Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Ar bendruomenės akušeris bus šeimos gydytojo komandoje?

LSMU informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-24 10:10:45

Bendruomenės akušeriai galėtų įsitraukti į šeimos gydytojo komandą – tai pažangi medikų siūloma idėja. Tokie specialistai moterims galėtų teikti profesionalią pagalbą nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Vakarų šalyse ši specialybė jungia dūlų, pribuvėjų, akušerių ir gimdymo pagalbininkų veiklas.

Jolantos Jonikienės nuotr.

 

LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė įsitikinusi, kad bendruomenės akušeriai galėtų puikiai įsitraukti į šeimos gydytojo komandą.

„Bendruomenės akušeriai – specialistai galintys profesionaliai padėti moteriai nuo lytinio brendimo pradžios iki menopauzės. Lankytųsi šeimoje, pažintų pacientę ir pastebėtų kada ir kokios pagalbos reikia moteriai, kuri galbūt net nesupranta, kad jai apskritai reikia profesionalo pagalbos. Bendruomenės moterų pažinimas – išskirtinis bendruomenės akušerių veiklos bruožas. Manau, dauguma jau esamų akušerių norėtų jais tapti ir išplėsti savo veiklą. Konsultuoti ir skleisti žinias, šviesti visuomenę apie naujausius šeimos planavimo, nėštumo nustatymo bei stebėjimo, naujagimio priežiūros, žindymo bei kūdikio auginimo metodus, ne tik gydymo įstaigose, bet ir pacienčių namuose“.

LSMU Akušerijos programos ketvirtakursė Rūta Čibirkaitė svajoja savarankiškai padėti moterims ne tik gimdykloje, bet bendrauti su jomis nuo pat lytinio brendimo pradžios, per gimdymą ar menopauzę.

„Reikia įgyti dar daug praktikos, kad ryžčiausi savarankiškai veiklai, bet tai mano svajonė, kurios siekiu. Moterims ir merginoms reikia pagalbos ne tik, kada nauja gyvybė beldžiasi į pasaulį, bet ir tada, kada moteriai trūksta psichologinių, fiziologinių žinių, o galbūt profesionalios pagalbos“, – pabrėžia R. Čibirkaitė.

„Akušeriai turi Dievo ir profesijos dovaną – kalbėti su moterimis jų kalba. Jie moka paprastai paaiškinti, kas vyksta su pacienčių kūnais, arba kodėl tai vyksta, spręsti problemas, o ne tik guosti, geba suprasti ir įsiklausyti į moterų lūkesčius ar padėti į pasaulį ateinančiai naujai gyvybei, išmano alternatyvius nuskausminimo metodus, sukaupę nemažą psichologinę patirtį, sugeba įveikti kritines situacijas gimdyklose“, – apie naujos specialybės svarbą kalbėjo profesorė.

Profesorė Hora Soltani iš Šefildo Halam universiteto (Anglija) sako tikinti, kad Lietuvos akušeriai jau pasirengę permainoms ir laikmečio iššūkiams. „Dažnai save laikantys tik gydytojo ginekologo padėjėjais, akušeriai supranta, kad jie pasirengę prisiimti atsakomybę už gimdyvę“, – teigia prof. H. Soltani. Didžiojoje Britanijoje bendruomenės akušeris, akušeris echoskopuotojas arba akušeris nevaisingumo gydymui dirba tik savo srityje. Bendruomenės akušeriai glaudžiai bendrauja ne tik su moterimis, bet ir su jų artimaisiais, rūpinasi paauglių sveikata. Tai – savarankiški specialistai, prižiūrintys moterį ir tik kritiniais atvejais besikreipiantys į gydytoją ginekologą.

Pažangesnei moterų pagalbai pritaria ne tik moterų sveikatos specialistai, bet ir šeimos gydytojai. Bendruomenės akušeriai šalies moterims suteiktų daugiau vilties ir pasitikėjimo savimi bei padėtų užkirsti kelią krizių atvejams. Tokius specialistus būtų galima ugdyti ir Lietuvoje. LSMU Slaugos fakultetas vykdo bendrą projektinę veiklą su tarptautiniais partneriais iš Šefildo universiteto, dėl šios priežasties prof. Hora Soltani rengia mokymus LSMU MA Akušerijos ir ginekologijos klinikoje. Fakultetas siekia rengti bendruomenės akušerius ir patobulinti arba išplėsti akušerių studijų programą.

„Kad galėtume rengti šios srities specialistus, vien tik norų nepakanka. Bendruomenės akušerių poreikis didžiulis, bet reikia ir politinės valios, kad šią specialybę būtų galima studijuoti Lietuvoje“, – sako klinikos vadovė prof. R. J. Nadišauskienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų