Panašu, kad peroraliai vartojami cinko preparatai suaugusiesiems gali ne tik sumažinti peršalimo simptomų trukmę, tačiau neretai sukelti ir švelnų šalutinį poveikį,- byloja metaanalizės išvados.
Randomizuotuose kontroliuojamuose klinikiniuose tyrimuose dalyvavo 2121 tiriamasis nuo 1 iki 65 metų amžiaus. Tyrimo tikslas - įvertinti cinko preparatų, dažnai vartojamų peršalus, saugumą ir efektyvumą. Buvo vertinama peršalimo simptomų trukmė, simptomai po 3 ir 7 dienų vartojant cinko preparatus, šalutinis jų poveikis. Taip pat skirtingų cinko preparatų: cinko gliukonato tablečių (2) ar pastilių ( 8), cinko acetato pastilių (4), cinko sulfato sirupo (2) ir kt. poveikis lyginant su placebu. Gydymosi trukmė visuose klinikiniuose tyrimuose buvo skirtinga - 3-14 dienų arba iki simptomų išnykimo. Statistinis heterogeniškumas vertinamas naudojant I2, kuriam esant ≥ 40 proc. taikoma subgrupių analizė.
Klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad suaugusiems pacientams, vartojusiems cinko preparatus, peršalimo simptomai išnyko vidutiniškai 2,63 dienos greičiau nei tiems, kurie vartojo placebą. Vaikams iki 18 metų žymesnio efekto nebuvo nustatyta. Peršalimo simptomai greičiau išnyko (vidutiniškai 2,75 dienos) vartojant didesnes – daugiau nei 75 mg - jonizuoto cinko dozes. Skirtumo tarp simptomų sunkumo vartojant cinką tris dienas ar jo nevartojant nebuvo pastebėta, o vartojant cinką savaitę – simptomų sunkumo skirtumas nebuvo įrodytas. Neretai pažymimas ir pašalinis cinko preparatų poveikis: blogas skonis burnoje, pykinimas ir kt., kuris turėtų būti toliau analizuojamas, siekiant išsiaiškinti taip dažnai vartojamų preparatų saugumą.
Tyrėjai pripažino, kad kai kurie klinikinių tyrimų epizodai nebuvo ganėtinai kokybiški, visų subgrupių (pagal amžių, cinko dozes, formuluotes) analizės heterogeniškumas buvo didelis, todėl galutinių išvadų dar teks palaukti. Pagrįstas abejones rezultatais kelia ir tai, jog tyrimus finansavo galimai interesų turintys šaltiniai bei faktas, jog daugelis jų buvo vykdomi besivystančiose šalyse.
Taigi nors peroralinis cinkas ir sumažina peršalimo simptomų trukmę, tačiau įvertinus abejotiną jo naudą, o ir neretą pašalinį poveikį, rutiniškai jį vartoti peršalus nerekomenduojama.
Šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ prisipažino cinko nei kitokių preparatų peršalimui gydyti savo pacientams neskirianti ir rimtoje mokslinėje literatūroje neradusi jokių patikimų duomenų, kad tai būtų reikalinga.
„Esu giliai įsitikinusi, kad gydant peršalimą tiesiog reikia gerti daug skysčių, o jei labai aukšta temperatūra – paracetamolio. Jokio kito gydymo niekada netaikau. Kaip sako mano kolegos iš užsienio, peršalimas turi būti gydomas meile, rūpesčiu ir vandeniu“, - sakė gydytoja.
Šaltinis
Science M, et al "Zinc for the treatment of the common cold: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials" CMAJ 2012; DOI: 10.1503/cmaj.111990.