Klausimas. Ar ginekologas patartų dėtis kontraceptinę spiralę „Mirena“? Vienos sako, kad ji atlieka mini abortą, kitos nuo jos storėja arba žavisi, kad neturi mėnesinių. Kai kurios gydytojos ją rekomenduoja dėl ginekologinių problemų. Ar pačios gydytojos naudoja šią kontraceptinę priemonę, ar rekomenduoja savo pažįstamoms?
Atsako gydytoja ginekologė Rita Banevičienė. Spiralė „Mirena“ dar vadinama vartojimo į gimdą sistema (VGS) 20mcg/24 val. Ir tai yra pagrįsta, nes šioje unikalioje kontraceptinėje priemonėje suderinti du ingredientai: mechaninis intrauterinės spiralės poveikis kartu su hormoniniu priedu. Maža T pavidalo, atrodytų, įprasta intrauterinė spiralė savo struktūroje turi "konteinerį", impregnuotą 52 miligramais hormono levonorgestrelio, dedamo į daugelį kontraceptinių tablečių. Joje yra ir bario sulfato, kuris užtikrina laipsnišką levonorgestrelio išsiskyrimą į gimdą. Beje, dėl jo „Mirena“ labai gerai kontrastuojama rentgenu.
Taigi, pasirenkant „Mireną“ reikėtų atsižvelgti į indikacijas ar draudimus, taikomus tiek spiralei, tiek hormoninėms priemonėms. Tai moderni priemonė, moterims nešioti „Mireną“ yra netgi prestižo klausimas, tačiau ji neturėtų būti pirmąja pasirinkimo priemone negimdžiusioms, turinčioms audringą seksualinį gyvenimą (ar turinčioms tokiu gyvenimo būdu pasižymintį partnerį) ir periodiškai besigydančioms nuo įvairių lyties organų uždegimų, rūkančioms, turinčioms kraujagyslių susirgimų, krešumo sutrikimų (išplėstos venos, kraujagyslių trombozės, paveldimumas), migreną ir kt.
„Mirena“ nepakeičiama vyresnio fertilaus (vaisingo) amžiaus moterims, ypač toms, kurios kenčia dėl labai gausių mėnesinių, sukeliančių net mažakraujystę. Šiais atvejais reikėtų ekskliuduoti gimdos auglius, įvertinti gimdos gleivinę, nes kai kuriais atvejais „Mirena“ netiktų. Hormonais – levonorgestreliu - impregnuota spiralė slopina gimdos gleivinės vešėjimą, todėl ji gali būti skiriama kartu su estrogenais, jų pašaliniam poveikiui amortizuoti.
Ši spiralė yra gerai toleruojama, ir daugelis moterų ją nešioja penkerius metus kaip ir nurodyta) ar ilgiau. Vienintelis apie spiralę primenantis požymis, dėl kurio kai kurios moterys jos atsisako yra įvairūs ciklo sutrikimai: tepliojimai kraujingomis išskyromis tarp mėnesinių, pailgėjęs arba sutrumpėjęs mėnesinių ciklas arba visiškai išnykusios mėnesinės. Antsvoris tikrai ne „Mirenos“ pasekmė ir visos puikiai žinome, nuo ko jis atsiranda.
Todėl, kaip ir visų medicinos priemonių, vaistų pasirinkimo atveju galioja ta pati taisyklė - įvertinti galimą žalą ir pasverti naudą. „Mirena“ rekomenduojama visoms, kurioms ji gali būti tikrai naudinga. Taip pat ir medikėms.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.