Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Ar įmanoma depresiją išgydyti vien psichoterapija? (1)

vlmedicina.lt | 2015-04-24 14:00:43

Anot Pasaulinės sveikatos organizacijos, depresija yra viena pirmaujančių priežasčių, dėl ko žmonės tampa neįgalūs dirbti. Nors tai nėra taisyklė, depresija sergantys asmenys dažniau serga ir kitomis psichikos ligomis ar yra linkę į savižudybę. Ilgus metus mokslininkai bando išsiaiškinti endogenines ir egzogenines depresijos priežastis. Ir nors vienareikšmės tiesos neatrasta, įvairūs technologiškai pažengę metodai leidžia stebėti sveiko ir sergančio depresija žmogaus smegenų pakitimus bei prie tos tiesos priartėti. Be to, atrandami ir kitokie įdomūs su depresija susiję faktai, paneigiantis ligi šiol vyravusius įsitikinimus. Apie vieną jų pakalbėsime.

Psichoterapija
© Fotolia.com

Lengvam, vidutiniam, sunkiam depresijos epizodui gydyti efektyviausiu laikomas toks derinys: vaistai plius įvairių rūšių psichoterapija. Atsižvelgiant į depresijos stiprumą, jaučiamus simptomus, ligos istoriją, pacientui gali būti paskiriami kurios nors rūšies antidepresantai, jų deriniai ar kitos grupės vaistai (raminamieji, antipsichotiniai). Tačiau tyrimas Vokietijoje įnešė naujų vėjų į tradicinį depresijos gydymą ir įrodė, kad įmanoma depresiją įveikti tik su psichoterapijos pagalba. Kaip?

Mokslininkai tyrinėjo, kaip įvairios psichikos ligos, tarp jų ir depresija, palieka žymes žmogaus smegenyse. Depresijos veikiamas žmogus tam tikra prasme „atsako“ į šią ligą ir jo smegenyse vyksta išskirtiniai pakitimai, susiję su migdoliniu ir dryžuotuoju kūnais, limbine sritimi.

Šiose srityse smegenų aktyvumas smarkiai išauga. Be to, susidaro ištisas disfunkcijų tinklas, pakinta ryšiai tarp neuronų, atsiranda spragų tarp žievės ir limbinės sistemos ryšių.

Taigi sėkmingam depresijos gydymui neužtenka vien atkurti neurotransmiterių, kurie garantuoja gerą nuotaiką ir kurių koncentracija sergant depresija sumažėja, kiekį (neurotransmiteriųkiekis ir aktyvumas atkuriamas antidepresantais). Reikia atkurti tam tikrų smegenų sričių, paminėtų anksčiau, normalų aktyvumą. Atkūrus tokį aktyvumą būtų pasiektas ilgalaikiškesnis nuotaikos stabilizavimasir mažinama atkritimo tikimybė.

Iki šiol buvo įvairių teorijų – kad psichoterapija gali padidinti nenorimų regionų aktyvumą, kad ji gali sumažinti tokį aktyvumą, tačiau vokiečiai ėmėsi išsamesnio tyrimo. Tyrime dalyvavo dvi žmonių grupės – sergantieji depresija ir nesergantieji. Sergantieji depresija dalyvavo aštuonių mėnesių psichoterapijos kursuose. Abiejų grupių tam tikrų smegenų regionų aktyvumas tirtas prieš pradedant eksperimentą ir po jo.

Kas nustatyta? Kad sergančiųjų depresija smegenų aktyvumas normalizavosi vien tik su psichoterapijos pagalba. Susireguliavo ne tik aktyvumas, bet ir patys pacientai teigė, kad jų savijauta ir nuotaika labai pagerėjo.

Tam, kad mokslininkai būtų bent 99 proc. tikri, organizuojama antra tyrimo pakopa. Čia sergantiems pacientams bus paskirta 20 mėnesių psichoterapijos programa ir lyginamas tam tikrų smegenų centrų aktyvumas prieš programą ir po jos. Labai tikėtina, kad ateityje galima bus kurti gaires gydytis tik psichoterapija ir sumažinti antidepresinių vaistų (kurie, beje, turi ir nemažai šalutinių poveikių) vartojimą.

Šaltinis:

Wiswede D, Taubner S, Buchheim A, et al. Tracking Functional Brain Changes in Patients with Depression under Psychodynamic Psychotherapy Using Individualized Stimuli. PLoS ONE. 2014.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų