Klausimas. Kalbant apie depresiją nuolat pabrėžiama, kad antidepresantai reikalingi serotonino gamybai. Bet vis tenka girdėti apie labai išgirtą naują antidepresantą agomelatiną (Valdoxan). Ar jis taip pat padeda serotonino gamybai, kuo skiriasi nuo kitų antidepresantų? Ar šis vaistas padeda nuotaiką, nemigą, nerimą sureguliuoti? Sima, 31 m.
Atsako Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas, gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis
Agomelatinas yra cheminė medžiaga, kuri stimuliuoja melatonino, atsakingo už nakties miegą, gamybą smegenyse. Tai gana naujas antidepresantas, Lietuvoje naudojamas apie 5-6 metus. Jis efektyvus tais atvejais, kai depresiją lydi miego sutrikimas. Gamintojas tvirtina, kad šis antidepresantas nesukelia tiek pašalinių poveikių kaip kiti; gerina nuotaiką, nedaro įtakos svorio augimui, grąžina gyvenimo džiaugsmą. Kai kurie mano pacientai sako, jog kai gydėsi kitais antidepresantais, buvo gerai, bet rytais kažko trūkdavo, o pradėjus agomelatiną tie pojūčiai išnyko. Žinoma, poveikis yra labai individualus.
Klausėja klaidingai teigia, kad antidepresantai skatina serotonino gamybą. Atvirkščiai, jie ją slopina. Viena iš depresijos teorijų skelbia, kad per didelis serotonino kiekis prisideda prie depresijos atsiradimo. Vadinamieji SSRI (selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai) antidepresantai yra serotonino gamybos inhibitoriai. Agomelatoninas irgi slopina serotonino gamybą, bet kartu aktyvuoja melatonino gamybą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.