Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Apie kaulų čiulpų donorystę. Kaip tapti superherojumi?

vlmedicina.lt | 2015-12-07 16:20:03

Dauguma žmonių mano, jog tapti herojumi gali tik filmuose vaizduojami, išgalvoti personažai, tokie kaip Betmenas, Haris Poteris ar Supermenas. Tačiau tai tik mitas, kadangi tapti tikru superherojumi gali jokių režisierių ar rašytojų suteiktų stebuklingų galių neturintis žmogus.

Kraujas
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

5 žingsniai, kaip tapti superherojumi:

1. Registracija, kurios metu paimamas kraujo mėginėlis iš venos tyrimams (apie 10 ml) ir užpildoma anketa apie sveikatą bei sutikimo forma būti įregistruotam į kaulų čiulpų donorų registrą.

2. Anoniminiai duomenys įrašomi į Lietuvos ir Pasaulio negiminingų donorų registrus – taip tampama potencialiu kaulų čiulpų donoru.

3. Sveikatos patikra. Paaiškėjus, jog registre esantis donoras pagal imunologinius žymenis tinka pacientui, nuodugniai ir išsamiai ištiriama donoro sveikata ir suderinamas donavimo laikas.

4. Donavimas. Kaulų čiulpų paėmimo procedūra atliekama VUL Santariškių klinikose. Donoras gali pasirinkti – donuoti kraujodaros kamienines ląsteles iš kraujo ar iš pačių kaulų čiulpų.

Donuojant iš kraujo, kamieninės ląstelės yra renkamos iš donorų rankų venų, naudojant specialų aparatą ir šis būdas vadinamas afereze. Procedūra trunka apie 4–5 valandas, o surinktas kiekis būna nedidelis, tik apie 100–300 ml. Donoras tą pačią dieną gali vykti namo, o paimtas ląstelių kiekis atsistato per kelias savaites.

Donuojant iš kaulų čiulpų, kamieninės ląstelės renkamos iš dubens kaulų operacinėje bendros nejautros metu. Paimama apie 700–1300 ml kaulų čiulpų su kamieninėmis ląstelėmis, o donoras paėmimo metu miega, tad nieko nejaučia. Po procedūros galima jausti bendrą silpnumą, gali pamausti dubens kaulus, bet šie nemalonumai yra laikini ir per keletą dienų praeina, o paimtas ląstelių skaičius atsistato per kelias savaites.

5. Surinkti kaulų čiulpai per 72 valandas privalo būti sulašinti pacientui. Jo laukia varginantis ir ilgas gydymas, tačiau tai vienintelis būdas įveikti kitaip nepagydomą kraujo vėžį, todėl net ir sunkiausią minutę, šis žmogus, jo šeima bei draugai bus be galo dėkingi donorui, suteikusiam galimybę gyventi.

Ar galiu būti superherojumi?

Negiminingais kaulų čiulpų donorais gali būti visi sveiki, geranoriški ir atsakingi asmenys. Kadangi užsiregistravusio donoro gali prireikti tik po kelių ar keliolikos metų, į registrą įtraukiami asmenys nuo 18 iki 35 metų, o esant registere, donuoti kaulų čiulpus galima iki 55 metų amžiaus.

Kaulų čiulpų donorais negali būti žmonės, sergantys lėtinėmis plaučių, širdies, inkstų, kepenų ligomis su funkcijos nepakankamumu, piktybinėmis ligomis (vėžiu), sifiliu, ŽIV, hepatito B arba C virusu.

Daugiau informacijos bukgeras.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų