Sekmadienis, 2024.12.22
Reklama

Ar efektyvios skubios kontracepcijos tabletės moterims, turinčioms antsvorio?

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-02-17 00:01:17

„Ekstrinė“ kontracepcija, tabletė skubiai kontracepcijai, „kito ryto“ piliulė, plano B piliulė – kad ir kaip bevadintume, aišku viena: kalbame apie kontracepcijos priemonę po nesaugaus lytinio akto. Kaip ir klasikinės kontraceptinės tabletės, skubiai kontracepcijai vartojami medikamentai dažnai aptariami su vaistais susijusiuose straipsniuose. Jis dažnai atsiduria ir įvairių institucijų ar mokslininkų akiratyje.

Kontracepcija
© Fotolia.com

Išsamų tyrimą inicijavo prancūzų farmacijos kompanija

2014 metų sausio mėnesio pabaigoje Europos vaistų agentūra (European Medicines Agency) pradėjo skubiai kontracepcijai skirtų geriamųjų preparatų pakartotinį vertinimą. Šis vertinimas inicijuotas gavus naujų duomenų apie tablečių skubiai kontracepcijai efektyvumą. Tiksliau, po įvairių mokslinių ir komercinių tyrimų sudvejota, ar „kito ryto“ piliulė yra efektyvi moterims, turinčioms antsvorio.

Viskas prasidėjo dar 2011 metais Edinburgo universitete, Akušerijos ir ginekologijos katedroje. Čia nustatyta, jog levonorgestrelio ir ulipristalio acetato (veikliųjų skubios kontracepcijos piliulių medžiagų) efektyvumas mažėja, jei moteris turi antsvorio. Antsvorio turinčios ir nutukusios moterys po skubios kontracepcijos piliulių pastoja tris kartus dažniau nei normalų kūno svorį turinčios moterys.

Skubiai kontracepcijai skirtoje piliulėje gali būti viena iš minėtų medžiagų. Levonogestrelio tabletės vartojamos praėjus ne daugiau nei 72 valandoms po nesaugaus lytinio akto (kai kurie šaltiniai teigia, kad tabletės efektyvios ir praėjus penkioms dienoms, tačiau efektyvumas ženkliai sumažėja).

Ulipristalio acetato tabletes galima vartoti praėjus ne daugiau nei 120 valandų po nesaugaus lytinio akto.

Beje, jei manote, kad moterims, turinčioms antsvorio, užtektų išgerti dvigubą vaisto dozę efektyvumui išlaikyti, – klystate. Dozės didinimas bemaž neturįs jokios įtakos efektyvumui ir yra nerekomenduojamas.

Neilgai trukus po tyrimų Edinburgo universitete skubiai kontracepcijai skirtų preparatų gamintoja, prancūzų farmacijos kompanija „HRA Pharma“ inicijavo naujus klinikinius tyrimus. Tyrimams pasibaigus „HRA Pharma“ įvertino duomenis ir išvadą patvirtino dar kartą: vaisto efektyvumas mažėja, kai moteris sveria daugiau kaip 75 kg. Jei sveriama daugiau nei 80 kg, vaistas gali tapti visiškai neefektyvus.

Šiuo metu „HRA Pharma“ planuoja keisti savo preparatų skubiai kontracepcijai su levonorgestreliu ir ulipristalio acetatu pakuotės lapelius. Tai atlikti ketinama per pirmąjį 2014 metų pusmetį šalyse, kur šie preparatai registruoti. O įvairios su vaistais susijusios institucijos ir tarnybos pradėjo svarstyti, ko gi čia imtis platesniu mastu. Įdomu tai, kad daugiausia keblumų dėl pakuotės lapelio keitimo gali kilti Amerikoje. Šalyje, kurioje antsvoriu skundžiasi daugiau moterų nei Europos šalyse. Ir visa tai todėl, kad, pagal amerikiečių Food and Drug Administration reikalavimus, pokyčius pakuotės lapelyje gali inicijuoti tik originalaus preparato gamintojai. O „HRA Pharma“ gamina generinius preparatus skubiai kontracepcijai. Originalaus preparato gamintojai situacijos kol kas nelinkę komentuoti.

Apie „kito ryto“ piliules plačiau

Skubi kontracepcija – gimstamumo kontrolės forma po nesaugaus lytinio akto arba kai lytinio akto metu naudojama kontracepcija tampa neefektyvi. Dažniausiai toks kontracepcijos metodas pasirenkamas, kai:

dėl kokių nors priežasčių nenaudojama jokia kontracepcijos priemonė;

kai naudojama kontracepcijos priemonė nesuveikia, pavyzdžiui, įplyšta, įtrūksta prezervatyvai;

kai kontracepcijos priemonė naudojama netinkamai. Pavyzdžiui, kontraceptinė ovulė ar žvakutė prieš lytiną aktą naudojamos gerokai anksčiau, nei rekomenduojama;

kai pamirštama išgerti vieną ar daugiau tradicinių kontraceptinių piliulių per kursą.

Visų pirma tai neturi būti nuolatinė priemonė gimstamumo kontrolei. Tiksliau, nėštumui išvengti. Be to, ši priemonė neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Šio kontraceptinio metodo efektyvumas didžiausias tada, kai tabletė sugeriama kuo anksčiau po nesaugaus lytinio akto. Kaip jau minėjome, yra dviejų rūšių piliulės. Pirmosios – su levornogestreliu. Antrosios – su ulipristalio acetatu. Rečiau naudojamos variu padengtos intrauterinės sistemos.

Jei kalbėtume  prie skubiai kontracepcijai skirtų preparatų efektyvumą esant antsvoriui, ulipristalio acetato piliulės yra šiek tiek efektyvesnės, jei moteris turi antsvorio. Tiesa, Lietuvoje jos neregistruotos.

Tablečių skubiai kontracepcijai veikimas pagrįstas tuo, jog jos slopina ar vėlina ovuliaciją, slopina kiaušinėlio apvaisinimo procesą arba neleidžia apvaisintam kiaušinėliui implantuotis gimdoje (nėštumas nustatomas, kai įvyksta implantacija). Jei moteris jau yra nėščia, skubios kontracepcijos tabletės nenutrauks nėštumo.

Levonorgestrelio tabletės efektyvumas priklauso nuo to, kaip greitai ji bus išgeriama po nesaugaus lytinio akto, ir siekia daugiausia 90 proc. Tyrimų duomenimis, iš aštuonių pirmą parą po nesaugaus lytinio akto levonorgestrelio tabletes vartojusių moterų septynios nepastoja. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, šios tabletės yra gana saugios ir neturėtų sukelti vaisingumo problemų ateityje. Šalutiniai poveikiai – ganėtinai švelnūs.

Ulipristalio acetato turinčios skubiosios kontracepcijos tabletės iš dalies efektyvesnės. Jų efektyvumas nekinta net pavartojus kelias dienas po nesaugaus lytinio akto ir  gali siekti net iki  99 proc.

Kada nerekomenduojama skubioji kontracepcija

Toks kontracepcijos metodas griežtai nerekomenduojamas, jei moteris jau yra pastojusi ar įtaria, jog gali būti pastojusi. Nors teoriškai nei vaisiaus, nei paties nėštumo levonorgestrelis ar ulipristalio acetatas neturėtų veikti, praktinės patirties yra mažai.

Nerekomenduojama tokios kontracepcijos naudoti ir kaip pastovaus kontracepcijos metodo - daugiausiai dėl mažesnio nei kitų apsaugos nuo nėštumo būdų efektyvumo. Be to, dažnai vartojant tabletes skubiai kontracepcijai, gali sutrikti menstruacinis ciklas.

Tabletės neveikia, jei jos išgeriamos prieš nesaugų lytinį aktą, ir neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.

Griežtų medicininių kontraindikacijų levonorgestrelio tabletėms nėra, tačiau verta pasitarti su sveikatos specialistu, jei sergate kepenų, inkstų ar virškinamojo trakto ligomis, jei vartojate kai kuriuos kitus vaistus. Pavyzdžiui, vaistus, skirtus vėžiui gydyti, antigrybelinius vaistus, vaistus nuo tuberkuliozės ar ŽIV, preparatus nuo epilepsijos.

Šalutinis poveikis

Pavartojus geriamųjų preparatų skubiai kontracepcijai, gali pasireikšti toks šalutinis poveikis, kaip mėnesinių ciklo sutrikimas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, krūtų skausmas ir jautrumas. Taip pat - skausmas pilvo srityje, galvos skausmas ir svaigimas, nuovargis. Dažniausiai tokie nemalonūs reiškiniai praeina per 1-2 dienas.

Po skubios kontracepcijos tabletės kitas menstruacinis ciklas gali prasidėti anksčiau ar vėliau nei įprasta. Dažniausiai pradžia svyruoja 2-4 dienas. Jei menstruacijų pradžia vėlinasi ilgiau nei penkias dienas arba kraujavimas mėnesinių metu buvo neįprastai silpnas ar neįprastai stiprus, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Šaltiniai

https://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/news_and_events/news/2014/01/news_detail_002010.jsp&mid=WC0b01ac058004d5c1

https://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs244/en/

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007014.htm

https://www.motherjones.com/environment/2013/11/plan-b-morning-after-pill-weight-limit-pounds

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų