Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Apie karpų diagnozavimą ir gydymą: negalima į tai žiūrėti pro pirštus

Šaltinis: vlmedicina | 2024-05-31 11:46:52

Kai kalbame apie karpas, daugelis galvoja apie nekenksmingus odos darinius, kurių dažniausiai pastebime ant vaikų kūno. Tačiau gydytojai perspėja, kad šie odos dariniai gali būti daug rimtesni, ypač jei yra linkę greitai augti. Būna ir tokių atvejų, kai po kelerių metų bandymų patiems išsigydyti karpas paaiškėja, kad tai ne karpa, o odos navikas. Gydytojas chirurgas Aleksandras Mordas pranešime žiniasklaidai pasakoja apie karpų diagnozavimo ir gydymo svarbą.

Gydytojas chirurgas Aleksandras Mordas
Gydytojas chirurgas Aleksandras Mordas / Asmeninio archyvo nuotr.

Ne tokios jau nekaltos, kaip atrodo

Karpos – tai virusiniai odos dariniai, kuriuos sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Nors jos dažniausiai pasireiškia vaikams ir paaugliams, suaugusiesiems, ypač vyresniems, šie odos dariniai gali kelti daugiau rūpesčių.

„Vaikai dažniausiai susiduria su paprastomis karpomis ant rankų ir kojų, kurios dažnai išnyksta savaime arba jas lengva gydyti vietiniais vaistais", – sako Lazerinės dermatologijos centro gydytojas chirurgas Aleksandras Mordas.

Tačiau kai karpos atsiranda vyresnio amžiaus žmonėms, jos gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos problemas. Vyresniems pacientams dažnai reikia atidžiau stebėti ir diagnozuoti, nes karpos gali būti supainiotos su piktybiniais odos navikais. Tai gana reti atvejai, bet jų būna.

Pasak gydytojo, žmonės dažnai nepakankamai rimtai žiūri į karpas ir kartais jas ignoruoja. Tai gali lemti rimtesnes problemas, nes nediagnozuotos ir negydytos karpos gali plisti ir sukelti diskomfortą ar net skausmą. Be to, kai kurios karpos, ypač tos, kurios atsiranda neįprastose vietose ar sparčiai auga, gali būti navikai, reikalaujantys skubaus medicininio įsikišimo.

Daugiausia rūpesčių dėl vienos rūšies karpų

Anot gydytojo A. Mordo, daugiau nei pusei žmonių karpas pavyksta išsigydyti patiems, tačiau yra tokių, kurie į medikus kreipiasi tik po kelerių metų kovos, išbandę ir visą vaistinės asortimentą, ir visas liaudiškas priemones.

„Esu matęs įsisenėjusias karpas, kurias skaičiavome dešimtimis. Pamačius tokį vaizdą, reikia pasukti galvą, nuo ko pradėti gydymą. Vieniems karpos išsisėja, o kiti ir 10 metų vaikšto su dviem karpomis, ir jos neplinta. Niekas negali atsakyti, nuo ko tai priklauso, bet dažniausiai tai susiję su imunitetu", – pastebi chirurgas.

Jo teigimu, daugiau dėmesio reikėtų atkreipti į greitai augančias karpas, nes uždelsus jos gali tapti labai skausmingos.

„Jei karpa yra linkusi greitai didėti, ji paprastai auga gilyn. Jei tokią greitai didėjančią karpą žmogus turi ant kojos, jam greitai pasidaro skausminga vaikščioti. Dažniausiai vaikams pasireiškia greičiau augančios karpos ir paprastai tokiais atvejais vaistais nebėra prasmės gydyti, nes karpa auga greičiau, nei vaistai duoda poveikį", – sako A. Mordas.

Diagnostika ir gydymas: ką reikia žinoti?

Svarbiausia karpų diagnozavimo dalis yra kruopšti apžiūra ir tinkami tyrimai. „Diagnozuodami karpas, pirmiausia atkreipiame dėmesį į jų išvaizdą, dydį, spalvą ir lokalizaciją. Karpos paprastai diagnozuojamos dermatoskopu", – aiškina gydytojas A. Mordas.

Jeigu kyla abejonių dėl diagnozės, gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip biopsija – paimamas odos gabalėlis mikroskopiniam tyrimui. „Biopsija yra ypač svarbi, jei darinys yra netipiškas ar greitai auga. Taip galima nustatyti, ar tai nėra piktybinis auglys", – priduria gydytojas.

Kai diagnozė patvirtinta, galima rinktis iš keleto gydymo metodų. Jų yra ne vienas: salicilo rūgšties tepalas, kriochirurgija – karpų užšaldymas skystu azotu, lazerinė terapija, elektrokauterizacija – karpos pašalinimas elektra, kuri taip pat naikina virusą, arba chirurginis pašalinimas – taikomas, kai karpos yra didelės arba kai kiti būdai nepadeda. Visi gydymo būdai, anot gydytojo A. Mordo, turi savų pliusų ir minusų.

„Su pacientais aptariame individualią situaciją ir kaip greitai jis tikisi pasiekti rezultato. Visuomet siūlau įvertinti, ar pacientas turi laiko ir kantrybės tepti vaistais karpas tris kartus per dieną, ar geriau iškart rinktis kitą alternatyvą, pavyzdžiui, šaldymą su specialiais aplikatoriais, kuriuos reikia naudoti tik kartą per dvi savaites. Tie, kas nori greičiausio rezultato, renkasi lazerinę procedūrą. Šis būdas leidžia tiksliausiai pašalinti karpą, tačiau po jos lieka atvira žaizda, kuri šlapiuoja ir ją reikia kruopščiai prižiūrėti. Tad toks būdas netinka tiems, kas artimiausiu metu planuoja žygį gamtoje", – gydymo būdų pliusus ir minusus vardija Lazerinės dermatologijos centro chirurgas gydytojas A. Mordas.

Anot jo, jei karpa nėra greitai auganti, ją tikrai galima bandyti gydyti ir namie, su vaistininko rekomenduojamomis priemonėmis.

„Reikia būtinai įsiminti, kas jei karpa greitai auga ar jos niekaip nepavyksta išsigydyti pačiam, reikėtų pasirodyti gydytojui. Taip bus išvengta ir diskomforto, ir neliks nerimo, kuris taip pat blogina gyvenimo kokybę", – pabrėžė gydytojas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų