„Natūralią mediciną nori visai nužudyti!“ – taip Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo numatyta teisę užsiimti alternatyviąja medicina suteikti tik gydytojams ir biomedicinos specialistams, vertina vienas iš šį savaitgalį Klaipėdoje vykusios parodos „Sveikata 2016“ parodos dalyvių. Ką apie tai mano kiti sveikatos srities specialistai, dalyvavę parodoje?
Siekia sunaikinti?
Paprašytas pakomentuoti ketinimus alternatyviąją mediciną atiduoti į gydytojų rankas, natūropatas Rimantas Petravičius atsakė klausimu: „Tuomet kas tada apskritai yra natūrali medicina? Jie nori turėti monopoliją! O kiek yra žinančių ir suprantančių, kas yra dėlė, kaip gydoma žolelėmis ir pan.? Natūralią mediciną nori visai nužudyti!”
Žinoma, pabrėžia pašnekovas, ir natūropatų gali būti „visokio plauko“ – kaip ir bet kokioje srityje. „Pasitaiko ir tokių, kurie žada stebuklus, bet tam turi būti tokios veiklos kontrolė, nes svarbiausias tikslas – padėti žmogui. Tačiau ne bet kokiomis priemonėmis! Juk kiek pasitaiko atvejų, kai vaistas nuo vėžio, pasirodo, ne gydo, o sukelia šį susirgimą. Arba kiek gydytojai „papjauna“ žmonių ant stalo, ir nieko, o jeigu koks žolininkas ką nors gydė ir nugydė – jau skandalas. Tačiau 50 g arbatos negali pakenkti, nebent jos išgertum tonomis. Aišku, pavyzdžiui, gydymo dėlėmis negalima taikyti sergantiems hemofilija, tad alternatyviąją mediciną irgi reikia išmanyti. Tačiau apskritai visos ligos, taip pat – ir pasveikimas, prasideda nuo širdies, sielos, nuo dūšios. O kiek gydytojų tai supranta?“
Nebe gydytojų monopolis
Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Reabilitacijos katedros vedėja Salomėja Burneikaitė šypsosi – esanti vienintelė ne medikė katedroje. „Kai prieš aštuonerius metus profesorė Švedienė manęs paklausė, gal kartais moku dirbti su tekstile, ir pakvietė dirbti, tada man pačiai tai buvo netikėta. Juk esu režisierė, menotyros magistrė, pedagogė, bet tikrai ne medikė. Tačiau dabar taikau dramos terapiją, pristatome ir sodininkystės, poetikos terapijas, - kalba VLMEDICINA.LT pašnekovė. – Ateina laikas ir medikams suvokti, kad jie nebeturi monopolio, žmogus pats renkasi. Yra profesorių, docentų, kurie pripažįsta alternatyviosios medicinos poreikį ir tai, kad nereikia jos atiduoti gydytojams, bet yra ir tokių, kurie tai neigia. O kodėl tam turim trukdyti? Atsakomybė už sveikatą – gydytojo ar kiekvieno žmogaus? Metas žvelgti į sveikatą ir gydymą holistiniu požiūriu“.
Pasaulinė propaganda?
Parodos dalyvis Mindaugas Budėjus, pristatęs vieną iš terapijos rūšių, bet nenorėjęs, kad jo veikla būtų paviešinta, kategoriškos nuomonės apie Vyriausybės projektą neturi: „Vertinant reikia atsižvelgti, apie kokią alternatyviosios medicinos rūšį kalbame. Tačiau visų pirma pati sveikatos priežiūros ir jos specialistų rengimo struktūra yra neteisinga. Profesionalių alternatyvios medicinos specialistų niekas net nerengia, jų nemoko, netestuoja, nepatikrina jų veiklos (iš tiesų Lietuvoje jau yra universitetų, rengiančių tam tikros srities alternatyvios medicinos specialistus, arba planuojančių juos rengti – aut. pastaba). Pagaliau gyvename propagandos pasaulyje, kurį valdo keli žmonės, susikrovę milijonus. Jų rankose žiniasklaida, socialiniai tinklai ir farmacija. O farmacija finansuoja medicininį išsilavinimą, todėl ir yra tokia padėtis, kad gydytojai gydo tik simptomus, o ne priežastis“.
Pagal diagnozę
Lietuvos apiterapeutų asociacijos narė Asta Vaitkevičienė dalijasi mintimis, kad gydytojai turėtų gydyti „rimtas diagnozes“ turinčius pacientus, o lengvai sunegalavusius galėtų konsultuoti alternatyviosios medicinos atstovai.
Tik specialistų sritis
Žolininkės Jadvygos Balvočiūtės technologė Birutė Jonkuvienė portalui sakė esanti įsitikinusi, kad net ir natūralia, alternatyviąja, medicina užsiimti turėtų tik turintys atitinkamą išsilavinimą specialistai: „Nebūtinai gydytojai, bet ir farmacininkai, vaistininkai, baigę biologijos mokslus. Nes vis tiek reikia įsigilinti į šią sritį, pasimokyti“.
Bionergetikai suklaidina
Druskininkų reabilitacijos centro „Upa“ kineziterapeutė Donata Gerbutavičiūtė pritaria tokiam projektui, įsitikinusi, kad tik profesionalai gydytojai turi pakankamai žinių, kad galėtų pagrįsti bet kokio produkto ar terapijos skyrimą konkrečiam žmogui, parinkdami tai, kas geriausia. „Mes irgi sulaukiame pacientų, kurie sako buvę pas, pavyzdžiui, kokį bioenergetiką, kuris nustatęs jam tokią ir tokią diagnozę. Tačiau mūsų specialistai atlieka tyrimus, ir tai nepasitvirtina. Ir mūsų gydytojai visuomet pabrėžia – ne visada reikia gydyti ten, kur skauda“.
Kolegei antrina druskininkietė Karolina Asanovienė: „Gydymas turi prasidėti nuo konsultacijos su gydytoju, o ne pagal kliento pageidavimus, ko jis pats nori. Ne pacientas sprendžia ir renkasi“.
Darbas – pagal specialybę
Medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ Klaipėdos padalinio vadovė, turinti bendrosios praktikos slaugytojos diplomą, Solveiga Aleknienė irgi įsitikinusi – kiekvienas turįs dirbti pagal išsilavinimą: „Nesvarbu, ar kalbame apie gydytoją, ar apie statybininką. Kaip gydytojas neina dirbti į statybas, taip ir gydyti negali bet kas, kas panorėjęs“.
Šiuo metu Lietuvoje priskaičiuojama per 30 alternatyvios, kuri dar vadinama netradicine medicina, rūšių: ajurveda, bioenergetika, akupunktūra, autogeninės treniruotė, manualinė terapija, refleksoterapija, aromaterapija, šunų, žirgų, delfinų, muzikos, dailės terapija, fitoterapija, homeopatija, joga, gydymas rankomis, reiki terapija ir kitos rūšys.