Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Ar Klaipėda – visavertis sveikų miestų partneris? (1)

2011-07-20 21:37:42

Neseniai Lježe (Belgijoje) vyko Europos sveikų miestų metinė konferencija. Čia susitiko per 300 dalyvių iš 34 valstybių. Joje dalyvavo ir klaipėdiečių delegacija.

Eglės Petkutės nuotr.

Nuvykti į ją buvo svarbu dėl kelių priežasčių. Pirma, svarbu buvo palyginti, kaip atrodo mūsų miestas tik įstojęs į naują sąjungą. Antra, norėjosi susipažinti, kaip kiti miestai vykdo Sveiko miesto projektą. Konferencija truko keturias dienas, perskaityta daugybė pranešimų.

Išklausęs keletą pranešimų iš skirtingų Europos miestų, susidariau nuomonę, kad Klaipėda yra toje bendroje Europos srovėje, kuri kreipia visuomenės ir politikų dėmesį į pagrindines nesveikatingumo priežastis: per mažą gyventojų fizinį aktyvumą, nepakankamą sveikos gyvensenos propagavimą, higienos įgūdžių formavimą nuo mažų dienų.

Kartu su Baltijos šalių sveikų miestų vadovais ir koordinatoriais. Irinos Rozovos nuotr.

Aišku, pateikiami pavyzdžiai buvo kiek perdėti, pabrėžtinai sėkmingi. Tačiau, mano nuomone, noras puikuotis sėkmingu sveikatos projektu  nesmerktinas. Labai daug panašių dalykų pasakojo skirtingų miestų ir valstybių specialistai, sveikų miestų koordinatoriai. Turkų skaityti pranešimai nesiskyrė nuo skandinavų ar britų. Tai labai svarbu, nes kryptis viena.

Apie 40-60 procentų pristatytų sveiko miesto darbų Klaipėda taip pat daro. Liko nelabai daug – miesto planavimas ir visuomenės dalyvavimo valdyme užduotys. Miesto planavimo derinimas su sveika aplinka pas mus iš dalies vykdomas, tačiau tik iš dalies. O visuomenė  sveikatos ir sveikos aplinkos reikalų sprendime dalyvauja vangiai ir tik pavienėmis akcijomis.

Aplinkos tarša, sveikatos paslaugų valdymas ir kiti klausimai  kol kas aptariami be rimtos bendruomenės kontrolės. Kaip turi atrodyti sveikatos sistema Klaipėdos mieste, nesvarstė nei medikai, nei pedagogai, nei verslininkai – niekas. Manau, kad sveikatos paslaugų vartotojai privalo dalyvauti aptarime, lygiai taip, kaip ir patys medikai turi plačiau diskutuoti apie esamos sistemos trūkumus. Tam turi būti sąlygos ir reikiami mechanizmai.

Tačiau svarbiausia tema, dėl kurios ir buvo kviečiama konferencija – nauja strateginė Pasaulio sveikatos organizacijos programa „Sveikata 2020“.

V.Valevičius Lježo municipaliteto salėje. Irinos Rozovos nuotr.

Programa „Sveikata 2020“  skirta įvairiais novatoriškais ir efektyviais  būdais spręsti sudėtingas visuomenės sveikatos – sunkių, neužkrečiamųjų ligų (įskaitant psichikos sutrikimų, nutukimo ir traumų problemas), klimato kaitos ir antibiotikams atsparių užkrečiamųjų ligų – problemas.

Startavusiame 1986 metais projekte šiuo metu dalyvauja 1543 pasaulio miestai iš 138 valstybių ir vietovių, kurie priklauso Sveikų miestų judėjimui.

Sveiko miesto siekiai: sukurti sveikatai palankią aplinką, pasiekti gerą gyvenimo kokybę, teikti pagrindines sanitarijos ir higienos priemones, siekti visuotinio sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo.

Dr. Vytautas Valevičius

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų