Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Anykščių sveikuoliai svajoja apie bėgimą į Laimės žiburį

Daiva Ausėnaitė | 2015-09-12 00:01:59

Sveikuoliška Anykščių iniciatyva gimė dėka kelių entuziastų, nuvykusių į Dainiaus Kepenio sveikuolių mokyklą. Maudymasis jūroje įkvėpė anykštėnus maudytis kasdien, vėliau rinktis pasikalbėti, galiausiai pradėti rengti įvairūs projektai. Anykščių sveikuolių klubas „Anykščių vaivorykštė“ darbuojasi įvairiomis kryptimis. Dabar daug dėmesio skiriama vidinei sveikatai, susitikimams su lektoriais ir nebijoma ambicingai svajoti – apie sveikuoliškiausio miesto vardą bei atgaivinti bėgimą į Laimės žiburį.

Anykščių sveikuoliai
Anykščių sveikuolių archyvo nuotr.

Konjakas arba maudynės šaltam vandeny

Klubo pirmininkė Milda Šerelienė į sveikuolių klubo veiklą įsiliejo prieš daugiau nei 16 metų. „Atėjau į klubą, nes buvo problemų dėl sveikatos, man skaudėjo galvą, gydytoja davė patarimą – turi keisti gyvenimo būdą: gerti konjaką kas rytą arba pradėti bėgioti, maudytis šaltam vandenyje. Žodžiu, stiprinti kraujagysles. Man konjako variantas nepatiko“, - šypsosi Milda.

Visuomenės sveikatos centre dirbanti moteris sako, jog jeigu nori gyventi sveikai, turi tai daryti kasdien.

„Negalima vieną kartą nusimaudyti vasario mėnesį ir vadintis sveikuoliu. Maudaisi, mankštiniesi, eini į įvairius užsiėmimus – tai yra sveikuoliškas gyvenimo kelias. Po mažą žingsnelį eidamas sveikatos keliu girdi sveikatą atgavusių žmonių istorijas, klausaisi lektorių, keiti mitybą, stiprini kūną. Kodėl negalima būti sveikuoliu vienišium? Žmogus iš prigimties yra tinginys, vienam praeina noras, priblėsta entuziazmas. Kai žinai, kad tavęs kas nors laukia, tada eini, taip atsiranda sveikas įprotis ir neretai gražios, stiprios bičiulystės“, - sako Anykščių sveikuolių klubo pirmininkė.

Veikla ir transformacija

M. Šerelienė įsitikinusi, kad sveika gyvensena anksčiau ar vėliau iš fizinės plotmės turi pereiti į psichologinę. Tad klubas turi dvi kryptis: fizinės (maudynės, pasivaikščiojimai) ir dvasinės (meditacija, arbatos gėrimo ceremonijos, paskaitos, susitikimai) sveikatos. Kas antrą trečiadienį vyksta meditacijos miestelio koplyčioje ar gamtoje.

„Bandėm įvairias mankštas, mankštinimosi būdus. Turiu pasakyti, kad išsimaudęs jautiesi visai kitaip, maudynės yra tarsi pamatas. Mes rengiame seminarus, savaitgalines sulčių stovyklas, buvo savaitė su alpinistu Vladu Vitkausku, bus ekadašio diena (skirta badui), bus tylos stovykla su iškrovos diena. Paskaitos ir užsiėmimai vyksta visai visuomenei, kas kartą yra surenkama nuo 30 iki 40 žmonių. Daug krypčių, daug veiklos ir daug nuoširdžių paieškų – savęs, harmonijos, sveikatos. Gyvename arti gamtos, puoselėjam ryšius su ja: darome perėjimus, kurie susiję su keturiais virsmais, vykstančiais gamtoje. Mes pažymime tas dienas, nes žmogaus virsmas susijęs su gamtos ciklais, mes iš gamtos, jos ritmą pajausti gali tomis dienomis. Mūsų klubo narys Ramūnas Daugelavičius, arbatos magas, stabdo laiką prie arbatos puodelio. Jungiame vidinio talento žmones, kurie save realizuoja, yra radę savo kelią. Sveikata yra tada, kai žmogus savo kelyje“, - sako sveikuolė.

Sveiki ieškojimai

Kita klubo narė Kristina Kiaušaitė ir jos dukra Faustina, pasak pirmininkės, yra jaunoji karta.

„Mama turėjo sveikatos problemų, ji buvo viena pirmųjų anykštėnų, kuri tada važiavo į sveikatos mokyklą Palangoje. Ta sveikuoliška banga, tas ledlaužis ir buvo Dainius Kepenis, jis padarė didelį darbą. Aš tada buvau paauglė, mane iš karto užkabino, man labai tiko šaltas vanduo. Dabar mano maudynių stažas siekia apie 20 metų. Kenčiau nuo siaubingų šalčio alergijų, o su maudynėmis atsirado kitoks šalčio priėmimas. Maudynės šaltam vandenyje kuriam laikui suteikia dvasinę ramybę. Dabar tokie gražūs rytai, esu ryto žmogus. Keliuosi po penkių, kad pusę šešių išbėgčiau. Myliu rytą, jo ramybę ir tekančią saulę. Miestas dar miega, o tu pabundi kartu su gamta. Maudynės reikalingos dvasios laisvei, tai vienas iš kelio į save aspektų“, - sako Kristina.

Pasak anykštėnės, sveika gyvensena - tai ne tik sveika mityba, fizinis aktyvumas, grūdinimasis, pirmiausia tai santykis su savimi, savo vidiniu pasauliu.

„Aš tikrai dėkinga gyvenimui, kad man leido prisiliesti prie platesnio savęs ir aplinkos suvokimo, nes tai yra tikras kelias. Čia nėra taip, kad išgeri vaistukų ir viskas gerai. Sveika gyvensena – tai nuolatinis gilinimasis į save, tam reikia jėgų, motyvacijos. Dukra Faustina dalyvavo pirmoje savo gyvenime meditacijoje dar būdama mano pilve. Ji visur su manim, jai viskas natūralu. Galbūt Faustina yra ta karta, kuri sveikai gyvens ne ligų skatinama, o dėl natūralaus poreikio, kurį išugdė sveikuolišku keliu ėję artimieji. Tai nauji vaikai“, - kalbėjo Kristina.

Būti sveikuoliu provincijoje

Abi pašnekovės vieningai sutaria, kad sveikuoliai – tai žmonės, norintys kitokios gyvenimo kokybės, geros savijautos, harmonijos su savimi.

„Kai man gera su savimi, galiu susitarti su kitais. Mažai pas mus susitikimo su savimi per jausmus. Klube mums labai svarbūs klausimai, kaip tu jautiesi, ką šiuo metu išgyveni“, - kalbėjo Kristina.

Išties keista tą girdėti, juk mažam mieste, atrodo, visi sveikinasi, niekur neskuba, argi provincijoje jaučiamas bendravimo šaltumas?

„Miesteliuose daugiau šabloniškumo, konservatyvizmo, kompleksuotumo – tai kuria uždarumą, pristabdo atvirumą. Tas greitas gyvenimo tempas priklauso nuo žmogaus požiūrio, jo pilna ir pas mus. Sveikuoliai todėl ir mokosi susitikti su savimi, nes gali sau pasakyti stop, užduoti sau nelengvus klausimus, įvertinti jausmus. Mes rūpinamės ne tik tvirtu kūnu, ištverme, maisto kokybe ar jo kiekiais, plečiam sveikuoliškumo ribas ir ieškom giliau“, - kalbėjo Kristina.

Be fanatizmo ir su šiek tiek askezės

Pasak pašnekovės, anksčiau sveikuolių judėjimai turėjo nemažai konservatyvizmo, buvo tam tikros taisyklės, o gamta juk neturi taisyklių.

„Negali būti taisyklių ten, kur jos neiškaltos akmenyje. Tiek diskutuojama mitybos klausimais, asketiški veganai jau konfliktuoja su vegetarais, mėsą valgantieji nėra smerkiami sveikuolių, nors buvo laikai, kai sveikuolis, pasakęs, kad jis valgo mėsą, tapdavo balta varna. Dabar to vis labiau atsisakoma“, - sakė Kristina.

Klubo pirmininkė Milda pridūrė, jog sveikuoliams visgi pravartu kartais pabūti šiek tiek asketiškais.

„Šiuolaikinė visuomenė visko turi per daug: pramogų, maisto, daiktų. Kartais reikia nuo viso to susilaikyti, dienai, savaitgaliui, savaitei. Dėl to tik būtume sveikesni“, - įsitikinusi moteris.

Į pavasarį ir rudenį vykstančius anykštėnų žygius į Inkūnus (ten šaltinis ir bažnytėlė vidury miškų) bei kitas Anykštijos vietas suvažiuoja aplinkinių miestų sveikuoliai. Pasak klubo pirmininkės, prieš gerus 10 metų Anykščiai sukvietė visus Lietuvos sveikuolius bėgti į Laimės žiburį.

„Tas bėgimas buvo įspūdingas, didžiulis bendraminčių susibūrimas. Norime tą bėgimą pakartoti, o dar smagiau būtų paskelbti Anykščius sveikatos sostine, kad gyvenantys ir atvykę jaustų, jog gamta, miesto dvasia padeda būti sveikiems“, - kalbėjo M. Šerelienė.

„Anykščiai turi ypatingą aurą. Juk šis miestas turėjo A. Baranauską, „Anykščių šilelyje“ jis kažką užkodavo, prisilietė prie lietuvio sielos. Ši žemė atveria, pažadina žmonėse gebėjimus. Anykščių dvasia mums kas kartą duoda vis ko nors naujo“, - kalbėjo K. Kiaušaitė.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų