Faktas: mažiausiai 540 žmonių nubausti mirties bausme už narkotikų vartojimą ar platinimą Irane 2011 metais. Saudo Arabijoje per pirmuosius šešis 2012 metų mėnesius bent 16 žmonių nukirstos galvos dėl nusikaltimų, susijusių su narkotikais.
Paprastai kvaišalai gaminami vienose šalyse, o vartojami kitose, dažniau turtingesnėse. Vienas pavyzdys apie heroiną (1 pav.).
Mirties bausmė yra taikoma už baisiausius pasaulyje nusikaltimus. Vienu iš jų pripažįstamas kvaišalų pardavinėjimas. Tiesa, skirtingose šalyse jis nevienodai traktuojamas. Vienose jau už bandymą įvežti kvaišalų mažą porciją į šalį gali sulaukti žiauriausios bausmės, kitur tai traktuojama kaip savarankiško gyvenimo akcija. Pasaulis kinta - kinta ir požiūris į kvaišalus ir jų svarbą.
Ne taip seniai opijaus rūkymas buvo visai smagus pramogavimas. Priminsiu, kad opijus yra narkotinė medžiaga, išgaunama iš aguonos, istoriškai vartota ir kaip vaistas. Jis Kinijos imperijoje kaip medikamentas vartotas dar nuo X amžiaus. Europoje apie 1900 m. opijaus galėjai nusipirkti kiekvienoje vaistinėje – juo buvo raminami maži vaikai, tai buvo migdomieji ir dažnai rekomenduojami nuo kosulio. 1906 metais opijų vartojo 25 milijonai žmonių, t.y. 1,5 proc. populiacijos. Dabar vartoja 16,5 milijono, t.y. 0,25 procento visų žmonių. XIX a. opijus tapo taip pat masių narkotiku Europoje ir Azijoje. Šiandien jis ir opijaus žaliava tėra pradinė medžiaga morfijui ir heroinui.
Kvaišalai pagal apibrėžimą yra medžiagos, sukeliančios priklausomybę. Jos stimuliuoja, slopina arba kitaip modifikuoja (pvz., veikia haliucinogeniškai) centrinės nervų sistemos veikimą. Pripratęs prie šių medžiagų žmogus nebegali be jų apsieiti – išsivysto priklausomybė. Aišku, kad tokių medžiagų yra labai daug, žinomiausios jų - alkoholis ir tabakas.
Bet kol kas pavojingiausiomis pripažįstamos:
Alfa-metilfentanilis (Acetyl-alpha-methylfentanyl)
Acetorfinas (Acetorphine)
Aguonos ir jų dalys (išskyrus sėklas) (Poppy plant (except the seeds)
Aguonų ir jų dalių (išskyrus sėklas) ekstraktas ir koncentratas
(Extracts and concentrate of poppy (except the seeds))
Alfa-metilfentanilis (Alpha- methylfentanyl)
Alfa-metiltiofentanilis (Alpha-methylthiofentanyl)
Beta-hidroksifentanilis (Beta-hydroxyfentanyl)
Beta-hidroksi-3-metilfentanilis (Beta-hydroxy-3-methylfentanyl)
Dezomorfinas (Desomorphine)
Etorfinas (Etorphine)
Heroinas (Heroin)
Kanapės (ir jų dalys) (Cannabis plant)
Kanapių aliejus (Cannabis oil)
Kanapių derva (Cannabis resin)
Kanapių ekstraktai ir tinktūros (Extracts and tinctures of cannabis)
Ketobemidonas (Ketobemidone)
Kokamedžio lapai (Coca leaf)
Kokamedžio pasta (Coca paste)
3-metilfentanilis ( 3-methylfentanyl)
3-metiltiofentanilis (3-methylthiofentanyl)
MPPP
Qpijus (sutirštintos aguonų sultys, gautos bet kokiu būdu)
(Opium (coagulated juice of the opium poppy)
Para-fluorofentanilis (Para-fluorofentanyl)
PEPAP
Tiofentanilis (Thiofentanyl)
Šaltinis : LR Sveikatos apsaugos ministro Į S A K Y M A S 2000 m. sausio 6 d. Nr.5 Vilnius DĖL NARKOTINIŲ IR PSICHOTROPINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠŲ PATVIRTINIMO
Jeigu pabandyčiau išvardinti visas medžiagas, man neužtektų vietos, todėl noriu pabrėžti, kad tokių medžiagų yra gana daug. Svarbiausia yra tai, kad kiekvienais metais jų randasi dešimtys, o kartais ir daugiau. Nėra nė vienos šalies, kurios vyriausybė vienaip ar kitaip nesuvoktų problemos svarbos. Todėl jos siekia riboti (ar uždrausti) tokių medžiagų įvežimą į savo šalį. Bausmės būna įvairios, įskaitant ir mirties bausmę. Paskutinis apibendrinantis dokumentas yra šis - Mirties bausmė už narkotikus (2 pav.).
Istoriškai galima pastebėti, kad nuo 1980 metų pasaulį apima esminių narkotikų vartojimo baudimo įstatymų sugriežtinimas. Jau 1979 dešimtys šalių skyrė mirties bausmę už nusikaltimus, susijusius su narkotikais. Iki 1985 metų šis skaičius išaugo iki 22 valstybių. O 2000 metais paaiškėjo, kad teritorijų ar valstybių, kurios skiria mirties bausmę už nusikaltimus, susijusius su kvaišalais, buvo 36. Tai galima įvardinti kaip „karo su narkotikais“ erą.
XXI amžiuje įstatymai pradėjo kisti. Yra pastebimi keli pakyčiai. Pirma yra tai, kad nepaisant to, kad 33 šalys arba teritorijos turi griežtas priemones prieš narkotikus įstatymuose, tik nedidelė mažuma šalių faktiškai realiai įgyvendina šias sankcijas. Tarptautinės žalos mažinimo organizacijos įvertinimu egzekucijos dėl nusikaltimų, susijusių su narkotikais, vyko tik 12-14 šalių per pastaruosius penkerius metus. 2011 metais, tikėtina, kad egzekucijos buvo vykdomos net mažiau kaip devyniose valstybėse.
Antra matoma tendencija yra įstatymų, nukreiptų prieš narkotikus, mažėjimas ir švelnėjimas. Ši pasaulinė tendencija, atrodo, atskleidė krypties pakeitimą. Mirties bausmės jau galima išvengti daugelyje šalių dėl panaikintų griežtų įstatymų, skirtų su narkotikais susijusiais nusikaltimais.
Didžiausia pasaulinė problema – kvaišalų platinimas. Didžiausios valstybių pajėgos skirtos šio srauto stabdymui. Tas pats įstatymas dažniausiai taikomas ir šalies viduje narkotikų platintojams. Pastarųjų dešimtmečių patirtis atskleidė, kad supergriežtos bausmės ne tik nemažina kvaišalų vartojimo, bet gali taip užaštrinti šalies problemas, jog išsivysto „karai“ su realiomis gyventojų ir teisėsaugos pareigūnų žūtimis. Todėl pasaulyje matome dvi Lietuvai netinkančias kryptis: „silpnųjų“ narkotikų legalizavimą ir maksimalų kvaišalų vartotojų dekriminalizavimą. Apie pirmą, matyt, daugelis girdėjo („žolės“ įteisinimas). Antrasis reiškia tokią veikseną, kuri maksimaliai leidžia vartotojui atsikratyti šio įpročio. Kol kas Lietuvos gyventojai gali jaustis saugiai, bet šalies atvirumas dar ne kartą pademonstruos, kokios gali būti skaudžios kitų šalių problemos pas mus.