Klausimas. Aktyvintas dalinis tromboplastino laikas (ADTL, APTT)=57,7 (norma 28-40). Ar tai rodo rimtus kraujo sutrikimus? Ir ar šis APTT normos padidėjimas gali būti dėl antifosfolipidinio sindromo? Jurgita, 31 m.
Atsako gydytojas vidaus ligų gydytojas, onkologas-hematologas Jonas Korsakas
Pailgėjęs aktyvintas dalinis tromboplastino laikas gali sąlygoti kraujo krešėjimo sutrikimą, iš kurių vienas gali būti ir antifosfolipidinis sindromas. Kita vertus, šį skaičių reikia vertinti atsargiai. Praktikoje dažniausiai prailgėjęs ADTL yra laboratorijos klaida - dėl kraujo paėmimo ypatumų, transportavimo, ilgo laiko iki tyrimo ir daugelio kitų priežasčių. Dėl to šį rodiklį visada reikia keletą kartų kontroliuoti ir patvirtinti, kad jo padidėjimas iš tiesų egzistuoja. Jei testas patikimas, jo priežastis gali būti ir kai kurių vaistų vartojimas (heparino ir jo grupės preparatų). Kita nereta liga yra Wilebrand sindromas, susijęs su tam tikro krešėjimo faktoriaus kiekybiniais arba kokybiniais pakitimais. Antifosfolipidinis sindromas, kaip ir kiti minėti sutrikimai, nediagnozuojami vien pagal ADTL pailgėjimą, kiekviena šių ligų turi tam tikrus diagnostinius kriterijus. Šiuo atveju laboratorinį rodiklį reiktų nustatyti pakartotinai. Jei pailgėjimas išliks, siūlau kreiptis į gydytoją hematologą.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.