Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Ar įmanoma išvengti cistų?(1)

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“ | 2016-12-05 11:05:04

Cistos yra dariniai, galintys susidaryti bet kuriame organe, jų turi labai didelė žmonių dalis. Tačiau profilaktikos, padedančios jų išvengti, nėra. Taip sako Nacionalinio vėžio instituto Pilvo chirurgijos skyriaus vedėjas Eugenijus Stratilatovas.

Redakcijos archyvo nuotr.

LRT RADIJO klausytoja Lina domisi sveikatos temomis. „Gal medikai galėtų paaiškinti, kokios yra cistų atsiradimo ant žmogaus vidaus organų priežastys? Pvz., ant inkstų, kepenų. Ir ar yra koks būdas, kaip tokių darinių išvengti?“ – klausia ji.

Gydytojo E. Stratilatovo teigimu, cistos yra dariniai, kurie susidaro bet kuriame organe, bet dažniausiai – kepenyse ir inkstuose. Kepenyse jos skiriamos į dvi grupes: gerybines ir infekcines arba parazitines.

„Kaip suprantu, klausytoją domina ne parazitų sukeltos, o gerybinės cistos. Jų atsiradimo priežastis yra įvairi: gali būti, kad jos atsiranda po traumų, bet dažniausiai jos atsiranda dėl sklaidos trūkumo, tai yra, dėl tam tikro organų dalijimosi defektų, kai neatsidaro tulžies takų ar inkstų latakai ir susidaro uždari maišai, kurie su amžiumi didėja, nes juose renkasi skystis. Tai ir yra gerybinės cistos“, – aiškina gydytojas.

Anot specialisto, gerybinių cistų išvengti yra praktiškai neįmanoma, profilaktikos nėra, o gydyti jas galima. Paprastai kepenų cistos gydomos, jei jos yra labai didelės – didesnės nei 8–10 cm, arba jei jos sukelia diskomfortą – dusulį, tempimą, skausmą. Inkstų cistos dažniausiai yra negydomos, nebent būtų labai didelės ir keltų grėsmę funkcijai.

„Inkstų cistos, jei yra nelabai didelės ir be supiktybėjimo požymių, yra stebimos ir dažniausiai žmogus su tomis cistomis pragyvena visą savo gyvenimą. Inkstų cistų galima rasti pas daugelį pacientų. Tai nėra kažkas blogo, tiesiog reikia žinoti, kad jos yra, ir stebėti.

Jei jos staiga pradėtų labai greitai augti, tada reikėtų atkreipti dėmesį, nes kai kurios cistos gali darytis piktybinėmis, bet tai vyksta labai nedažnai. Tiesiog kas metus reikalinga kontrolė – ultragarsinė. O šiaip pati cista nėra pavojinga, nebent ji labai padidėja. Jei supūliuotų ar plyštų, gali atsirasti skausmai, karščiavimas. Bet jei turinys yra skaidrus, ji dažniausiai nesukelia jokio pavojaus ir žmogus gali ramiai gyventi“, – pasakoja medikas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: cistos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Prikurtimas, ūžesys, galvos svaigimas: sprendimas slypi ausų chirurgijoje
Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja otorinolaringologė dr. Irina Arechvo savo specialybę pasirinko ne tik dėl pr...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų