Klausimas. Ar galima gauti kompensaciją už medikų man vaikystėje, 1980 metais, padarytą žalą sveikatai dėl klaidos, kurios pasekmės lydi iki šiol? Lina, 44 m.
Atsako Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos pirmininkė Ieva Drėgvienė
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (redakcija, galiojusią iki 2019-12-30) (toliau – Įstatymas) 24 straipsnio 1 dalimi, turtinė ir neturtinė žala, padaryta pažeidžiant nustatytas pacientų teises, atlyginama Įstatymo ir Civilinio kodekso nustatyta tvarka. Įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad ginčus dėl paciento teisių pažeidimo fakto ir tuo padarytos žalos dydžio nustatymo privaloma tvarka nagrinėja ikiteisminė institucija – Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija. Kadangi Komisija pagal kompetenciją priima sprendimus dėl žalos (turtinės ir neturtinės) atlyginimo, darytina išvada, jog Komisija privalo vadovautis ne tik Įstatymo, bet ir Civilinio kodekso nuostatomis.
Įstatymas nenumato Komisijos nagrinėjamų pareiškimų senaties terminų, per kuriuos pareiškėjai turi teisę kreiptis į Komisiją dėl žalos sveikatai atlyginimo. Tuo tarpu, vadovaujantis Civilinio kodekso 1.125 str. 8 d., reikalavimams dėl padarytos žalos atlyginimo taikomas trejų metų ieškinio senaties terminas. Vadovaujantis Civilinio kodekso 1.127 str. 1 d., teisė į ieškinį atsiranda nuo tos dienos, kai asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie savo teisės pažeidimą.
Gerb. Lina savo patirtą žalą sieja su 1980 m. įvykusiu sveikatos sutrikdymu ir pasekmėmis, kurias jaučia iki šiol. Norint tiksliau atsakyti į klausimą, būtina žinoti, kada būtent gerb. Lina sužinojo apie jai sutrikdytą sveikatą ir dėl kokių aplinkybių nesikreipė anksčiau.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.