Klausimas. Kokios yra apendicito priežastys, kokia profilaktika? Ar tikrai, kaip daug kas sako, negalima valgyti saulėgrąžų su lukštais ar daug traškučių, vynuogių su kauliukais - ar tai turi įtakos apendicitui? Kodėl vieni apendicitu serga, kiti – ne? Saulė, 18 m.
Atsako gydytojas pilvo chirurgas koloproktologas Albinas Tamošiūnas
Tikslios apendicito - kirmėlinės ataugos uždegimo - priežastys nėra žinomos, taigi ir profilaktikos nėra. Tiesa, yra aprašyta atvejų, kai kirmėlinėje ataugoje buvo rastas koks nors svetimkūnis, tačiau taip būna itin retai. Klausimo dalis apie lukštus ir traškučius mane tikrai pralinksmino. Šiaip tai daug traškučių ar visokių šiukšlių valgyti tikrai negalima, tačiau su apendicitu tai neturi nieko bendro.
Apendicitu dažniausiai serga jauni žmonės, tačiau pasitaiko ir senjorams. Įprastai ligos eiga ūmi, klinika išryškėja per 1-3 paras. Rečiau, jei organizmas sugeba labai gerai atriboti infekcijos židinį, skausmai būna ne tokie intensyvūs, žmonės po 1-2 savaičių atvyksta su pūliniu ar infiltratu.
Apendicito diagnostika remiasi klinika bei kraujo tyrimais, ultragarso tyrimas padeda patikslinti kitas galimas ligas (inkstų, ginekologines), kartais galima pamatyti ir pačią kirmėlinę ataugą. Kompiuterinė tomografija ūminiam apendicitui Lietuvoje paprastai neatliekama. Gydymas operacinis, atliekamos laparoskopinės arba atviros operacijos (priklausomai nuo ligoninės ir chirurgo galimybių). Specifiniais atvejais apsiribojama pūlinio drenavimu ir/arba antibiotikais.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.