos sumažėjimas reiškia, kad norint išvengti vieno infekcijos atvejo reikia antibiotikus skirti 17 pacientų.
Turi būti griežtai reglamentuota
„Metaanalizė tik patvirtina faktą, kad antibiotikų skyrimas turi būti griežtai reglamentuotas ir tik įrodžius infekcijos šaltinį. Jokio rutininio ar profilaktinio gydymo negali būti‟, - „Vakarų Lietuvos medicinai‟ tyrimo išvadas pakomentavo gydytojas urologas Marius Jasėnas.
Jis perspėjo, kad nerekomenduojama sisteminė antibiotikų terapija nei trumpalaikio, nei ilgalaikio kateterizavimo atvejais, nes gali išsivystyti antibiotikų rezistentiškumas. Galima antibiotikų profilaktika tik keičiant kateterį pacientams, kuriems jau kartojosi po šios procedūros šlapimo takų infekcijos (vyrams padidėja epididimito išsivystymo klinika). Kitais atvejais gydymas galimas tik esant šlapimo takų infekcijos požymiams ir patvirtinus pagal pasėlio rezultatus.
Visais atvejais rekomenduojama taikyti intermituojančią kateterizaciją, laikytis higienos reikalavimų; kateterizuotiems pacientams skirti pakankamą skysčių kiekį, vartoti spanguoles ar jų ekstraktą šlapimo takų infekcijos profilaktikai.
Šlapimo takų infekcija, - informavo jis, - yra dažniausia hospitalinių infekcijų priežastis, 40 proc. kurių sukelia šlapimo pūslės kateterizavimas. Dažnis didėja su kateterio laikymo trukme, sumažėja atlikus trokarinę (suprapubinę) epicistostomą.
Kateterizacijos indikacijos
Indikacijos šlapimo pūslės kateterizavimui, - informavo gydytojas urologas M. Jasėnas, - yra ūmus ar lėtinis šlapimo susilaikymas; šlapimo susilaikymas, sąlygotas neurologinės patologijos; šlapimo kiekio matavimas sunkiems ligoniams; kateterizavimas atliekamas ir po urologinių (pvz., uretros striktūros) bei sudėtingų chirurginių operacijų (atvirų dubens intervencijų) ir kt.
Kontraindikacijos kateterizavimui - ūmus prostatitas ir įtariama šlaplės trauma.
Trumpalaikės kateterizacijos indikacijos - chirurginės operacijos ir pooperacinis diurezės sekimas; ūmių ligų atvejai; ūminio ar lėtinio šlapimo susilaikymo atvejai; vaistų suleidimas tiesiogiai į pūslę.
Ilgalaikės kateterizacijos indikacijos - šlapimo pūsles kaklelio obstrukcija; šlapimo susilaikymas, sąlygotas neurologinės patologijos (kai intermituojanti kateterizacija nėra galima); paralyžuotiems, nesąmoningiems ligoniams.
vlmedicina.lt
Šaltinis
BMJ 2013 Jun 11;[EPub Ahead of Print], J Marschall, CR Carpenter, S Fowler, BW Trautner